Santa Teresa Gallura, Palau, wyspa La Maddalena

W tym dziale bloga opowiadam o północnym krańcu Sardynii, o plażach i ciekawych miejscach w rejonie miasteczek Santa Teresa Gallura, Palau oraz o pięknej wyspie La Maddalena na której także można spędzić wakacje. Blisko w te rejony mają ci, którzy lądują w Olbii np z easyjetem z Berlina, ok. 2 godz. drogi autem z lotnsika w Alghero, bliziutko z portów promowych w Olbii i Golfo Aranci, a także Porto Torres.

To piękny rejon Sardynii, wybrzeże jest bardzo ciekawe, pełne fantastycznych formacji skalnych, widokowych klifów, małych zatoczek z piaszczystym zejściem do morza jak i dłuższych szerokich plaż, na wielu z nich świetne warunki do uprawiania sportów wodnych, słynne Porto Pollo - raj dla surferów...na archipelagu La Maddalena maj 2015


PLAŻE W TYM REJONIE SARDYNII:

woda na okolicznych palzach ma hipnotyzujący
 szmaragdowo-turkusowy kolor.


Jedna z plaż na wyspie La Maddalena
Cala Spinosa w Santa Teresa Gallura

Plaża Bassa Trinita.


Super szczegółowy opisy rego tego rejonu i całego północno wschodniego wybrzeża znajdziesz w moim przewodniku Sardynia Północno-wschodnia, wersja cyfrowa, ponad 90 plaż, miasteczka, porty z oferta rejsową, lokalne targi, festy z degustacjami, atrakcje dla dzieci ,trekkingi przez góry do morza min na Cala Golorizte i Cala Luna, i duzo dużo więcej. Kupisz go szybko i wygodnie tu:=======================


Cala Dei Corsari na jednej z wysepek archipelagu La Maddalena

rowerem przez wyspę caprera w lipcu 2012, uff jak gorąco...

skały w tym rejonie to "naturalne dzieła sztuki"...:)

jedną z najfajniejszych rzeczy, jakie możecie tu zrobić to wynajęcie motorówki, na zdjęciu ja w lipcu 2012

========================================================================

W okolicy ciekawe miejsca do zwiedzania związane z tajemniczą prehistorią Sardynii, czasami podbojów fenickich, rzymskich i hiszpańskich. Najwięcej jest ich w Arzachena - Nuraghe Albucciu, Tomba di Giganti Coddu Vecchju i Necropoli Li Muri. Blisko na Korsykę i można urządzić sobie całodniową wycieczkę na tę francuską wyspę. W małych miasteczkach ciekawe lokalne festy i
Podobny obraz
grob gigantów Codu Vecchiu w Arzachena
degustacje, cotygodniowe targi, urocze promenday spacerowe wieczorami pełne stoisk z pamiątkami i rękodziełem, świetne winnice,
miejsca do trekkingu, kolarstwa, żeglowania, nurkowania i oczywiście leniwego plażowania Grzechem było by spędzić tu wakacje i nie popłynąć w rejs po archipelagu La Maddalena - najpiękniejszym archipelagu na Morzu Śródziemnym.

W okolicy ciekawe miejsca do zwiedzania związane z tajemniczą prehistorią Sardynii, czasami podbojów fenickich, rzymskich i hiszpańskich. Najwięcej jest ich w Arzachena - Nuraghe Albucciu, Tomba di Giganti Coddu Vecchju i Necropoli Li Muri. Blisko na Korsykę i można urządzić sobie całodniową wycieczkę na tę francuską wyspę. W małych miasteczkach ciekawe lokalne festy i degustacje, cotygodniowe targi, urocze promenday spacerowe wieczorami pełne stoisk z pamiątkami i rękodziełem, świetne winnice,
miejsca do trekkingu, kolarstwa, żeglowania, nurkowania i oczywiście leniwego plażowania Grzechem było by spędzić tu wakacje i nie popłynąć w rejs po archipelagu La Maddalena - najpiękniejszym archipelagu na Morzu Śródziemnym.
                                           
widokowy cypel z latarnia Capo Testa.
                                                  
- marzycie o odrobinie luksusu? - nie można zapomnieć, że archipelag  sąsiaduje ze słynnym Szmaragdowym Wybrzeżem - Costa Smeralda - najbardziej luksusowym rejonem najdroższych kurortów Sardynii rozbudowanym w latach 60 przez arabskiego księcia Aga Khana. Sercem Costa Smeralda jest Porto Cervo, w którym cumują najwspanialsze prywatne łodzie na świecie. Latem odbywa się tam seria światowej klasy imprez sportowych. Wieczorna przechadzka nabrzeżem z designerskimi butikami po jednej i luksusowymi jachtami po drugiej stronie może stanowić piękne wspomnienie z wakacji.

trekking na wyspie Caprera, można tam widokowymi scieżkami wsród skał dojśc do bajecznych plaż np Cala Napoletanana wyspie La Maddalena

=========================================
teraz kilka słów głównych miasteczkach tego rejonu:

SANTA TERESA DI GALLURA  nadmorskie spore miasteczko na północnym krańcu wybrzeża Sardynii,  jak sama nazwa wskazuje należy di regionu Gallura – krainy wina, sugestywnych pejzaży z granitem i śródziemnomorską makią  w tle, pięknych plaż i cudownego jedzenia. Miasteczko ma ładne centrum, uliczki we włoskim stylu, pod miasteczkiem punkt widokowy - hiszpańska wieża Torre Longosardo na wysokim cyplu. Wejdziecie pod nia schodami i z góry zobaczycie w oddali białe klify brzegów Korsyki. Inny bardzo panoramiczny punkt to cypel Capo Testa z urokliwą latarnią. Szczególnie pieknie jest tam, gdy morze jest wzburzone i fale rozbijają sie o ostre granitowe skały tworzące cypel. 
 
wieczorami miasteczko Santa Teresa
wypełnia się w sezonie
tłumami turystów,

Spędzając wakacje w Santa Teresa di Gallura lub w okolicy macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc do odwiedzenia i wakacyjnych aktywności – możecie odwiedzić sąsiednią francuską wyspę Korsykę, zwiedzać panoramiczne klify np. Capo Testa, plażować na ślicznych plażach otoczonych pachnąca i kwitnąca śródziemnomorską roślinnością, kosztować pysznej i zdrowej galluryjskiej kuchni, degustować słynne Vermentino, przyglądać się barwnym lokalnym festynom, uciec od cywilizacji na rajskie wysepki archipelagu La Maddalena, odwiedzać stanowiska archeologiczne związane z kilkutysięczną ciekawą historią rdzennych plemion wyspy. łatwo się tu z kontynentu europejskiego dostać bo w pobliżu port promowy w Porto Torres, Golfo Aranci i Olbii oraz  i lotniska w Alghero i Olbii,
 W odległości do 50 km z  miasteczka Santa Teresa di Gallura wiele ciekawych turystycznie miejsc -  Valle di Luna czyli księżycowa dolina, Szmaragdowe Wybrzeże czyli  Costa Smeralda – najekskluzywniejsza część Sardynii, Bonifacio – przytulone do wysokich klifów Korsyki tchnące dawnymi czasami miasteczko i oczywiście najpiękniejszy w Europie archipelag – Arcipelago di La Maddalena .
w miasteczku Santa Teresa Gallura

===============================================

WYSPA LA MADDALENA 
 Najbardziej wysunięta na północ z moich sardyńskich propozycji - wyspa La Maddalena - prawdziwy rarytas.
     Jest to największa wyspa najpiękniejszego archipelagu Morza Śródziemnego - Arcipelago della Maddalena. Archipelag przylega do północno-zachodniego krańca Sardynii i składa się z 7 głównych wysp. To ulubione miejsce zapalonych żeglarzy, fanów nurkowania i podwodnego łowienia ryb, a także tych, którzy cenią sobie spokój i nieskażone środowisko. Na wyspie La Maddalena jest wiele przepięknych plaż!

      Wyspa La Maddalena jest wyspą słynnych różowych piasków i błękitnych wód i miejscem idealnym dla wszystkich podróżników żeglarzy, którzy poszukują przede wszystkim odpoczynku. Miasto na wyspie nosi tę samą nazwę - La Maddalena. Na wyspie mieszka ok. 10.000 mieszkańców. Ciekawostka jest fakt, że proboszczem jedynej na wyspie parafii jest Polak - ksiądz Andrzej [zawsze to raźniej wiedzieć, że mieszka tam na stałe jakis rodak...] Największą atrakcją są Piazza Umberto I oraz via Garibaldi, ulica prowadząca do portu. Wieczorami w lipcu i sierpniu główna ulica miasteczka przemienia się w rozświetlony, pełen stoisk, muzyki i ludzi deptak Poniżej kilka zdjęć z miasteczka wykonanych przeze mnie w maju 2016
        
autorka bloga w miasteczku La Maddalena


w lodziarni warto było poczekać...


w miasteczku La Maddalena wiele urokliwych uliczek 

Widok na miasteczko od strony portu.

Na wyspę przypłyniemy promem z miejscowości Palau, promy kursują co pół godziny.
Rejs trwa ok. pół godziny.
  Dumą miejscowych są przepiękne plaże, które co roku przyciągają licznych turystów, którzy czarterują tu jachty. Najbardziej znane plaże to Cala Francese i Bassa Trinita. Na wyspie znajduje sie również rezerwat przyrody o tej samej nazwie: La Maddalena.

Centrum miasteczka.
W miasteczku jest punkt informacji turystycznej, gdzie otrzymacie mapę wyspy, archipelagu o mini-przewodniki. Jest także wypożyczalnia rowerów, skuterów i motorów, wypożyczenie roweru na jeden dzień kosztuje ok.10 euro.
Fot. Rowerem można zwiedzić wyspę La Maddalena i Caprera na archpelagu La Maddalena.
Są połączone mostem.
Koszt wynajęcia roweru na 1 dzień - 10  euro.


     Wzdłuż wybrzeża, zatrzymując się przy plażach, kursuje mały autobus - tzw. "Navetta", rozkład jazdy otrzymacie w Biurze Informacji Turystycznej lub od właścicielki mieszkania. Lokalny autobus zawiezie Was także na sąsiednia wyspę Caprera.
Fot. La Maddalena to urocze, zadbane miasteczko portowe,
pełne sklepików, barów i  restauracji.
    Niemal całe wybrzeże dookoła wyspy to przepiękne plaże. W centralnej części wyspy jest punkt widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na cały Archipelag della Maddalena.Parkingi przy plażach na wyspie są bezpłatne.
   W centrum wyspy znajduje się teren dawnej bazy marynarki wojenne,  była używana w czasach zimnej wojny, stanowiła również bazę dla łodzi podwodnych.
           Tutejsze święta to głównie uroczystości kościelne związane z katolickimi patronami i świętymi, prawie wszystkie mają charakter religijny. Jednym z nich są Zielone Świątki, obchodzone w maju w kościelne Św. Trójcy, oraz dzień Świętej Marii Magdaleny, która jest patronką wyspy, obchodzony w czerwcu.
         Większość pozostałych wysp archipelagu jest niezamieszkana lub zamieszkana sezonowo, dzięki czemu stanowią unikalny i niezniszczony ręką człowieka teren przyrodniczy.
 Plaża Napolitana na wyspie Caprera.
Z wyspy La Maddalena możecie przejść pieszo, lub przejechać rowerem czy autem na sąsiednią wyspę - La Caprera - Blisko 30 lat mieszkał tui został tu pochowany bohater narodowy Włoch - Giuseppe Garibaldi. Na wyspie Caprera jest muzeum jego pamięci a także kilka unikatowych plaż, do których możecie dojechać rowerem, a do niektórych ostatni odcinek trzeba przejść pieszo po skałach, jak np na plażę Napolitana, szlaki są oznakowane. Na wyspie znajduje się także Centrum Badania Delfinów.
-================================================================= 

GDZIE ZAMIESZKAC NA WYSPIE LA MADDALENA
           MIESZKANIE U ZUZANNYW MIASTECZKU la maddalena  -  Zuzanna gościła mnie w swoim prywatnym mieszkaniu przez system couchsurfing w czasie mojej drugiej podróży na wyspę.   Do tej pory spędzały u niej wakacje 3 polskie rodziny,  mieszkanie 3 pokojowe z 2 sypialniami, 

==========================================
ARCHIPELAG LA MADDALENA I REJSY PO NIM 

     Ta bajkowa, przynależąca do Sardynii, część morza pokryta mnóstwem większych i mniejszych wysepek jest niezaprzeczalnie ogromnym skarbem narodowym Sardyńczyków i celem przybycia tutaj tysięcy turystów, dlatego też od roku 1994 jego teren objęto prawną ochroną jako park narodowy - Parco Nazionale dell Arcipelago della Maddalena. 7 Głównych wysp Archipelagu to
woda na archipleagu La Maddalena ma naprawdę szczególny kolor...
La Maddalena, Caprera, Santo Stefano, Spargi, Budelli, Santa Maria oraz Razzoli. Prócz nich na szmaragdowym morzu natura rozsypała prawie 60 mniejszych wysepek. Ciekawostką jest fakt, że archipelag jest pozostałością odległego w czasie, w geologicznym znaczeniu, połączenia lądowego między Sardynią a Korsyką, które na skutek  eustatycznych ruchów morza dosłownie rozsypało się w ten piękny archipelag. Obszar archipelagu to "raj na ziemi" - piękne małe wysepki porośnięte naturalną miejscową roślinnością, małe plażyczki poprzedzielane skalnymi cypelkami i formacjami granitowych skał, podmorskie życie , w które w żaden sposób nie ingeruje człowiek.  
W rejs możecie popłynąć motorówką ze skiperem, stateczkiem turystycznym ( najtańsza  opcja) ok 40-50 osobowym z obiadem w cenie, żaglowcem, katamaranem, jachtem 12-15 osobowym, trochę więcej o rejsach i cenach tutaj - REJSY 

       PONIŻEJ TROCHĘ ZDJĘĆ Z ARCHIPELAGU, WYKONANYCH PRZEZE MNIE LUB NASZYCH RODAKÓW PODCZAS REJSÓW:
wsiadamy na stateczek 
czas na snorkeling!
na archipelagu la maddalena
stosiko z lokalnym rękodziełem na wyspie Spargi ,
 rękodzieło jest naprawdę lokalne, wyrabia je min moja znajoma Zuzanna z wyspy La Maddalena :)postój na pływanie i nurkowanie podczas rjsu - dookoła  nas  SZMARAGD W PŁYNIE!
Copyright Alicja Stolarczyk - teksty na mojej stronie tworzę osobiście, proszę o konsultacje , jeśli chcecie ich użyć.


=========================================================
 RELACJE Z WAKACJI POLSKICH RODZIN I GRUP W TYM REJONIE

Poniżej 1 wybrana relacja, więcej znajdziecie w zakładce  MORSKIE OPOWIEŚCI


2 tygodnie lipca rodzina 2+2 płn-wschód Sardynii, wynajęte autoNa Sardynię wybraliśmy się drugi raz, na pewno nie ostatni. Nasza relacja z zeszłorocznego pobytu na wyspie La Maddalena jest tutaj na blogu w relacjach z lata 2017. Pomocy w organizacji tegorocznego wyjazdu udzieliła nam , z Twojego polecenia, Monika Szredel - Wakacje na Sardynii , która zorganizowała nam hotel i samochód. Mieszkaliśmy w hotelu Gallura Beach Village, 15 km na południe od miasta Santa Teresa. Hotel miał nam służyć jako baza wypadowa do eksploracji okolicy.
Przez dwa tygodnie zrobiliśmy 2000 km, więc był to bardzo intensywny okres ;) (nikt nie narzekał).
W tym czasie odwiedziliśmy wiele ciekawych i pięknych miejsc. Przez cały pobyt towarzyszył nam otrzymany od Ciebie przewodnik, za który bardzo Ci dziękujemy :). Z tego co zliczyliśmy to byliśmy chyba na 12 różnych plażach, przejechaliśmy  Szmaragdowe Wybrzeże od Porto Cervo do Porto Rotondo, dzięki Monice mogliśmy podziwiać piękno Korsyki i miasteczka Bonifacio. Zabrała nas na ekscytujący rejs łodzią motorową :).  Wybraliśmy się na kolację w agriturismo, poszukiwaliśmy z dziećmi Nuragów, wróciliśmy na naszą ukochana La Maddalenę.Gdzie jeszcze byliśmy:
- Capo Testo i Księżycowa Dolina
- Costa Paradiso
- Castelsardo
- Alghero i Grota Neptuna
- San Pantaleo
- Chiaramonti
- Capo D’orso
- Isola Rossa
Przesyłam również kilka zdjęć z naszego pobytu.
Podobnie jak w roku ubiegły Sardynia urzekła nas swoim pięknem i magią. Oczywiście planujemy już kolejny wyjazd :) Bardzo się cieszymy, że na Ciebie trafiliśmy :)
Zbyszek z rodziną=================================================================

GALERIA ZDJĘĆ Z TEGO REJONU, zdjęcia moje oraz pzresłane mi przez rodaków :krokodyl - widzicie go? :)


na archipelagu

wynajętą motorówka przez archipelag        -================================================================= 
           MIESZKANIE U ZUZANNYW MIASTECZKU la maddalena  -  Zuzanna gościła mnie w swoim prywatnym mieszkaniu przez system couchsurfing w czasie mojej drugiej podróży na wyspę.   Do tej pory spędzały u niej wakacje 3 polskie rodziny,  mieszkanie 3 pokojowe z 2 sypialniami,W centrum miasteczka, ok. 5 minut piechotą z portu i 10 minut piechotą od najbliższej plaży, czeka na Was 6 osobowe mieszkanie. Ok. 15 minut piechotą a kilka minut autem z centrum miasteczka ten sam właściciel ma natomiast do wynajęcia dom w pięknym ogrodzie w dużą werandą, jego dokładny opis i zdjęcia znajdziecie w dalszej części tej strony.Mieszkanie jest klimatyzowane, prócz tego w każdym pomieszczeniu jest duży elektryczny wentylator pod sufitem.
Właścicielka mieszkania to utalentowana artystka, mieszkanie jest urządzone ze smakiem i nutką artystycznej kreatywności, z piękną ceramiką i innymi przedmiotami użytkowymi jej autorstwa.
        Właścicielka mówi po angielsku i mieszka w pobliżu.

            

ceny podaje Zuzanna na konkretne zapytaie, przykłady cen - tydzien w czerwcu 520 euro, tydzien w lipcu 750 euro + 30 sprzątanieW cenie mieszkania nie ma ręczników i pościeli, nie ma też możliwości zamówienia ich za opłatą.

                                                            
-==============================================================Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza