Alghero , Koralowe Wybrzeże i zatoka Asinara


Witamy na półnoncym zachodzie Sardynii :) W sezonie 2016 ruszyły 2 nowe bezpośrednie połączenia na Sardynie z Polski - loty wizzair z Katowic oraz z Warszawy do Alghero. Dolecicie tutaj także Easyjetem z Berlina, miewa świetne okazje cenowe. W Alghero jest jedno z 3 głównych lotnisk na wyspie , poza Olbią i Cagliari. Teraz Polacy mogą łatwiej dostać się w tę część Sardynii, bardzo ciekawą i urokliwą pod względem turystycznym, kulturalnym, przyrodniczym i kulinarnym.
Alghero to piękne, tchnące historią i sztuka miasto, architektura ma tu silne akcenty iberyjskie a miejscowy dialekt bardzo przypomina jezyk kataloński.  Nazwa miasta  znaczy "pełne glonów", i na plażach rzeczywiście glony i wodorosty się zdarzają, ale są sukcesywnie czyszczone.


Spędzając tu wakacje możecie wypoczywać na pięknych plażach, zwiedzać mnóstwo zabytków , spacerować po pięknych architektonicznie placach i ulicach miasta, podziwiać piękne autentyczne rękodzieło, min biżuterię z korala Alghero bywa nazywane "Mała Barceloną" i rzeczywiście coś w tym jest. W okolicy możecie  przejechać się słynną zabytkową Zieloną Ciuchcią - Il Trenino Verde, odwiedzić któreś z klimatycznych miasteczek tej części wyspy , jak Castelsardo czy Bosa, wybrać się na któryś z bardzo widokowych cypli wysuniętych w morze jak słynne Stintino, czy Capo Caccia z Grotą Neptuna, uprawiać windsurfing i katesurfing i inne sporty wodne, odwiedzić wyspę Asinara czy przejechać się na druga stronę północnej cześć Sardynii - do Olbii,  na Szmaragdowe Wybrzeże, Archipelag La Maddalena, mijając po drodze przepiękna Valle dei Nuraghi - Dolinę Nurag. W samej okolicy Alghero wybrzeże  jest bardzo urozmaicone - i dłlugie piaszczyste plaże i małe dzikie zatoczki i wysokie klify panoramiczne i morskie groty...

wszystkie plaże w Alghero i najbliższej okolicy oraz kilkanaście dalszych np w Bosa czy Stintino, punkty i trasy panoramiczne, szczegółowe info o mieście, atrakcjach, rejsach, sardyńskich ucztach na wsi i wiele innych konkretnych i praktycznych info wraz z współrzędnymi GPS oraz wskazówkami dojazdu także komunikacją miejską znajdzIEcie w moim przewodniku - Sardynia Półn-zachdnia,  festy z degustacjami, atrakcje dla dzieci i duzo dużo więcej. Kupisz go szybko i wygodnie W WERSJI CYFROWEJ  tu:

SKLEP ALICJA NA SARDYNII
=================================================================


biżuteria z korala - znak firmowy Alghero

na murach obronnych woków Starego Miasta biegnie promenada spacerowaok. 600 stopni maja schody prowadzące
do groty Neptuna na cyplu Capo Caccia,
możecie podpłynąć do groty także
stateczkiem wycieczkowym, motorówką

uliczki Alghero mają szczególny klimat...
Tutaj kilka sprawdzonych podczas popzrednich sezonów przez polskie rodziny mieszkan róznej wielkości w Alghero - pieszo do plaży, portu turystycznego i Starego Miasta :

MIESZKANIA W ALGHERO


tutaj natomiast kilka sprawdzonych mieszkan i domów w nadmorskiej dzielnicy maristella, 15 minut autem, autobusem z centrum Alghero, w  poblizu słynnej Groty Neptuna:

MIESZKANIA I DOMKI W MARISTELLA


JEŚLI NATOMIAST CHCECIE ZAMIESZKAC PIESZO DO SŁYNNEJ PLAŻY LA PELOSA, ZAPRASZAM DO MIESZKAŃ WAKACYJNYCH W STINTINO, SĄ TU DOMKI 4-8 OSOBOWE , NP W CZERWCU JUZ OD OK. 500 EURO ZA TYDZIEŃ:

mieszkania w stintino


.
Grota Neptuna 

na starym miescie w Alghero
w lokalnej kuchni oczywiście królują ryby i owoce morza
roślinność w tym rejonie wyspy jest bardzo egzotyczna...

ALGHERO BEZ AUTA -  dobra wiadomośc dla osób chcących uniknąć wynajmu auta lub wynająć je tylko na częsć pobytu - rejon jest dobrze przygotowany pod tym kątem , jest wiele połączeń róznych ,linii autobusowych a także BEACH BUS łączący codziennie w sezonie Alghero z kilkunastoma miejscami turystycznymi w tym 7 różnych pieknych palż w okolicy. Można kupić na niego bilet tygodniowy za ok. 25 euro i jeździć codziennie w inne piękne miejce :)Wtedy polecam wynajęcie mieszkania w samym Alghero blisko Starego Miasta. Rozkłady jazdy beach busa i info o komunikacji publicznej w tym rejonie znajdziecie w moim przewondiku Alghero i Sardynia płn-zachodnia. Są w nim także opisy kilkudziesięciu plaż ze wskazówkami dojazdu, info o atrakjcach i udogodnieniach w mieście, wypozyczalniach sprzętu wodnego, aut, skuterów, rowerów, motorówek, ofercie rejsowej, info o lokalnych festach z degustacjami, sardyńskich ucztach na wsi, scenariusze całlodniowych objazdówek do samodziej realicacji, a przede wszytskim współrzędne GPS wszytskich tych miejsc, wstukacie je sobie w domu w GPS samochodowy i na miesjcu przejazdy będa frajdą, a nie stresem.
nadmorska dzielnica maristella, też dobra na pobyt bez auta
========================================

PLAŻE W ALGHERO I OKOLICY 
 żeby je pooglądac, wstukajcie w google grafika - Spiagga Stintino, Spiaggia delle Bombarde, Spiaggia de Lazaretto, Spiaggia di Mugoni, Spiaggia del Lido, Spiaggia di Porticciolo, spiaggia di Maristella, ponizej link do strony z plażami w okolicy:
http://www.pianetaalghero.com/territorio-alghero/spiagge-alghero/
Poniżejj kilka zdjęć naszych oraz przesłanych przez rodaków po powrocie z wakacji:

 Lido di Alghero - głowna długa piaszczysta plaża miejska w Alghero


Lido di Alghero koniec września 2017La Pelosa w Stintino - uwaga!, w sezonie straszne tłumy

plaża Lle Bombarde czerwiec 2016
plaża Maristella
cudowna dzika plaża na północy Sardynii pusta nawet w połowie sierpnia


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
CIEKAWE MIASTECZKA W OKOLICY- jest ich wiele, do niektórych dojejdziecie pociągiem lub autobusem. Najbardziej znane to  Bosa na południie od Alghero - sliczne , bardzo kolorowe miasteczko z urokliwa historyczną mariną, knajpkami, klimatycznymi uliczkami, w ookolicach ładne plaże , np Bosa Marina -z najczystszą w okolicach wodą.
Bosa - najbardziej kolorowe
miasteczko Sardynii


Fot. Castelsardo.
Inne ciekawe miejscowości na wybrzezu i w głębi lądu w tej części wyspy to maleńkie Santa Maria La Palma ze znaną winnicą, nadmorskie i portowe Stintino ze słynna plaża La Pelosa, Argentiera ze śladami górniczej przeszłości, klimatyczne Monteleone Rocca Doria, Sedilo, w którym w lipcu odbywa sie wielki wyścig konny i barwna festa regionalna. No i oczywiście śliczne średnioweiczne Castelsardo na półnoncym wybrzezu, z urokliwym zamkiem i bardzo ciekawym Muzeum Wikliniartwa.

Znalezione obrazy dla zapytania sedilo
turniej konny Ardia di Sedilo
======================================================================

PUNKTY WIDOKOWE, TRASY PANORAMICZNERejon Alghero obfituje w takie miejsca, wybzreże  jest tu bardzo ciekawe, w dużej mierze skaliste i klifowe. Widokowa trasa z Algheroo na południe do Bosa too jedna z 3 najbardziej panoramicznych tras na Sardynii. Beachbusem z centrum Alghero dojedziecie na super widokowy  przylądek capo caccia - piekne widokowe miejsce , tam słynna Grota Neptuna do zwiedzania, ze skalnego cypla piekny widok na okolicę i wysepkę Foradada.
 Zachód słońca nad Capo caccia widoczny z bastionów w Alghero
Natomiast piesze i rowerowe trasy panoramiczne czekają w rezerwacie Porto Conte w nadmorskiej dzilnicy Maristella, także skomunikowanym autobusowo z centrum miasta.

2 MIEJSCA Z WIDOKÓWEK, KTÓRE RZECZYWIŚCIE WARTO ODWIEDZIĆ JEŻDŻĄC PO OKOLICY:


Kościół Łaciatej Krowy
Skała Słonia

====================================================================
REJSY W ALGHERO I OKOLICY - z portu turystycznego w Alghero oraz kilku mniejszych marin w okolicy mozecie popłynąć w 4 lub 8 godzinny rejs motorówka samemu, motorówka ze skiperem, stateczkiem turystycznym, jachtem, żaglowcem. Szczegółowe informacje o ofercie rejsowej z wszystkich otaczających Alghero portów znajdziecie w moim przewodniku, wraz z danymi kontaktowymi i cenami. 

port turystyczny w Alghero


osiołki albinosy na wyspie Asinar

Ciekawy cel rejsu to północ od Alghero wyspa Asinara z Parkiem Narodowymi żyjącymi tam osiołkami, dopłyniecie tam stateczkiem wycieczkowym ze Stintino, na wyspie park przyrodniczy, dzika przyroda, wiele cennych gatunków zwoierząt i roślin, można zwiedzać wyspę pieszo, rowerem, busikiem lub jeepem.
takie plakaty z cenami i trasami rejsów stoją przy porcie w Alghero, mozna pochodzić, porównac oferty... są rótkie rejsu 4 godzinne, sa także całodniowe z morskim obiadem podawanym na pokłdzie, i moim zdaniem, te są najfajniejsze. 
=============================================
Obraz może zawierać: 1 osoba, siedzi, ocean, na zewnątrz i woda

RODACY W TEJ OKOLICY  

Z portu turystycznego w Alghero możecie popłynąć w rejs z nasza rodaczką Moniką. Z jej pomoca możecie także  umówić sie na motocrossowe szaleństwo w okolicy Alghero.

 Z rodaczką Gosią i jej sardyńskim męzem licencjonowanym przewodnikiem mozna wybrać sie na wycieczkę - w głąb lądu np z trekkingiem lub spacerem panoramicznym lub wzdłuż wybrzeza z wizytami w ciekawych miejscach, mozna także zwiedzić Alghero, w którym czeka mnóstwo zabytków. Gosia urządzi ciekawą wycieczkę i dla dwóch i dla 40 osób. Wśród ich wycieczek jest na przykład Alghero Foof Tours, na którym skosztujecie loklanych potraw i produktów. Z Gosią możecie także wybrać się na wspinaczkę na klifach lub trekking w górach. Możecie także ( jesli jest we dwoje) zamieszkać w ślicznej kawalerce Gosi na Starym Mieście w Alghero. 
O nas

Ekskluzywne wycieczki szyte na miarę wykreuje dla Was także nasza rodaczka - pani Monika z Olbii - degustacje win w najlepszych winnicach, sardyńskie uczty u lokalnych gospodarzy, pzrejażdzki jeepem, rejsy katamaranem, rejsy z oglądaniem delfinów ... np :

WYCIECZKA DO CASTELSARDO Z WIZYTĄ U WRÓŻEK I W PREHISTORYCZNEJ ŚWIĄTYNI

lub

REJS NA WYSPĘ ASINARA===================================================================


regaty w Alghero
 WYDARZENIA I FESTY w tym rejonie odbywaja się liczne festyny i święta regionalne, często połączone z degustacjami, festiwale wina itp... np Sagra Del Riccio - Festiwal Jeżowców w Alghero  Lub regaty tradycyjnych sardyńskich łodzi - Regata Della Vela Latina w Stintino w sierpniu. W ostatni weekend czerwca w Sennori Festa Di San Giovanni Battista - święto rozpoczyna się piękną barwna procesją , miejscowi w strojach regionalnych niosą figurę świętego do małej kapliczki ,niektórzy jada  konno, potem zabawa, muzyka, tańce, także słynne balli sardi – tradycyjne tańce w kręgu . W połowie lipca w Stintino Święto Tuńczyka, na oczach widzów rybacy oprawiaja ledwoo co złowione wielkie tuńczyli, są degustacje, koncerty, występy, bardzo wesoło i smacznie! W lipcu w Alghero odbywa sie bardzo znany Festiwal Morski , w Alghero, zwykle zaczyna się w ostatnim tygodniu lipca na placu Piazza dei Quarantacinque , jest pochód sardyńskich grup folkowych w tradycyjnych strojach. W programie wystawy fotograficzne o tematyce morskiej na ścianach domów.  Sa koncerty i występy. Dużo ludzi.

Znalezione obrazy dla zapytania la faradda dei candelieri
Farrada dei Ccandelieri w Sassari w sierpniu
W lipcu lub czasem pod koniec czerwca toczy się  także Święto Ośmiornicy w Stintino  Na feście można gratis lub za niewielką opłata posmakować różnych potraw z ośmiornicy. W Stintino w lipcu Stintino Summer Festival - duża  impreza kulturalna - "Stintino Summer Festival". Duże koncerty. W sierpniu klimatyczna La Faradda dei Candelieri w Sassari.- procesje i pochody tańczących grup, niesione są ogromne zabytkowe kandelabry, świeczniki, stroje regionalne, to świeto jest organizowane co roku od 700 lat!!! Takich gest, imprez i świat folklorystycznych są dziesiątki, więcej ingo na ten temat w moich przewodnikach, osobom korzystającym z mojej pomocy w organizacji wakacji pomoge sprawdzić co gdzie kiedy się odbywa

=====================================================================
GÓRY I WSPINACZKA W REJONIE ALGHERO - w okolicy jest gdzie wybrac sie na trekking lub dłuższy spacer. Może w  tym pomóc nasza rodaczka Gosia mieszkająca w Alghero, ktorej maż jest licencjonowanym przewodnikiem. Są tu wspaniałe trasy biegnące na klifach wzdłuż wybrzeża, a także stanowiska wspinaczkowe. Słynna ferrata cabirol niestety ostatnio zamknieta, miejmy jednak nadzieje, że  nie na zawsze.

w lipcu 2015 , skusiłam sie w rejonie Alghero na  jeszzce wtedy czynną ferratę - czyli drogę wspinaczkową  ze stalowymi zabezpieczeniami, jest to  FERRATA DEL CABIROL- przepiekna 2,5 godz. trasa poprowadzona na ogromnej skalnej sciane przylądka Capo Caccia, obok zdjęcie a więcej na koncu tego działu. Na ferrate trzeba się wybrać wcześnie rano, tak by skalna sciana przylądka była jeszcze w cieniu. Jesli miało sie juz do czynienia ze wspinaczką, uzyciem uprzezy i lonży itp..to spokojnie mozna się wybrac samemu, jeśli to będzie pierwszy raz, lepiej umowic się z przewodnikiem, w razie potrzeby pomoge się Wam z kims skontaktować. Dla w miarę sprawnej fizycznie osoby nie mającej lęku wysokości, będzie to wielka frajda! Okolice obfitują w wysokie klify i wiele miejsc swietnych do wspinaczki lub chociażby trekkingu. To niesamowite połączenie gór i morza to wielkie bogactwo całej Sardynii...:)

FERRATA DEL CABIROL -  TU ZDJĘCIA

====================================================================
REJON ALGHERO POZA SEZONEM - jak najbardziej warto się tu wybrać także wiosna, zima czy jesienią! Zima toczą sie bardzo ciekawe obchody sardyńskiego karnawału, słońca jest duzo w każdym miesiącu roku, miesiące  poza lipcem i sierpniem są o wiele fajniejsze na zwiedzanie, plazowanie bez tłumów, no i noclegi duzo tańsze. Tutaj zdjęcia z mojej włóczęgi w tych rejonach w marcu 2013 -  SARDYNIA PŁN-ZACHODNIA MARZEC 2013


==============================================
GDZIE ZAMIESZKAĆ W ALGHERO I OKOLICY

Poniżej kilka pokoi i mieszkań, w kilku mieszkałam ja podczas pobytów na Sardynii, namiary i opinie o innych przesłały mi polskie rodziny po wakacjach na wyspie, są to mieszkania i domki
 od 2 osobowych kawalerek po duże 12 osobowe mieszkania, w większości na piechotę do plaży

TUTAJ PRZEGLĄD SPRAWDZONYCH MIESZKAN I POKOI W ALGHERO Z CZYTELNĄ MAPKA MIASTA I POŁOZENIEM KAŻDEGO Z NICH :

b&b "Przy Porcie" w Alghero - Pokoje klimatyzowane, wi-fi, łazienki, taras,  150 m do portu turystycznego, na granicy Syarego Miasta, do palzy Lido di Alghero spacerem 8-10 minut, 500 m od dużego miejskiego parkingu. Śniadanie w cenie, bardzo miła obsługa.
Ceny – w lipcu ok. 35 euro od osoby za  noc ze śniadaniem, poza sezonem taniutko – ok. 15 -20 euro

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MIESZKANIE MIKOŁAJ W ALGHERO - tanie 6 osobowe mieszkanie. Jest klimatyzacja, TV sat., pralka. Zlokalizowane na południe z centrum miasta, , w 20 minut piechota jesteście także na przystanku  BEACH BUS – miejskiego autobusu, który krąży między kilkoma najładniejszymi plażami na północ od Alghero. zdjęcia i położenie -  POKOJE I MIESZKANIA W ALGHERO

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MIESZKANIE VENETO - tanio, na poddaszu, klimatyzacja, winda  na obrzeżach Starego Miasta, spacerem do plaży Lido li Alghero, świetny dojazd z lotniska autobusem, w pobliżu przejeżdża BEACHBUS- łączy kilkanaście  plaż z miastem. jedno z tańszych rozwiązań w sezonie tak blisko plaży i Starego Miasta!
zdjęcia i położenie -  POKOJE I MIESZKANIA W ALGHERO--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U ALEKSANDRA  W CASTELSARDO – KLIMATYZOWANE MIESZKANIA PRZY PLAŻY LU BAGNU - przepięknie urządzone i świetnie wyposażone 2 mieszkania 2 pokojowe przy plaży nad Zatoką Asinara, 59 km z lotniska w Alghero. Atrakcyjne ceny , a w nich klimatyzacja, media, pościel, ręczniki, sprzątanie, wi-fi i nawet ręczniki plażowe.
opis na nowej stronie - http://www.sardynia-wakacje.com/u-aleksandra-w-castelsardo


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

5 MIESZKAŃ RÓŻNEJ WIELKOŚCI NA PIECHOTĘ DO PLAŻY W NADMORSKIEJ DZIELNICY ALGHERO - MARISTELLA. - mieszkania są od 600 do 300 m. od siebie , maja ogródki, werandy, jedno z dostepem do basenu, znajdują się w poblizu słynnego cypla Capo Caccia - piękny widokowy wysoki cypel skalny ze słynna Grotą Neptuna. W pobliżu port turystyczny i centrum nurkowe. opisy i zdjęcia na samym końcu tej zakładki oraz tu - MARISTELLA

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-  U WALENTINY - piekne 10-12 osobowe przestronne mieszkanie na parterze 10 minut na piechotę  , blisko Starego Miasta, swietne na pobyt bez uata, dobre dla osób starszych lub niepełnosprawnych. 3 sypialnie, salon z wyposażoną kuchnią, 2 łazienki, mieszkanie na parterzezdjęcia i położenie -  POKOJE I MIESZKANIA W ALGHERO-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


widok z tarasu mieszkania "Daniel"
MIESZKANIE "DANIEL" W ALGHERO - 4 osobowe 2 pokojowe mieszkanie na czwartym piętrze kameralnego nowiutkiego budynku z windą z wspaniałym widokiem na morze, port pełen jachtów i całe piękne Alghero.
zdjęcia i położenie -  POKOJE I MIESZKANIA W ALGHERO-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

mieszkanie Palomba

6-10 osobowe mieszkanie PALOMBA  w Alghero z 3 sypialniami, 10 minut piechota na Stare Miasto, 850 m. do plaży Las Tronas, 15-20 minut piechotą do głównej plaży Lido di Alghero, dobry dopjazd autobusem z lotniska , wi-fi w cenie, zdjęcia , opis i polożenie MIESZKANIE PALOMBA


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
DOM MODOLO W BOSA , 4-6 osobowy klimatyczny dom w sardyńskim stylu, w dzielnicy Modolo, do plaż 3 km, 3 sypialnie, 2 łazienki, dom 3 poziomowy- na parterze sypialnia małżeńska z duzym łózkiem 2 osobowym oraz z łóżkiem piętrowym, łazienka, na  piętrze SYPIALNIA MAŁŻEŃSKA, SYPIALNIA Z 2 ŁÓŻKAMI POJEDYNCZYMI ( MOŻNA JE POŁĄCZYĆ W JEDNO), ŁAZIENKA. Na drugim piętrze salon, kuchnia i panoramiczny taras.
 W okolicy piękne plaże, niesamowicie widokowa trasa wzdłuż wybrzeża biegnąca z Bosa do  Alghero, domy wróżek – domus de Janas, wieże nuragiczne,a miasteczko Bosa klimatyczne, tchnące historią, z piękną Starówka i średniowiecznym zamczyskiem. Dobra baza  wypadowa na całe zachodnie oraz północne wybrzeże, a także w głąb wyspy. 
przykład ceny - tydzień w lipcu ok. 750 euro, ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------REZYDENCJA "SŁONECZNIK" W REJONIE OLBII - 1,5 godz. autem z lotniska w Alghero i nieco dłużej autobusem, w ślicznym nadmorskim miasteczku Golfo Aranci znajduje się sprawdzona od 5 sezonów śliczna niedroga rezydencja "Słonecznik" m tutaj opis - SŁONECZNIK  , 200 m do plaży, na piechotę kilka piaszczystych plaż, 3 piękne place zabaw, miasteczko z barami, knajpkami, ślicznym deptakiem spacerowym - świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, tylko kilkanaście km od słynnego Szmaragdowego Wybrzeża. Warto się zastanowić nad przejechaniem w ten rejon po lądowaniu w Alghero lub spędzeniu tutaj części pobytu. Każde  mieszkanie z werandą, część z ogródkami,=======================================================================
  RELACJE Z WAKACJI POLSKICH RODZIN I GRUP W TYM REJONIE

Poniżej 3 wybrane relacje, więcej znajdziecie w zakładce  MORSKIE OPOWIEŚCI
                                   


Castelsardo
WRZESIEŃ 2 OSOBY ALGHERO, mieszkanie w Maristella

uwaga od autorki bloga - już czwarty raz miałam przyjemnosc mieć swój udział w przygotowaniu pobytu na Sardynii Julii i Piotra, bardzo mnie to cieszy :)

Cześć Alicjo! Już śmiało mogę powiedzieć, że tradycyjnie dziękujemy za pomoc w organizacji naszego czwartego wyjazdu na Sardynię. Spędziliśmy fantastyczny tydzień w Maristella. Wybrałaś dla nas idealne mieszkanie (chyba nas już dobrze znasz;)) u bardzo sympatycznej Valentiny. Mieszkanie usytuowane było 10 min spacerkiem od urokliwej, spokojnej i piaszczystej plaży, która okazała się naszą ulubioną spośród wszystkich, które odwiedziliśmy podczas wrześniowego pobytu. Okolica naszego mieszkania była bardzo spokojna i trochę "dzika", za sprawą lasów znajdujących się wokół. To było dokładnie to, co sobie wymarzyłam na ten wyjazd. 3 min drogi od naszego mieszkania znajdowała się pizzeria z przepysznym jedzeniem, w bardzo atrakcyjnych cenach - szczerze polecamy. Jesteśmy również bardzo zadowoleni z poleconej przez Ciebie wypożyczalni aut - wszystko przebiegło bez najmniejszych problemów.plaża w Maristella

Na pierwszą wycieczkę wybraliśmy się do Groty Neptuna. Oczywiście nie skorzystaliśmy z wersji dla wygodnych (statek), lecz drogę do groty oraz z powrotem pokonaliśmy schodami! Na zwiedzanie wybraliśmy godzinę późniejszą, kiedy nie było już tak gorąco i jak się okazało, była to dobra decyzja. Schody biegną wzdłuż wysokiego klifu, dzięki czemu piękne widoki wynagradzają trud włożony w ich pokonywanie.

Kolejnego dnia "odhaczyliśmy" "must see" jakim jest plaża La Pelosa. Może ma coś w sobie, ale zdecydowanie wolimy bardziej ciche i mniej zaludnione miejsca. Ponad pół godziny szukaliśmy miejsca do zaparkowania, a na samej plaży zabawiliśmy może z godzinkę, nie słysząc własnych myśli. Pozbieraliśmy je pijąc kawę w bardziej kameralnym miejscu, w knajpce na skałach za plażą, w stronę wieży. W drodze powrotnej wstąpiliśmy na plażę La Saline, która wydała nam się bardziej urzekająca niż znana i lubiana La Pelosa.
Jeden dzień z naszego wyjazdu poświęciliśmy na Castelsardo. Malowniczo położone miasteczko, strome alejki, masa sklepików i wikliniarki pojawiające się wieczorem na gankach swoich domów tworzą klimat.
muzeum wikliniarstwa w Castelsardo
Miejsce naszego pobytu okazało się świetnym miejscem wypadowym, a okolica zachęcała do spacerów i odkrywania różnych znanych i mniej znanych plaż. Między plażami Bombarde, a Lanzzaretto znajdują się przyjemne małe zatoczki z piaszczystymi plażyczkami, z zejściami w dół po skałach. Bardzo podobało nam się też na plaży Mugoni, która jest na tyle długa i szeroka, że mimo parkingu znajdującego się bardzo blisko i plażowej restauracji, wg mnie nie straciła swojego pierwotnego uroku. 

W tej okolicy jest mnóstwo plaż, a każda ma do zaoferowania co innego. Każdy znajdzie tu swoją ulubioną.

Ostatni, pochmurny dzień naszej wyprawy był dość aktywny, bo poświęciliśmy go na zwiedzenie zespołu nuragów Palmavera oraz Parco Conte Nature Reserve. Wejście do ww. Parku znajdowało się nieopodal nas tj. w Maristella i kosztowało 3 euro. Polecamy ubrać wygodne buty, wziąć butelkę wody, spray na komary, ręcznik i wyruszyć w drogę! Podstawowa trasa do punktu widokowego zajmuje około godziny w jedną stronę i prowadzi przez przecudny las. Jejku jak tu pachnie! Kwintesencja śródziemnomorskiej roślinności, relaks dla ciała i duszy. Po godzinie spokojnego spaceru dotarliśmy na skraj wyspy. Widoki tutaj są piękne. Odważni mogą wdrapać się na ruiny budynków obronnych i skały. Byliśmy zachwyceni! Drogę powrotną pokonaliśmy innym szlakiem, bliżej brzegu. Po kilkudziesięciu minutach dotarliśmy do Cala Bramassa - ślicznej dzikiej plaży, na której warto zabawić dłuższą chwilę, wsłuchując się w szum fal i wdychając zapach Sardynii... Stąd już tylko kilka minut do wyjścia z Parku. 
patk Porto Conte
Następnego dnia wstaliśmy wcześnie rano, aby chwilę poplażować i pożegnać się z naszą ukochaną wyspą. Zostawiliśmy klucze w mieszkaniu, tak jak zaleciła Valentina i udaliśmy się na lotnisko. 

Na szczęście wspomnienia, doświadczenia i nowe znajomości zapisujemy w głowach i w sercach. Za każdym razem przywozimy je ze sobą do domu i tak zostają z nami na zawsze. 
Alicjo dziękuję za wszystko, za magię. 

Ściskamy Was oboje i pozdrawiamy bardzo gorąco,

Julia i Piotr


plaża Mugoni
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
==============================
5 osób ostatni tydzień czerwca mieszkanie Robert w Alghero


Witaj Alicjo,  oto nasze wrażenia z podróży, mieszkaliśmy u Valentiny w Alghero. Mieszkanie przestronne, niczego nam nie brakowało. Było blisko na starówkę, cudowny spacer co wieczor. Plaża bardzo ladna, blisko do marketu spożywczego. Miejsce idealne i do tego w tej cenie ;) – 590 euro za tydzień. Zaraz po przylocie wynajęliśmy samochód, w Hertz. Nie pamietam  teraz dokładnie jaki był koszt ale w granicach 1400-1500 zl za tydzien. W lokalnych wypożyczalniach mieli raczej małe samochody. Bylo nas pięcioro, mieliśmy sporo bagażu, wiec samochód potrzebowaliśmy całkiem  duży ( Renault Megan kombi). Po wyspie jeździło się bardzo dobrze, spokojnie, bez korków. Zamawialiśmy jeszcze w Polsce przez internet, przy oddaniu nie było żadnego problemu.
Przewodnik oczywiście się przydał. Codziennie odhaczaliśmy jedną wycieczkę. Trochę je modyfikowała ze względu na pogodę i zainteresowania reszty podróżnych. Bardzo podobała nam się Bosa, Castelsardo.
Oczywiście wspaniały rejs na archipelag La Maddalena,  z firmą MJ Tours. Ulubioną plażą moich dziewczyn, szczególnie najmłodszej była La Pelosa, choc było dużo plażowiczów. Staraliśmy się być tam Ok 9 żeby spokojnie znaleźć miejsce parkingowe bo godzinę później już był z tym problem. Oczywiście byliśmy tez w Grocie Neptuna, najlepiej jechać na samo otwarcie. Nie ma wtedy problemu z parkingiem, i cała droga  jest jeszcze w cieniu.  Najdalej na południe bylismy w Oristano, widzieliśmy flamingi. Co prawda z daleka ale zawsze to coś. W Oristano znaleźliśmy super restauracje, wspaniałe jedzenie za rozsądne pieniądze
. Nie ma karty dań, właściciel podchodzi i pyta na co masz dzisiaj ochotę. Bardzo miłe zaskoczenie. Restauracja nazywa się Trattoria Portixedda ( Vico Solferino 6, 09170 Oristano). Jak już jesteśmy przy jedzeniu to pyszne było tez w jednym miejscu w Alghero, Ristorante Enhorabona. To takie nasze odkrycia, oczywiście reszta tez była bardzo dobra. Niestety nie udało nam się wybrać na kolacje do agroturismo, do zrobienia następnym razem. 
Pogoda byla idealna Ok 28 stopni.  Tylko jednego dnia kiedy wybraliśmy sie w głąb wyspy do Pattady, Benettuti, strasznie padało i przechodziły burze. Uważam, ze bez samochodu ciężko by nam było zobaczyć tyle ile zwiedziliśmy. Przejechaliśmy 1500 km. Myślalam, ze uda nam sie jeszcze zobaczyc zachodnie  wybrzeze, ale nie było na to czasu. Następnym razem ;).
Jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc w organizacji wakacji.   Wrócimy na Sardynię napewno
Twojego bloga zdążyłam już polecić znajomym i pasażerom  wizzaira  w drodze powrotnej do Warszawy. Uważam, ze jest to skarbnica informacji o tej pięknej wyspie.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieje do usłyszenia

Inga

Skała Słonia Castelsardo
a archipelagu La Maddalena
wrócimy na Sardynię :)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sierpień 2 tygodnie w Alghero, mieszkanie Robert, rodzina 2+1


Dzień dobry Pani Alicjo,

Wróciliśmy.....
Nawet nie wiem od czego zacząć, może od tego, że to były wakacje marzeń!!!!Dziękujemy!
Na Sardynii w Alghero spędziliśmy dwa cudowne tygodnie. Mieszkanie trzypokojowe z Pani polecenia bardzo fajnie zlokalizowane. Na plażę główną mieliśmy 5 minut spacerkiem, a zaraz za zakrętem dwa supermarkety. Kuchnia w pełni wyposażona,  więc mogliśmy swobodnie przygotowywać sobie posiłki.
Wakacje spędzaliśmy z 8 letnim synem, więc nastawienie było głównie mocno plażowe;))))Przez pierwsze kilka dni nie było mowy o zwiedzaniu, temperatura przekraczała 40 stopni Celcjusza. Wieczory spędzaliśmy w cudownym Starym Mieście z niezliczoną ilością kafejek, restauracji, pizzeri i lodziarni.Jednego dnia z Alghero wybraliśmy się statkiem do Groty Neptuna - robi wrażenie jest naprawdę piękna.
Odwiedziliśmy również kilka plaż "Beach-busem" między innymi Spiaggia Lazzaretto- cudna, zresztą jak wszystkie które udało nam się odwiedzić. Z plażami na Sardynii jest rzeczywiście tak jak piszą wszyscy- dla każdego coś dobrego;))))Kolor i przejrzystoś wody jest powalająca, nasz syn nie rozstawał się z maską i całymi dniami obserwował podwodny świat ( a jest co oglądać )! Na skałkach w pobliżu plaż mogliśmy podglądać jeżowce, kolorowe ryby oraz  wygrzewające sę kraby. W wypożyczalni (zaraz przy głównej plaży) wynajęliśmy samochód na trzy dni i to było to!!!!! Z wydrukowanym przewodnikiem ruszyliśmy odkrywać Sardynię. Pani Alicjo bardzo ciężko będzie opisać zachwyt jaki wywołały w nas wycieczki ( kto był ten wie )!
w dzikich rzymskich termch

Pierwszego dnia udaliśmy się zwiedzić Kościół Łaciatej Krowy, małe miasteczko Florinas, natomiast nawigacja lekko nas zmyliła i przez przypadek trafiliśmy do małej miejscowości Ardara. Zwiedziliśmy tam przecudny Kościół "Santa Maria del Regno"- polecamy baaardzo! Przejeżdżając przez miasteczko zatrzymaliśmy się w lokalnej piwiarni na lody ( ja i syn ) i małe piwo ( mąż ) jakież było nasze zdziwienie gdy w lokalu przy barze popijali piwko lokalni policjańci z  mieszkańcami ( dodam , że byli to sami panowie ). Wzbudziliśmy małą sensację do tego stopnia, że lokalni panowie postawili nam kolejne piwo...śmiechom nie było końca , policjańci na migi pokazywali, że nas za rogiem zaaresztują za "picie" ;))))
Na szczęście lokal zamykano na popołudniową sjestę, bo obawiam się , że mój mąż nie wyszedłby z tamtąd na własnych nogach! Ruszyliśmy dalej ( kierownicę musiałam przejąć ja;) a jazda po serpentynach do łatwych nie należy) w poszukiwaniu "antycznych term" . Udało się, jest dokładnie tak jak Pani to opisała w przewodniku!!!!! Jak dojechaliśmy to ktoś zarzywał kąpieli, poczekaliśmy ok 10 minut i całe termy były dla nas:))))) Ależ to była cuuuuudowna kąpiel a jaka radość z tego , że udało się termy odnaleźć - nasz syn był zachwycony!!!!! Kolejny przystanek był w miejcowośći Burgos z ruinami wielkiego zamczyska. Wracając odwiedziliśmy Nuragę, było już bardzo późno , więc nie udało nam się wejść do środka, ale za to jaki klimat nocą.....
Drugiego dnia postanowiliśmy wybrać się na archipelag La Maddalena oraz na całodniowy rejs statkiem. Jakież było nasze rozczarowanie kiedy dotarliśmy na miejsce i okazało się, że zmieniła się pogoda i nie wypłynie żaden statek:(((( uwaga praktyczna, jeśli ktoś chce spędzić tylko jeden dzień na archipelagu- tak jak my to warto sprawdzić pogodę) Cóż było robić.....poztanowiliśmy popłynąć promem na wyspę i ją zwiedzić samochodem! Wyspa przecudowna z pięknym portem i niesamowitymi plażami , na których robiliśmy sobie "przerwy" na kąpiel;)
Trzeci dzień spędziliśmy na "Karaibach Sardyni" czyli na plaży Pelosa. Parking przy plaży jest płatny               ( 2euro/h) i pełniusieńki, ale warto! Po dwóch godzinach pojechaliśmy zobaczyć port w miasteczku "Porto Torres" a następnie do Castelsardo. To miasteczko z zamczyskiem na jego szczycie nas uwiodło!!!!! Niesamowite widoki, kolorowe domki przyklejone do skał nad samą wodą - coś pięknego!!!!!!! Te trzy dni spędzone- prawie dokładnie tak jak Pani przewodnik "kazał"okazały się najpiękniejszymi dniami na Sardynii. To dzięki Pani wskazówką udało się totalnie poczuć klimat tej wyspy. Jej różnorodność jest tak wielka, krajobrazy, które potrafią zmieniać się dosłownie "co kilometr" zapierają dech, czasami szokują swoją surowością!!!!!
Na koniec napiszę dokładnie to co wszyscy, którzy spędzili wakacje na Sardynii - to nie był nasz ostatni raz.
Pani Alicjo wieeeeelkie dzięki, za Pani pomoc!!!!!
Gorące uściski
Magda, Lukasz i Kacper

============================================================


MIESZKANIA W MARISTELLA - 5 MIESZKAŃ RÓŻNEJ WIELKOŚCI NA PIECHOTĘ DO PLAŻY W NADMORSKIEJ DZIELNICY ALGHERO - MARISTELLA. - mieszkania są od 550 do 160 m. od siebie , maja ogródki, werandy, znajdują się w pobliżu słynnego cypla Capo Caccia - piękny widokowy wysoki cypel skalny ze słynna Grotą Neptuna. 
plaża Maristella
Zaczynam od krótkiego opisu dzielnicy Maristella, bo 4 poniżej przedstawione mieszkania znajdują się własnie w niej  - patrząc na mapę Sardynii w rejonie Alghero, powyżej Alghero, na pólnoc z miasta jest słynny cypel Capo Caccia z  grotą Neptuna, rezerwatem przyrodniczym, piekne widokowe miejsce z klifami i super widokiem na wybrzeże... zaraz pod nim , między nim a Alghero jest taki okrąglejszy mały cypel zakończony w górnej części jeszcze mniejszym cypelkiem z latarnią  - Porto Conte, obok znajduje się ta mała dzielnica Alghero - Maristella, do lotniska stąd jest 12-14 km. Z  mieszkań poniżej  są następujące odległości autem i na piechotę do różnych miejsc,oczywiście po rezerwacji otrzymacie dokładny przewodnik po całym rejonie Alghero :)

 - najbliższa plaża  SPIAGGIA MARISTELLA  400 -600 m. , 5-10 minut piechotą, 
- przystanek autobusowy 400-650 m. 
- plaża SPIAGGIA DELLE BOMBARDE  ( jedna z najpiękniejszych w okolicy)  4-5 km, autem 8-10 minut, 
-plaża SPIEGGIA DEL LAZARETTO  4-5  km, autem 6-8  minut, 
rezerwat Porto Conte
teren rezerwatu Porto Conte
- Stare Miasto w Alghero, moim zdaniem jedno z 2 najpiękniejszych na Sardynii  12-14 km , autem ok. 25-30 minut,  jeździ tam autobus,  
- supermarket Delta w Maristella  5-6 km, autem 11 min. , supermarket Capo Caccia SRL 4-4,5 km , autem 5-7 min.  
- Centrum Nurkowe - 4 km, 8 min autem
Maristella znajduje sie na obrzeżach rezerwatu przyrodniczego Parco naturale Regionale di Porto Conte, są tu ścieżki turystyczne, można spacerować godzinami po rozległym naturalnym terenie, obserwować zwierzęta, jeździć na rowerach... Poniżej umieszczam po kilka najważniejszych miejsc mieszkań i mogę dosłać Wam więcej na maila.
=======================================================================

4 pok. MIESZKANIE "IZA" 10 osobowe 2 poziomowe, 3 sypialnie, 2 łazienki w tym jedna z wanną i prysznicem a druga to tylko WC , obszerny salon z kuchnią, ogródek ze stołem, krzesłami, wielkim parasolem, w mieszkaniu 10 miejsc noclegowych ale razem z kanapami w salonie, w jednej z sypialni jest 5 miejsc noclegowych, w mieszkaniu TV, pralka, zmywarka, dobrze wyposażona kuchnia, Iza jest przy ulicy via degli Anemoni. Ceny podawane przy konkretnym zapytaniu, przykład ceny tydzień na początku sierpnia 1200 euro dla 8 osób. 


==========================================================================

2 pok. MIESZKANIE "MONIKA" 4-5 osobowe - mieszkanie jest na parterze, składa się z obszernej sypialni małżeńskiej, dużej łazienki z wanna, salony z aneksem kuchennym, w salonie jest duża 2 osobowa rozkładana kanapa oraz łóżko poj. Razem 5 miejsc noclegowych. Na zewnątrz domku mała zadaszona i umeblowana weranda z grillem, w mieszkaniu TV, pralka, Monika jest przy ul. via Tamerici w Maristella. Ceny podawane przy konkretnym zapytaniu, przykład ceny 2 tygodnie w lipcu dla 4 osób to 1000 euro , w cenie media, pościel, ręczniki, sprzątanie końcowe.
  

 =================================================================

3 pok. MIESZKANIE "JAŚ" 6 -7 osobowe - znajduje się przy ulicy via delle Palme , obniżony parter, więc chłodno nawet w sierpniu,  ma sypialnię małżeńskąłazienkę z prysznicem, salon , kuchnię , w salonie 2 rozkładane kanapy 2 osobowe, ogródek,można tu wynająć rowery - 10 euro na dzień a 50 euro na tydzień. Jest dodatkowe łóżko poj.  Jest TV i pralka, kuchnia dobrze wyposażona. Ceny podawane przy konkretnym zapytaniu, przykład ceny tydzień  w lipcu dla 6 osób to 850 euro, w cenie media, pościel, ręczniki, sprzątanie końcowe.


=============================================================================
klimatyzowane 4 pok.MIESZKANIE "JÓZEK" 6 osobowe  - , mieszkanie na ulicy via Anemoni, ,  2 poziomowe, 3 sypialnie z czego 2 małżeńskie i trzecia z łóżkiem piętrowym, które można rozebrać i postawić jako łóżko małżeńskie lub 2 łóżka pojedyncze parterowe, 2 łazienki, jak wyżej - jedna z wanna oraz rysznicem a druga to WC , ogródek z werandą zadaszona  i umeblowaną, jest wi-fi. Ceny podawane przy konkretnym zapytaniu.


=======================================================================
10 osobowy PARTER DOMU Z BASENEM -Dom stoi w rzędzie domków szeregowych, składa się z 2 sypialni małżeńskich ( w jednej z nich jest dodatkowe łóżko poj. ) , z jednej sypialni przechodniej z łóżkiem piętrowym + jedno rozkładane pojedyncze, w mieszkaniu są 2 łazienki, salon z rozkładana kanapa 2 osobową i aneks kuchenny. W domu jest 10 miejsc noclegowych. Na zewnątrz jest ogródek z  grillem, stołem, krzesłami, zewnętrzny prysznic, na tyłach domu jest basen, z którego korzystają także gospodarze, mieszkający na pierwszym piętrze budynku i mający własne niezależne do niego wejście. W domu TV satelitarna, wi-fi(podłączenie kablem do laptopa) , pralka, pościel i ręczniki. Ceny podawane przy konkretnym zapytaniu, przykład ceny tydzień w lipcu to ok. 1280 euro dla 8 osób.

GALERIA ZDJĘĆ Z REJONU ALGHERO


Fot. W Dolinie Nurag.


Bosa


 Lokalne rękodzieło- tzw bottoni sardi


Stintino.


                           po lewej Bosa, po prawej Castelsardo                                                                                w nuradze Santu Antine

FERRATA DEL CABIROL na przylądku Capo Caccia na połnoc od Alghero:


    

Copyright Alicja Stolarczyk - teksty na mojej stronie tworzę osobiście, proszę o konsultacje , jeśli chcecie ich użyć.

6 komentarzy:

 1. Witam, bardzo przydatna strona -gratuluje -odwiedziłem jak dowiedziałem sie o wizz air z ktw -faktycznie na dzien dobry tanioczyli od 18.06 do 02.07 i tak bym chciał skorzystać .Możesz cos jeszcze podpowiedzieć ? nas jest 2 pary w wieku "dojrzałym" i chętnie się opalamy . Jak zorganizować przejazd z lotniska i jak to jest z wyżywieniem(w domu-rzadko w restauracji). Za wskazówki który apartament itd z góry dziękuję bogdan.urbanski@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzień dobry Alicjo.
  Bardzo przydatny, treściwy i zachęcający blog:). Własnie Wybieramy się na Sardynie 16-23.06, przylot do Alghero ok. 21-j, jest nas 2F+2M+1(15-latek) z planami na ferraty i zwiedzanie mało uczęszczanych pięknych plaż. Nie omieszkamy zwiedzić także Alghero i innych miejsc najlepiej od kuchni, tak by w ciągu tak krótkiego czasu poznać tą prawdziwą Sardynię z jej smakami(owoce morza),zapachami... Bardzo lubimy poczuć klimat miejsca. Podobają nam się urokliwe zakątki z dala od turystycznego zgiełku. Moja prośba- czy mogłabyś nam pomóc w wynajmie samochodu ze sprawdzonego lokalnego źródła, tak by uniknąć kłopotów (kolejki na lotnisku, przepadek rezerwacji,oszustwa etc.). Mamy swój sprzęt wspinaczkowy ale ze wzgl. na ograniczony bagaż - czy jest możliwość wypożyczenia na kilka dni kasków i lonży (gdzie za ile, podobno via ferrata Cabirol jest teraz zamknieta z jakiegos powodu technicznego?) A gdzie ta piękna dzika plaża bez ludzi ? Może wiesz też o jakich godzinach są msze niedzielne zazwyczaj (może tez sobotnia wieczorna)? I prosilibyśmy o wskazówki co do targowisk-gdzie i kiedy można kupić lokalną żywność. Bardzo pozdrawiam licząc na garść info.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie czy jest możliwe wykupienie tylko drogi powrotnej statkiem z groty neptuna ? Chciałabym zejść schodami A jeśli nie czy jest czas na przejście schodami podczas wykupionego rejsu żeby popodziwiac widoki ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne widoki. Oglądając takie miejsca chciałoby się tam po prostu być. Za granicę w tym roku to się nie wybieram. Ale na kilka dni gdzieś nad jezioro to jest taki plan. Sprawdzam powoli co jeszcze na wyjazd muszę kupić. Na https://gosup.pl/plecaki-wodoszczelne-51 świetne plecaki wodoodporne widziałem. Takie to super na różne wyprawy i wyjazdy. Muszę sobie kupić.

  OdpowiedzUsuń