Porto Pino, Costa Verde, Oristano


Jedna z najciekawszych zakładek tego bloga – najmniej znany i najmniej “skażony” dużą turystyką fragment sardyńskiego wybrzeża.  Zapraszam na zachodnie wybrzeże, od samego „lewego dołu”, gdzie przycupnęły przy sardyńskich brzegach 2 spore wyspy – Sant Antioco i San Pietro do środka jego wysokości , od półwyspu Sinis do Gdybym ( co jest naprawdę bardzo trudne) miała wyznaczyć 3 rejony mojej ukochanej wyspy, które najbardziej mnie fascynują, na pewno znalazły by się tam właśnie te okolice. Jeśli jesteście pasjonatami Sardynii, a jeszcze tam nie byliście, JEDŹCIE!!!. Jeśli planujecie pierwszą podróż na Sardynię, a szukacie niesamowitych krajobrazów, bardzo różnorodnych plaż, w tym wielu kompletnie dzikich, nienaruszonej przyrody, niemal zero zorganizowanej turystyki i autentyczności w folklorze, kuchni, kulturze to szukajcie noclegów właśnie tam.  Jedziemy z opisem kolejnych pięknych miejsc od dołu czyli do ślicznego nadmorskiego miasteczka Porto Pino do góry, czyli od Oristano i półwyspy Sinis. Spójrzcie na mapę – zaznaczyłam na niej ten fragment wybrzeża, zajrzymy także w głąb lądu, bo jest po co. 90% zdjęć zrobiliśmy podczas  naszych podróozy w te rejony, reszte przysłali nam rodacy, którzy spędzili tam pobyty z pomoca mojego bloga i moich przewodników. Zdjęcia z napisem Le Onde della Sardegna ( co znaczy fale Sardynii) to dzieła zdolnej fotografki  naszej rodaczki Marty mieszkającej w tej okolicy, tutaj - zdjęcia Marty na facebook. 

Najpierw jednak spójrzcie jak różne plaże tutaj znajdziecie:

druga plaża w Porto Pino

Porto Pinetto

SUPER SZCZEGÓŁOWY OPIS TEGO REJONU ORAZ CAŁEGO POŁUDNIOWEGO WYBRZEŻA, 110 PLAŻ, MIASTECZKA, PORTY Z OFERTA REJSOWĄ, LOKALNE TARGI, FESTY Z DEGUSTACJAMI I WIELE INNYCH KONKRETNYCH INFO,ZNAJDZIESZ W MOIM PRZEWODNIKU SARDYNIA POŁUDNIOWA, ZAKUPISZ GO SZYBKO I WYGODNIE TU W WERSJI CYFROWEJ  :

==========================


Masua
wydmy Is Arenas Biancas - to juz Teulada, ale 5  minut jazdy z Porto Pino, 
Porto Paglia

poniżej jedna z  dzikich plaż w porto pinetto, znajdziecie ja idąc w lewo z plazy Spiaggia di Porto Pineddu, dojdziecie tu pieszo z centrum porto pino w ok. 7 -10 minut, płyciutka woda, piaszczyste dno, po bokach skałki i swietne miejsca na snorkeling, prawie zawsze pusta, 

poniżej Spiaggia Genio na wyspie San Pietro, zjawiskowa!

poniżej dzikie plaże między plaza Lucchese a Genio, na wyspie San Pietro

poniżej plaża Spiaggia di Lucchese na wyspie San Pietro, dzika zatoczka otoczona przyroda, bylismy tam sami.


Pierwsza Plaża w Porto Pino wrzesień 2018
dzikie plaże w Nebida
dzikie plaże w Porto Pino


plaża z jajami dinozaurów Costa Verde
pod wodą w Chia
plaża Coaquaddus na wyspie Sant Antioco

Tu ciekawa relacja z mojej zimowej włóczęgi po zachodnim wybrzeżu wyspy :


 

 ====================================================================

Iglesias latem - zdjęcia Marty,
naszej rodaczki mieszkającej w okolicy
MIASTECZKA
 NA POŁUDNIOWYM 
ZACHODZIE SARDYNII
W tym reonie wiele ciekawych miesjcowości, większych i mniejszych, nadmorskich i schowanych w głębi lądu, wszystkie bardzo urokliwe, więc jesli lubicie spacerować klimatycznymi włoskimi uliczkami, zwiedzać stare kościółki, brać udział w lokalnych targach czy festach folklorystycznych, jest tu co robić. W niektórych z tych miejsc czas zatrzymał się kilkadziesiat lat temu i nie ma zamiaru ruszać dalej ;) spójrzcie na zdjęcia: :

biało-błekitne miasteczko Calasetta
Portoscuso
Carloforte na wyspie San Pietro


takie chorągiewki znaczą, że będzie lub była niedawno festa w tym miasteczku...


w samym Porto Pino i okolicy sa stawy ,gdzie
moznaspotkac flamingi ,czaple, perkozy...
OPRÓCZ PLAŻ - w tym rejonie Sardynii, jak wszędzie indziej, możecie uprawiać sporty wodne, trekking, kolarstwo, wspinaczkę, jeździć jeepami czy motorami po bezdrożach, zwiedzać ciekawe muzea, brać udział w lokalnych festach z degustacjami, odwiedzić winnicę, obserwowac flamingi i inne ptactwo wodne w ich naturalnym środowisku lub po prostu relaksować się na pięknych plażach


Krzyś wpływa do skalnej groty na Punta menga

konno na lagunie w Porto Pino styczeń 2018
nuraga w miasteczku Sant Anna Arresi


 na klifach przy Cala Domestica wiosna 2013w tym rejonie sporo stanowisk wspinaczkowych, np na Pan di Zucchero - wielkiej skale wystającej z morza, na zdjęciu nasza wspinaczka na nia w styczniu 2018

Tutaj obejrzycie filmik z tej wspinaczki - VLOG ALICJA NA SARDYNII
NASZA ZIMOWA WYPRAWA W TE REJONY - w styczniu 2018 przez kilka dni włóczyliśmy się po sardynii płd-zachodniej, relacja z tej wyprawy tutaj - NASI RODACY W TEJ OKOLICY 

ja i Renia na rejsie
W tej części Sardynii, w okolicy Porto Pino mieszka Polka Ewa, która może Was zabrać na ciekawe wycieczki ( ma 2 busiki) , mozecie spróbowac kitesurfingu w jej szkole na plaży a także SUP ( stand up paddle) i supjogi.
20 minut autem z Porto Pino możecie popłynąć w rejs żaglowcem z naszą rodaczką Renatą i jej kapitanem Roberto.  Możecie także zamieszkać w ich ślicznym nowiutkim pensjonacie otoczonym gajem pomarańczowym -  PENSJONAT U RENI I ROBERTO.  W Nebida także mieszkają nasi rodacy - Marta i Dominik, można się zatrzymac w ich ślicznym mieszkaniu z tarasem na dachu w miasteczku Iglesias, jest także możliwośc wybrania się z nimi w góry i na wspinaczkę, Marta może was zabrać swoim autem i pokazac najpiękniejsze miejsca w okolicy. 

TU FILM Z REJSU ŻAGLOWCEM  z Renią , w który się wybraliśmy we wrzesniu 2018, to był najpiękniejszy dzień naszych wakacji!

================================================================
TRANSFER Z LOTNISKA W CAGLIARI W DOWOLNE MIEJSCE NA SARDYNII
Danilo to profesjonalny kierowca, który dowolnej wielkości autem lub busem może pzrewieźc od 1do ok. 20 osób z lotniska w Cagliari w dowolne miesjce na Sardynii lub z niego odebrać. Jeśli spędzacie pobyt bez auta, mozecie zamówić poranny transfer na jakaś dalszą piękną plażę i odbiór wieczorem.  Auta są wygodne, klimatyzowane, są foteliki dla dzieci. Danilo jest punktualny i rzetelny. lotnisko - Porto Pino do 3 osób 100 euro, 4-8 osób 110 euro. Można zamówić transfer dzowniąc w języku polskim na polski numer - 508 437 923
=========================================================
A teraz już zaczynamy wędrówkę wzdłuż zachodniego wybrzeża Sardynii, spójrzcie jakie miejsca kolejno ,od południa w górę, warto tam odwiedzić:

PORTO PINO

To mała nadmorska miejscowość położona na południowo-zachodnim krańcu sardyńskich wybrzeży Spójrzcie na mapkę obok – patrząc na mapę Sardynii na dole po lewej stronie widać 2 spore przytulone do niej wysepki – Isola di S. Pietro oraz większa poniżej Isola Sant Antioco, między większą wyspa a lądem Sardynii jest spora zatoka – Golfo di Palmas, na jej północnym brzegu. na nieco wysuniętym w morze cypelku jest miasteczko Porto Pino. Z najbliższego lotniska w Cagliari trochę ponad 70 km, autem 1,5 godziny jazdy, dojazd bez auta kiepski, z przesiadkami, ten rejon raczej wymaga auta. Możecie spędzić leniwe wakacje tylko na plaży w samym miasteczku Porto Pino, zamawiając transfer z  lotniska na miejsce ( 4 osoby ok. 240 euro w obie strony, lepiej wydać te kwotę na wynajęcie auta i mieć pełna mobilność) lub z z co najmniej 1 przesiadką z lotniska autobusem. Najbliższa  wypożyczalnia aut w Sant’Anna Arresi 7 km z Porto Pino, tam także wypożyczalnia rowerów i skuterów.

marina w Porto Pino


Ja spędziłam w Porto Pino kilka krótkich 1-2 dniowych pobytów w czasie wędrówek po wyspie oraz 2 pełne tygodnie we wrześniu i październiku 2018 i muszę Wam powiedzieć, że TO ZA  MAŁO!. Te tereny są bardzo ciekawe, mnóstwo pięknych, widokowych miejsc, mnóstwo dzikich zatoczek, miasteczka z wciąż bardzo autentyczna, rdzenną lokalną kulturą i folklorem, cudowne czyste, szmaragdowe morze, wspaniałe, urozmaicone wybrzeże  świetne na rejsy wszystkim, co pływa. Super  tereny na plażowanie, snorkeling, sporty wodne, zwiedzanie, smakowanie lokalnej kuchni, trekking, rowery, poznawanie dzikiej przyrody i lokalnej kultury.
CENTRUM PORTO PINO – rozłożone dookoła ślicznego portu turystycznego (jest naprawdę super, spójrzcie na zdjęcie) bary, lodziarnie, apteka, lokale gastronomiczne rozsiane na okolicznych uliczkach oraz 2 placyki-parkingi  blisko siebie, na każdym market, 2-3 bary, lodziarnie, restauracje, pizzeria, sklep ze sprzętem turystycznym  W miasteczku jest dobry sklep z winami oraz dyskoteka. Większa cywilizacja – duży supermarket, bank, bankomat, cotygodniowy lokalny targ, w pobliskim Santa Anna Arresi, oddalonym o 7 km od Porto Pino. W od ok. polowy czerwca do poł wrzesnia co czwartek odbywa się w Porto Pino targ  Mercatino sotto le stelle,(Targ pod gwiazdami)  na którym możecie kupić produkty regionalne pamiątki. W sezonie w Porto Pino i okolicy organizowanych jest wiele imprez, festynów, lokalnych świąt z degustacjami, np Sagra di Pane czy Sagra di Pecora – święto chleba, święto ryb.  W porcie turystycznym rano kupicie ryby z  porannego połowu, możecie stąd popłynać w rejs stateczkiem turystycznym lub motorówka, znajomy Massimo przywiezie Wam kajaki na główną plażę. Szczegółowe  informacje o okolicy znajdziecie w moim przewodniku po Sardynii południowej – opisy plaż po kolei wzdłuż wybrzeża, współrzędne GPS pięknych miejsc, scenariusze całodniowych wycieczek do zrealizowania samemu, info o ofercie rejsowej w  okolicy, info o lokalnych festach i dużo więcej J
pod wodą w Porto Pinetto
spiaggia dei francesi
PLAŻE W PORTO PINO– zaraz obok mariny zaczyna się szeroka, długa tzw Pierwsza Plaża – Prima Spiaggia, drobny jasny piasek, woda jasno błękitna, płytka daleko od brzegu, świetna dla dzieci, na plaży bary, wypożyczalnie leżaków i parasoli. Z pierwszej plaży możecie pieszo przejść ( po drodze bardzo fajna plaża dla psów) na Drugą Plażę, tam już bardziej dziko, na jej tyłach małe wydmy i lasek sosnowy.
Jeśli lubicie dłuższe spacery, to po ok. 1 godziny spaceru wzdłuż plaży możecie dojść na ogromne, białe wydmy – Is Arenas Biancas. To rezerwat przyrodniczy, niesamowicie piękne miejsce!
Na północ z centrum Porto Pino ciągną się natomiast dzikie plaże – raj dla pasjonatów snorkelingu, małe zatoczki skalisto-piaszczyste, są tam ich dziesiątki, skały mają fantazyjne kształty, pod wodą bajka, wszystko bardzo dzikie i piękne.

cypel widokowy Punta Menga w Porto Pino


CYPEL PUNTA MENGA W  PORTO PINO – pieszo z centrum miasteczka  dojdziecie na widokowe wysokie klify, wzdłuż wybrzeża biegnie na nich scieżka, jest tam słynna w  okolicy Grotta Dei baci – grota pocałunków, miejscowi skaczą tam do morza z wysokiego klifu. My wpłynęliśmy do groty kajakiem. Na cyplu Punta Menga są zagubione pod skałami małe zatoczki, niektóre z piaszczystym zejściem do morza, oraz stare stanowiska strzelnicze z II wojny światowej i bunkry. Są tam także  przepiękne zachody słońca.
W OKOLICY PORTO PINO – w tej okolicy jest co robić i co zwiedzać:

SUP w Porto Pino

autorka bloga na kajaku w Porto PinoZnalezione obrazy dla zapytania borgo di tratalias

ANTICO BORGO DI TRATALIAS - podróż w czasie,  ok 16 km od Porto Pino jest mały skansen z pięknym kościołem z XIII wieku. Warto tu zajrzeć o zachodzie słońca, pospacerować antycznymi uliczkami i uda się później na kolacje do ANTICA LOCANDA. Kręcono tu kilka kultowych włoskich filmów, min "spaghetti westerny" miejsce ma specyficzną atmosferę, jakby czas się tu zatrzymał...


POLSKIE SZKOŁY KITESURFINGU ORAZ WINDSURFINGU - W Porto Botte, 12  km na północ z Porto Pino możecie uprawiac po polsku te 2 piękne sporty. W spocie kitesurfingu pracuje nasza rodaczka Ewa i inni polscy instruktorzy. 

Krzys we wrzesniu 2018 odbył szybki wstępny kurs kite u naszego polskiego świetnego instruktora Mariusza, polecamy z całego serca!!!

ja i szef kuchni Marco
SARDYŃSKIE UCZTY NA WSI - AGROTURYSTYKA W TRATALIS
bylismy tam 2  razy jesienią 2018, przepyszne jedzenie,  to "agriturismo" z prawdziwego zdarzenia, duże gospodarstwo, bio uprawy, ekologicznie, 80% tego co podadzą na stół powstało u nich, hodują także kozy, owce, osiołki, robią własne sery, nabiał, wina, nalewki. Pyszna kuchnia, cena 30 euro za kolację, warto – dużo jedzenia, 6-8  przystawek, 2  dania główne, deser, owoce, kawa, wino, nalewki, woda,  można zamówić wersje wege. Można na miejscu kupić ich ser, miód, wino, oliwę domową itp. Wspaniała atmosfera, a szef kuchni Marco to postać szczególna, gotowanie po sardyńsku to jego wielka pasja, bardzo dba o gości. Agroturystyka jest bardzo ładna, zadbana, sala jadalna klimatyzowana, latem w ogrodozie urządzane sa huczne imprezy na 30-60 osób z muzyką, pieczeniem prosiaka, tańcami.
festa w Sant'Anna Arresi
na feście tuńczyka w portoscuso

LOKALNE FESTY I SAGRY w okolicy w każdym miasteczku i wiosce kilka razy w roku odbywa sie jakas barwna lokalna festa, często z tradycyjna procesją, pysznymi degustacjami, tańcami. Osobom korzystającym z mojej pomocy w organizacji pobytu na Sardynii chętnie wyszukam konktretne  informacje  - kiedy i gdzie w  czasie pobytu takie wydarzenia się toczą. Wiosna w każdy weekend w innym miasteczku regionu Sulcis ( a te tereny częściowo do niego należą) toczy sie objazdowy festiwal kulinarno-folklorystyczny Primavera Sulcitana.  W pierwszy weekend sierpnia toczy sie SAGRA DELLA PECORA NERA DI ARBUS – święto czarnej owcy w Arbus – Arbus to miejscowośc w głębi ladu na południowym zachodzie, słynąca z tradycyjnych sardyńskich noży, których rękojeści są wyrabiane z jendego kawałka rogu, świeto trwa 3-4 dni, można na nim degustować wszelkie wyroby związane z hodowlą owiec –mleka  i serów i mięsa, jest tez coś w rodzaju gry terenowej „ w poszukiwanie czarnej owcy...”. W Portoscuso, portowym maisteczku na wysokości wysp Sant Antioco i San Pietro w czerwcu jest bardzo fajne swięto tuńczyka - Sagra del Tonno, jest duży wsppólny posiłek przy porcie, stoiska z rekodziełem i lokalnymi przesymakami, gra muzyka, ludzie tańcza sardyńskie Ballo a tondo czyli tańce w kręgu. Byliśmy na tym swięcie w czerwcu 2017. Loklanych fest są setki, to wspaniała okazja do poznania autentycznej lokalnej kultury i zwykłych ludzi, turyści z zagranicy bardzo rzadko na te małe, mniej populrne festy trafiają i są zawsze ciepło witani. 

zaraz zacznię sie wspólny posiłek - swięto tuńczyka 


jazda konna w rejonie porto pino


Manolo ściaga rumakowi podkowy
W pobliżu Porto Pino jest stadnina koni, można pojechac do nich i wybrać sie na konna pzrejażdżkę  w teren , ceny ok. 25 euro za  godzine, jedzie z Wami przewodnik na koniu. My pojechaliśmy na 2 godzinną wyprawę w końskim siodle ze stadniny przez zielone pola, łąki i zagajniki az do brzegu morza, gdzie naprzeciw wyspy san Antioco ciagna sie laguny i stawy solankowe. Niezwykłe srodowisko przyrodnicze, mnóstwo ptaków, w tym sokoły i jastrzębie. Nasz pzrewodnik Manolo był bardzo sympatyczny, zrobił nam przepiekne zdjęcia podczas jazdy i przesłał potem na WhatsAp. Stadnina ma duzy bus i auto do pzrewożenia koni, mozna umówic się  z nimi na jazdę konna w innych rejonach południowego zachodu i zamówić także transfer . 
styczeń 2018POLECAM PORTO PINO NA WAKACJE W KAŻDYM MIESIĄCU, A SZCZEGÓLNIE W SZCZYCIE SEZONU BO JEST TO REJON DUŻO MNIEJ ZATŁOCZONY OD INNYCH, BARDZIEJ MODNYCH I POPULARNYCH. JA NA PEWNO JESZCZE NIE RAZ TAM WRÓCĘ!


===============================================

GDZIE ZAMIESZKAĆ W PORTO PINO


pensjonat Paolo z basenem
PENSJONAT PAOLO Z BASENEM W PORTO PINO – 

Elegancki i zadbany pensjonat z basenem, znad basenu super widok na morze, są tam 3 apartamenty  3 pokojowe, w  każdym 2 sypialnie, i 2 pokoje 2 osobowe z łazienkami, do morza ok. 300 m scieżką przez  las, te najbliższe plaże bardzo dzikie, skałkowo-piaszczyste,  duża piaszczysta plaża z wypożyczalniami i barami ok. 10 minut spacerem z domu, tam tez centrum miasteczka, sklepy, lokale i port turystyczny
tu opis i zdjęcia -  PENSJONAT PAOLO Z BASENEM DOM EWA - 250 m do ślicznych dzikich zatoczek, dom z 2 duzymi apartamentami, w jednym 3 , w drugm 4 sypialnie, bardzo klimatycznie urządzony, ładny ogród z  leżakami,tu opis i zdjęcia - DOMY I WILLE W PORTO PINO   uwaga przystępne ceny - tydzień w  lipcu dla 10 osób ok. 1080 euro + 50 sprzatanie + 15 od osoby ręczniki i pościel


rezydecnja z basenem U AGI I TOMKA
U AGI I TOMKA  Z BASENEM  w Porto Botte, 5 minut autem do polskich szkółek windsurfingu i kitesurfingu w 3 mieszkaniach naszych rodaków , mieszkania w wyższym standardzie, pięknie urządzone, z basenem. ok. 3 km do plaż
tu opis i zdjęcia - U AGI I TOMKA Z BASENEM

REZYDENCJA MARGERITE W PORTO PINO - domki 3 pokojowe 6-8 osobowe z ogróodkami, weradami, do pierwszej plaży ( duża, piaszczysta z  barami) od 300 m. nowoczesne umeblowanie, klima, zmywarki, TU OPIS I ZDJJĘCIA

WILLA FRANCISZKA 3 sypialnie, 5-7 osobowy, 300 m do dzikich zatoczek, widok na morze, duzo prywatności, urocza weranda, zadbany ogród, przystepne ceny,


tu opis i zdjęcia - DOMY I WILLE W PORTO PINO

===============================================

TRANSFERY Z RODAKIEM Z LOTNISKA W CAGLIARI DO PORTO PINO
do 4 osób - 250 euro w  obie strony
5-8 osób - 50 euro od osoby w obie strony, 

======================================================
WYSPY SANT ANTIOCO I SAN PIETRO

Jeśli spojrzycie na południowe wybrzeże Sardynii, po lewej czyli zachodniej stronie, dostrzeżecie 2 małe wysepki przytulone do brzegów Sardynii w pobliżu rejonu Porto Pino. Na dole większa Isola Sant Antioco oraz nad nią mniejsza Isola San Pietro, czyli wyspa Św. Piotra. Spójrzcie na mapę - zaznaczyłam ten obszar na czerwono. Na tę większą Isola di Sant Antioco przejeżdża się z lądu Sardynii zwykłym mostem, ale na tę drugą trzeba przepłynąć małym promem, albo z portu na Sardynii  Portoscuso, albo z wyspy San Antioco z portu Calasetta. Przeprawa z lądu Sardynii z Portoscuso trwa ok. 40 minut, a  przepawa z wyspy san Antioco ok. 20 minut. Koszt bez auta od osoby ok. 10 euro w obie strony.  
Wyspa Sant'Antioco (wymowa san antjoko) to nawiększa wyspa u wybrzeży Sardynii, przy jej południowo-zachodnim wybrzeżyu, przejeżdża się na nią zwykłym długim mostem-groblą, więc odwiedzenie jej nie jest trudne. Na wyspie kilkanaście cudownych plaż, klika super punktów widokowych, 2 spore miasteczka - Sant Antioco oraz Calasetta. Calasetta to jedno z najpiekniejszych, moim zdaniem, sardyńskich miasteczek, niemal wszytsko jest tam biło-błękitne.

tu filmik o naszej podróży na wyspy sant Antioco i San Pietro -  Z WYSPY NA WYSPĘ - vlog Alicja na Sardynii
Poniżej kilka zdjęć z  naszych wizyt na wyspie Sant Antioco:


niesamowity basen skalny na wyspie Sant Antioco

Tutaj nasz filmik z  tego pieknego basenu skalnego -  ARCO DEI BACI
Calasetta
port w Calasetta

punkt widokowy Nido dei Passeri
na Sant Antioco w styczniu 2018
WYSPA SAN PIETRO - czyli Isola San Pietro, czyli wyspa Św. Piotra. Sama Sardynia to już miejsce oddalone od centrum Europy, od wielkich miast i cywilizacji, ale wysepka San Pietro to już naprawdę "koniec świata" . Wyspa ma  tylko 50 km. kw.,  żyją tu bardzo gościnni i przyjacielscy ludzie, mieszkańców jest mało i wszyscy bardzo sobie pomagają. Na wyspie jest jedno miasteczko - portowe Carloforte,  w miasteczku spory port, glówna ulica Cavour obsadzona palmami, odchodzą od niej urokliwe wąskie uliczki Starego Miasta. W miasteczku jest kilka świetnych restauracji oferujących głównie dania oparte na rybach i owocach morza. Ludzie żyjący na wyspie na stałe zajmują się rybołówstwem, rolnictwem, wytwarzaniem tkanin, turystyka.na wyspie wciąż śpiewa się pieśni w miejscowym dialekcie, kultywuje stare zwyczaje,  na wyspie jest dośc oryginalny odrębny dialekt – tabarkino, mający korzenie w Ligurii, która kiedyś wyspą zarządzała. . Jest kilka widowiskowych do oglądania z klifów i wybrzeża , grot i jaskiń na południu – Grotta dei Colombi   Wybrzeże wysepki jest poszarpane i bardzo widokowe, min Punta delle Colonne – Przylądek Kolumn, gdzie wystają z morza ostre trachitowe skały. Na najdalej wysuniętym na zachód cyplu wyspy – Capo Sandalo stoi ładna latarnia morska – piękne miejsce widokowe. 
Na wysepce kilkanaście ślicznych plaż, min. Spiaggia di Punta Nera, Spiaggia La Bobba, Spiaggia Guidi, Spiaggia di Genio...

Odwiedziłam San Pietro w styczniu 2018, to sliczna wysepka.  a miasteczko Carloforte zaskoczyło mnie swoją elegancą i urodą. Spaliśmy w "Domku na końcu świata", na Starówce miasta Carloforte. 


caletta Genio - jedna z plaż na wyspie San Pietro

punta delle Colonne - bardzo widokowy klif na wyspie

tym małym promem przypłynęliśmy na san pietro z portu w Calasetta na wyspie Sant Antioco

Carloforte z pokładu promu - odpływamy na ląd Sardynii...
Krzyś zajada świeże jeżowce  na San Pietro - styczeń 2018

przygotowanie potraw z tuńczyka podczas słynnej dorocznej festy
 - GIROTONNO, z której słynie wyspa San Pietro


świeża bottarga, którą ugoszczono nas w Portoscuso - pycha!

===============================================

GDZIE ZAMIESZKAĆ W TEJ OKOLICY


A PONIŻEJ JESZZCE 2 FAJNE MIEJSCA NOCLEFGOWE W TEJ OKOLICY:

w domku na końcu świata,
na Starym Mieście w miasteczku Carloforte
DOMEK NA KOŃCU ŚWIATA - parter zabytkowej kamieniczki na starym mieście portowej osady Carloforte na wyspie San Pietro, miejsce zagubione w czasie i przestrzeni, warto tu zajrzeć choć na 2-3 dni :) w domku nocowali nasi rodacy w sierpniu 2017 i chwalą wyspę san Pietro za dzikie krajobrazy i ciekawe obchody ferragosto - swieto 15.08. Ja odwiedziłam wyspę i domek na końcu świata w styczniu 2018 - jestem urzeczona urodą tej wysepki i miasta.

TU OPIS I ZDJĘCIA DOMKUMIESZKANIE FEDERIKA W CALASETTA -  mieszkanie w miasteczku Calasetta an wyspie Sant Antioco ( przejeżdża sie na nia z lądu Sardynii długom mostem-groblą , I piętro, 2 sypialnie, śliczna weranda, pieszo do kilku plaż, pod ręką centrum miasteczka i port turystyczny, Calasetta jest prześliczna!LUCIANO DOMEK RYBACI PRZY PLAŻY W GONNESA - parter domu przy plaży Porto Paglia, stoi tu sliczne osiedle rybackich domów przerobionych na wakacyjne. 2 sypiaolnie, 2 łazienki, 5 miejsc, weranda, cudowna plaża .
opis i zdjęcia domku Luciano tutaj.
===============================================

PORTOSCUSO, GONNESA, NEBIDA 
REJSY MOTORÓWKĄ ZE SKIPEREM , WYNAJEM MOTORÓWEK, TAXI BOAT 

GROTTA SARDEGNA

Jeśli spędzacie wakacje na zachodnim krańcu południowego wybrzeża, olecam znajomego Roberto z motorówkami, zabierze Was w rejs wzdłuz wybrzeża, opłyniecie Pan di Zucchero - wielką skałę wystającą z morza, wpłyniecie do Grotta La Sardegna, Roberto może zabrac Was nad wybrzeże wyspeki San Pietro, bardzo klimatyczne, może  także podwieźć na dziką plażę niedostepna od strony lądu i zostawić na cały dzien lub na 2 dni z nocowaniem tam. Roberto jest super kontaktowy i dyspozycyjny, podwiózł nas w styczniu pod Pan di Zucchero na wspinaczkę, bardzo trudno bylo kogoś znaleźć, azżw końcu znaleźliśmy Roberto :)  Z Roberto możecie także zamówić transfer z kierowcą, także większym busikiem dla grupy osób, np z lotniska w Cagliari w te rejony. płyniemy z Roberto na wspinaczkę na Pan di Zucchero - Kostkę Cukru


trasy morskich wycieczek z portoscuso oraz z plaży Masua.
=====================================================

COSTA VERDE I NEBIDA

Zawędrowaliśmy wzdłuż zachodnich wybrzeży Sardynii w niższą, południową część – poniżej półwyspu Sinis a powyżej miasteczka Nebida. Costa Verde, znaczy  „zielone wybrzeże” i rzeczywiście takie jest. Mnóstwo dzikiej przyrody, wiele niesamowicie pięknych i oryginalnych plaż, morskie groty, wysokie klify a nawet plaże ...z jajami dinozaurów!  Brak modnych kurortów, turystycznego zgiełku, mało ludzi na plażach nawet w szczycie sezonu, mnie się tam bardzo podoba! W tym rejonie jest wiele starych, opustoszałych kopalni, niektóre z nich mozna zwiedzać, tworza one niepowtarzalny, oryginalny element krajobrazu tego fragmentu wybrzeża.

Jeśli chcecie obejrzeć plaże na Costa Verde, wstukajcie w Google grafika te nazwy – Cala Domestica, Spiaggia Masua, Spiaggia di Piscinas, Spiaggia di Porto Palma, Spiaggia di Scivu, Torre dei Corsari, Punta Sangiarxia Beach,  Spiaggia di Punta Capo Frasca,  Spiaggia di Punta Fenu Struvu,  Cala Is Cannisonis,  Spiaggia di Rio Murtas,  Fontanamare, Spiaggia di Scivu i wiele innych...


KILKA PLAŻ NA COSTA VERDE  I NEBIDA ( są ich dziesiątki i są bardzo róznorodne)

Znalezione obrazy dla zapytania dune piscinas sardegna
wydmy Piscinas


plaża Portixeddu

na plażę Cala Domestica wchodzi sie przez "skalne oko"

dzikie plaże za plażą Masua, stąd też widok na "Kostkę Cukru"
plaża Porto Banda w Nebida
ja i Krzyś na Porto Paglia


pod wodą na Costa Verde też ciekawie

TRASY PANORAMICZNE I PUNKTY WIDOOKOWE W  TEJ OKOLICY - w tej części Sardynii grzech spać w aucie jadąc jako pasażer, za  oknami fantastyczne widoki, mnóstwo punktów widokowych i tras bardzo panoramicznych, spójrzcie na zdjęcia:

trasa do Nebida
widok z Kostki Cukru na wybrzeze w okolicy Nebida

Buggeru, nasze zdjęcie z października 2018
zjazd na plażę Masua
CAPO PECORA – niesamowicie panoramiczny i sugestywny cypel w dolnej części Costa Verde. Na plażach spotkacie tam róznej wielkości głazy i kamienie tak wyślizgane przez  morze i wiatr, że  przypominają jaja dinozaurów i właśnie tak są nazywane – Plaże z  jajami dinozaurów. Na cyplu parking dla kamperów. Pod wodą bajka, jeśli lubicie snorkeling, wiele osób łowi tam także ryby. Jest tam także śliczny mały basen skalny, utworzony przez skały i morze, otoczony wysokimi skalnymi ścianami, bardzo zaciszne i urokliwe miejsce, na Capo pecora mało ludzi nawet w szczycie sezonu.


capo pecora

Krzyś wędkuje na Capo Pecora

Capo Pecorana Capo Pecora mozna spędzić caly dzień
chodząc po skałach. Są tam sliczne kaniony,
wysokie klify, ludzie często łowią tam ryby,
cypel Capo pecora to magiczne miejsce
 i raj dla fotografów!


basen naturalny na Capo pecora

PLAŻA CALA DOMESTICA - jedna z najoryginalniejszych plaż w  tym rejonie, wchodzimy na nia przez "skalne oko". Prowadzi do niej droga z małego nadmorskiego miasteczka Buggeru, kiedyś pręznej górniczej osady, dzis miesjcowości coraz bardziej turystycznej. Plaża  jest cudowna, zamknieta z obu stron wysokimi skalnymi scianami, w jej pobliżu scieżka panoramiczna biegnąca górą klifów - Sentiero dei Miniatori. 
cala domestica lipiec 2013


MIASTECZKO NEBIDA , PLAŻA MASUA I PAN DI ZUCCHERO, czyli Kostka Cukru


Kostka Cukru

To już własciwie nie jest Costa Verde, kończy sie ona  kawałek na północ z miasteczka Nebida. Miasteczko i najsłynniejsza w okolicy plaża masua to miesjca gdzie na 100% warto pojechać! Z morza wystaje tutaj największa w Europie i druga pod względem wielkości na świecie "faraglione" - czyli skalna kolumna wystająca z morza. To pan di Zucchero, co mozna przetłumaczyc jako Kostka Cukru. Prócz niej wystaja z morza w tej okolicy jeszzce inne mniejsze  faraglione. dzieki nim trasa wzdłuz wybrzeża  jest super panoramiczna.


plaża Masua z widokiem na KOotkę Cukru

na tyłach plaży Masua ruiny budynków kopalni, a woda na plaży szmaragdowo-turkusowa

na plaży Masua  jest kilka małych plaż, każda troche inna, skały wystające z morza to dzieła sztuki


Podobny obraz
MIASTECZKO NEBIDA -  małe, klimatyczne miasteczko przylejone do góskich zboczy schodzącyh do morza. W centrum mały market, gdzie sprzedaja tzw. "vino sfuso", czyli stoja tam wieokie beczki z winem z lokalnej winnicy i mozna je kupować przelewane do plastikowych butelek, tanie, dobre, wytrawne białe i czerwone. Z miasteczka pk. 10-15 minut jazdy super widokowymi serpentynami na plazę masua , tę z widokiem na Kostkę Cukru. 

Podobny obrazMUZEUM PORTO FLAVIA  W NEBIDA - stary port załadunkowy związany z transportem minerałów wydobywanych na tym terenie, bardzo ciekawe miesjce, zwiedza sie je z  przewodnikiem, jesli chcecie po angielsku, musicie wcześniej zadzwonic i goo zamówic, długie korytarze wykute w klifie prowadzą zwiedzających na taras panoramiczny z oszałamiającym widokiem.

REJON IGLESIAS I STARE KOPALNIE - ten rejon to kraina starych kopalni, które powstały w czasie boomu na początku XX wieku. Ale wcześniej tutaj i w innych rejonach Sardynii wydobywano i przetwarzano miedź, cynk, Na pocz XX wieku ściągnęło tu wielu górników z kontynentalnych Włoch wydobywano węgiel, cynk, miedź i srebro. Powstawały całe górnicze miasta, jak na przykład zaprojektowana przez faszystów i otwarta w 1938 roku przez Mussoliniego – Carbonia. Złoża okazały się zbyt płytkie i okoliczne kopalnie, jedna po drugiej, zaczęły plajtować.  Dziś kopalnie stoją puste, są trochę straszne, stanowią gratkę dla miłośników „postindustrialnych smaczków. Jadąc przez te tereny na pewno zobaczycie stojące przy drodze sugestywne ruiny, świetne miejsca dla fotografów,  część kopalń można zwiedzać.Niedawno powstał na tych terenach Parco GeominerarioStorico e AmbientaledellaSardegna, czyli Park Geomineralny, Historyczny i Przyrodniczy Sardynii. Ma na celu wykorzystanie potencjału starych kopalni jako atrakcji turystycznych.


Podobny obraz
kopalnia Henry, jedna z udostępnionych do zwiedzania

Obraz może zawierać: niebo i na zewnÄ…trzMIASTECZKO IGLESIAS - bardzo urokliwa miesjcowośc z korzeniami z XIII wieku, śliczna Starówką. w związku z rozwojem kopalń minerałlów w tamtych czasach, miasto swego czasu miało nawet prawo bic własne monety i byo bardzo ważnym ośrdookiem pzremysłu i handlu. W Iglesias kilka bardzo ciekawych kościołów, warto tu przyjechać w czasie Wielkanocy, trwaja tu wtedy bardzo widowiskowe obchody i procesje, ich uczestnicy chodza w sugestywnych białych sztach z lampionami... W ogóle w miasteczku duzo się dzieje pod względem kulturalnym i kulinarnym. Dojedziecie tutaj pociagiem bezpośrednim z Cagliari, do morza jest 10 minut  autem , jeżdża tez autobusy, więc  mozna spędzic tu pobyt ebz auta, choć oczywiście lepiej je miec.
festa średniowieczna w Iglesias


porto paglia - jedna z najbliższych plaż z miasteczka Iglesias

=============================================

GDZIE ZAMIESZKAĆ W OKOLICY


taras na dachu u Marty w Iiglesias
W IGLESIAS -  u naszej rodaczki Marty nowo wyremontowane i urządzone z ogromnym smakiem mieszkanie w centrum urokliwego średniowiecznego miasteczka Iglesias, z tarasem na dachu. Na tej samej ulicy mini market, piekarnia, warzywniak, sklep z pamiątkami, bary i dużo więcej! Do plaż 10 minut autem.
Marta i jej mąż mają motorówkę i jest także możliwość rejów z nimi,  tutaj poznacie, w czym bardzo pomoże Marta, prawdziwą Sardynię, z dala od modnych kurotów...
TUTAJ OPIS I ZDJĘCIA 


=============================================

PÓŁWYSEP SINIS, ORISTANO, CABRAS
plaża Is Arutas
Spory półwysep w połowie wysokości zachodniego wybrzeża Sardynii. Na jego wybrzeżu rozsianych co najmniej 20 większych i mniejszych plaż. Najsłynniejsza z nich to Is Arutas – kwarcowa plaża. Jest pokryta okrągłymi, gładkimi ziarnami kwarcu w pięknych pastelowych barwach – białe, kremowe, różowe i pistacjowe. Dojazd do plaży niesamowita aleją obsadzoną wysokimi palmami, klimaty jak w Las Vegas.  Jesli lubicie koty zajrzyjcie na tzw. „kocią plażę” - plażę Su Pallosu, żyje na niej duża kolonia dzikich kotów. 
relaks na półwyspie Sinis, styczeń 2018


Na półwyspie kilka ciekawych miasteczek i wiosek, np. San Salvatore di Sinis, gdzie czas jakby się zatrzymał, kręcono tam „spaghetti westerny” w  latach 60. Inna ciekawa miejscowość to San Giovanni di Sinis, stoi tam jeden z 2 najstarszych kościołów na Sardynii – Kościół San Giovanni z ok. V wieku n.e. kręcono tam kiedyś "spaghetti westerny", klimat starych czasów został tam na stałe.

Tu obejrzycie nasza zimowa wizytę na półwyzpie Sinis i sliczna kwarcową plażę :
Jeśli chcecie obejrzeć plaże na półwyspie, wstukajcie w Google grafika te nazwy – Spiaggia S'Archeddu 'e Sa Canna,  Spiaggia di Su Crastu Biancu,  Spiaggai di Mari Ermi, Spiaggia di Portu S’Uedda,  Spiaggia di Caogheddas, Spiaggia di Funtana Meiga,  Spiaggia Dii Mare Morto, Spiaggia di S'Anea Scoada,  Spiaggia di Sa Mesa Longa, Spiaggia Dii iS Arenas,  jest tego jeszcze trochę...
na półwyspie Sinis
plaża na północy półwyspu Sinis


ANTYCZNE MIASTO THAROSS - na południowym krańcu półwyspu Sinis bardzo ciekawe stanowiska archeologiczne – rozłożone wprost nad brzegiem morza runy antycznego miasta  Thaross - założonego przez Fenicjan pod koniec XVIII wieku przed nasza erą, piękne szczególnie białe kolumny stojące na tle morza, był tu kwitnący port, prężne miasto, kwitł handel, z boku miasta resztki o wiele starczych zabudowan z epoki nuragicznej, bilet niedrogi, jeśli lubicie antyk, warto się tu wybrać,jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem angielskojęzycznym ale  fajnie się też chodzi samemu po tym terenie, wśród „duchów przeszłości”.
ja i giganci z Monte Prama w muzeum w Cagliari

GIGANCI Z MONTE PRAMA - Na  półwyspie Sinis w miejscu o nazwie Monte Prama, na terenie gminy Cabras,  odkryto niesamowite znalezisko archeologiczne , w 1974 rolnik orząc  pole natknął się na wielką kamienną głowę, w efekcie plac archeologicznych wykopano tam prawie 30 ogromnych posągów ( niektóre w częściach) od 2m do 2,6 m. Dziś można je oglądać w Civico Museo Aercheologico w Cabras oraz Muzeum narodowym w Cagliari. Robią wrażenie,

Podobny obrazRAJ DLA ORNITOLOFGÓW I FOTORAFÓW - stawy na półwyspie Sinis – w dolnej części półwyspu wielkie stawy – raj dla ornitologów i przyrodniczych fotografów. Okolica słynie z najlepszych na Sardynii ryb i owoców morza. Na stawach rybacy pływali dawniej na oryginalnych łodziach wyrabianych z sitowia. W rybackiej wiosce Santa Giusta w maju organizowane są regaty tych łodzi.

Plaża w Torregrande, nadmorskiej dzielnicy Oristano
pomnik księżnej Eleonory w Oristano
Największe  miasto w okolicy to Oristano - w przeszłości bardzo ważne politycznie i gospodarczo , kwitło najbardziej w XII-XV wieku, rządziła tu najważniejsza sardyńska kobieta w historii wyspy – księżna Eleonora d’Arborea. Bardzo mądra pani, która wydała tzw kartę praw, określała one główne prawa obywateli, bardzo ważne było to wtedy dla Sardyńczyków, wciąż nękanych kolejnymi najazdami i władcami z całej Europy, niektóre punkty tej karty obowiązują do dziś! , miasto jest piękne, warto tu pospacerować. W Oristano w styczniu podczas karnawału odbywa się słynna Sartiglia – piękna  procesja na koniach i turniej z wielowiekową tradycją. Zjeżdżają tam wtedy tłumy z całego świata.

===============================================

GDZIE ZAMIESZAKĆ W OKOLICY

MIESZKANIE U BRUNY W TORREGRANDE – z widokiem na morze, 50 m do długiej piaszczystej plaży Torregrande w Oristano możecie zamieszkać w dużym 5-8 osobowym mieszkaniu. Wielki salon, 2 sypialnie 3-4 osobowe, łazienka, osobna duza kuchnia ze stołem, krzesłami, 2 duże zadaszone werandy, za rogiem restauracja z najlepszymi owocami morza, jakie w życiu jadłam!


==============================================


wieża Torre s'Sali
Na północnym krańcu półwyspu widokowe klify, na jednym z nich urokliwa  wieża Torre Scala e’Sali. Inne piękne miesjce widokowe to , także na północy półwyspu – cypel CapoMannu. Tam tez stoi dumnie hiszpańska wieża i strzeże wybrzeży od kilku wieków.

WIEŻE HISZPAŃSKIE - takie wieże strażnicze można spotkać dookoła całego wybrzeża Sardynii. Stanowiły one kiedyś system obrony i przekazu informacji. Z jednej wieży zawsze było widać następną lub chociaż dym z ogniska na kolejnej wieży, co pomagało ostrzegać się przed niebezpieczeństwem od strony morza, min napadami pirat ów saraceńskich, którzy porywali ludzi . System wież powstał za panowania Hiszpanów na Sardynii, ok. XVI-XVII wieku. Historia Sardynii pełna jest najazdów, a jedno z najdawniejszych sardyńskich powiedzeń brzmi „złodzieje zawsze przybywają zza morza”

studia Santa Cristina
CIEKAWE MIEJSCA W GŁEBI LĄDU

Tylko pół godziny drogi autem z półwyspu Sinis możecie odwiedzić magiczne miesjce – najpiękniejszą na wyspie Świętą Studnię - Pozzo di Santa Cristina . To jedna z ok. 50 świętych studni, mają ok. 5-6 tysięcy lat, to prehistoryczne miejsca kultu i uzdrowiska, badania potwierdzają, że  energia ziemi jest tam bardzo wysoka i ma właściwości uzdrawiające.
W tym rejonie możecie także poleżeć za opłata lub za  darmo w rzymskich termach, my wybraliśmy opcję za darmo. To Termy w Fordongianus - miejsce niesamowite, relaks nie do opisania.
W tej okolicy nieco w  głębi wyspy  necropoli Su Prunittu – kompleks ok. 20 domów wróżek , czyli domus de Janas. To grobowce sprzed ok. 5 tysięcy lat wykute w skałach. Zachowujcie się tam należycie, bowiem według sardyńskich legend, wróżki z domus de janas nie zawsze są życzliwe...

Su Prunittu
termy w Fordongianius s

==========================================================
RELACJE Z WAKACJI POLSKICH RODZIN I GRUP W TYM REJONIE

Poniżej 3 wybrane relacje, więcej znajdziecie w zakładce  MORSKIE OPOWIEŚCIrodzina 2+2 sierpień 2 tygodnie domek Martis w Porto PinoZacznę od tego, że mimo pewnych obaw o apartament, samochód wszystko udało nam się perfekcyjnie, bez żadnych niemiłych wpadek.
Apartament był wprost idealny - położony w cichej części, gdzie nie było turystów a głównie włoskie rodziny. Mimo, że nie było w domu klimatyzacji, w ogóle nie odczuwaliśmy jej braku - dom był wśród drzew a zamykanie okiennic podczas dnia było absolutnie wystarczające, żeby spokojnie spać w nocy. Wyposażenie, rozkład pokoi i standard dla nas super, no i oczywiście przemili właściciele (moja córka musiała poćwiczyć swój hiszpański).
Dodaj napis

Miejscowość Porto Pino dla nas była także idealna. Na plaże chodziliśmy spacerkiem i jak się odeszło kawałeczek dalej plaża była niemalże pusta. Na plaży mnóstwo fajnych barów, gdzie można wypić kawę, zjeść lody czy bardzo dobry obiad (głównie makaron). Plaża piaszczysta, morze szmaragdowe, czyste i cieplutkie - prawdziwy raj. Niedaleko Porto Pino jest także piękna plaża z białymi wydmami a z drugiej strony cypelku piękne dzikie plaże oraz malownicze urwiska. I co ważne wszystko to dostępne bez konieczności używania samochodu. 
Oczywiście dużo też jeździliśmy po wielu polecanych przez Panią plażach i wszędzie wszystko się zgadzało dokładnie z opisem Pani przewodnika.
Odwiedziliśmy także prawie wszystkie restauracje rekomendowane i nigdy się nie zawiedliśmy a typową ucztę sardyńską zapamiętamy na długo. Skorzystaliśmy także z rejsu motorówką z przemiłym Włochem (polecanym w przewodniku) i to była fantastyczna wycieczka z przystankami na kąpiel w dzikich miejscach - BOSKO.
W załączeniu przesyłam kilka zdjęć
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy i polecamy się na przyszłość :-)

---------------------------------------------------------------------------


Wakacje u Ali i Krzysia w Porto Pino 23-30.09,  9 osób

Wrześniowy tydzien spędziliśmy mieszkając w duzym domu w Porto Pino pod opieką Ali i Krzysia, częśc z nas juz się znała, część nie, zaufalismy Alicji, że taka formuła wspólnego zamieszkania wyjdzie i taniej i ciekawiej, oraz, że poznamy z ich pomocą te część Sardynii. Nie zawiedliśmy się w żadnym punkcie, towarzystwo okazało sie sympatyczne, w domu było 5 sypialni i 6 łazienek, salon z kuchnia, zmywarka, na zewnątrz duży ogród i najważniejsze - wielka zadaszoona weranda z zewnętrzną kuchnią, na której toczyło się nasze życie towarzyskie. Alicja  urządziła tam "punkt informacji turystycznej" z mapami, pzrewodnikami, planem wycieczek i atrakcji. Był tez napisany specjalnie dla nas pzrewodnik po Porto Pino i okolicy.

. Zobaczyliśmy wiele przepięknych miejsc, Kostkę Cukru, plażę Masua, Porto Paglia ze  śmiesznym domem rybaka, nuragę ( głęboko ukrytą w krzakach) , plażę Tueredda,

Popłynęliśmy w rejs żaglowcem ( zdaniem części z nas to był najpiękniejszy dzień), wdrapaliśmy się na widokowy cypel z wieżą malfatano, kapalismy się w bajkowym basenie skalnym Arco dei Baci, byliśmy na sardyńskiej uczcie na wsi, w bialo-błękitnym miasteczku Calasetta, poznaliśmy Polaków mieszkających w okolicy, była też okazja do spaceru po starrym mieście w  Cagliari.
Niektórzy z nas popłynęli kajakiem wzdłuż wybrzeża, a niektórzy byli wczesniej z Alicją i Krzysztofem w górach na wspinaczce. Wieczorne Polaków rozmowy przy lampce wina oraz wino na klifach przy zachodzie słońca były bardzo miłe.Nie udało sie tylko znaleźć domów wróżek, ale one podobno bywaja złośliwe. Plaże w Porto Pino są cudowne - jedne długie i piaszczyste, inne małe dzikie zatoczki, woda szmaragdowa i czysta. Wszyscy chcemy wrócić na Sardynię. Dziekujemy za piękne wakacje!

Śląsko-małopolska ekipa z Porto Pino 


------------------------------------------------------------------------------------

9 OSÓB 12 NOCY POD KONIEC LIPCA NA PŁD-ZACHODZIE - DOM EWA W PORTO PINO
 wynajęte 2 auta
dom Ewa

Cześć Alicja, nasze wakacje w Porto Pino były świetne, dom się sprawdził,  Do przejścia na plażę mieliśmy około 150 metrów, więc całkiem całkiem. „Nasza” plaża to Spiaggia dei francesi, która jest mała, urokliwa z krystalicznie czystą wodą, idealna do snorkelingu. Strasznie się nam wydmy spodobały, a najbardziej naszej córce, dotarliśmy tam dzięki Twojemu przewodnikowi. Samo Porto Pino jest bez wątpienia miejscem to totalnego chilloutu, a nam na tym zależało. Miasteczko ulokowane na południowo-zachodnim brzegu wyspy do zaoferowania ma to z czego Sardynia słynie czyli plaże, jedna publiczna i długa prawie na 4 km i kilka mniejszych pochowanych w urokliwych zatoczkach.  
W centrum Porto Pino znajdziecie wszystko co potrzebne tzn. sklepy ogolnospożywcze, mięsne, z pamiatkami, restauracje, aptekę. W tutejszym porcie można wypożyczyć motorówki w cenie od 80€ za pół dnia. Nasz domek położony był trochę na uboczu i od centrum dzieliło nas jakieś 2 km, które pokonać trzeba idąc piaszczystą drogą. Wędrówkę umilały widoki towarzyszące nam podczas przechadzki.Targ nocny który polecałaś może niema jakiegoś mega klimatu, ale bez wątpienia warto tam zaglądnąć. Chociaż ceny raczej większe niż mniejsze. 
 Jeśli chodzi o jedzenie a w zasadzie jego jakość to możemy polecić to miejsce: Ristorante La Barchetta Specialita' Pesce Allo Spiedo, Można mieć delikatne zastrzeżenia co do obsługi, ale jedzenie smakowało. 
Wyruszalismy na dość dalekie objazdówki - udało nam się odwiedzić Mamoiada, Oorgosolo, zejść do kanionu Su Gorroppu. Planowaliśmy jeszcze groty Iist Zuddas, ale się nie udało. 

Tutaj jest już część naszej relacji z wojaży po Sardynii http://podrozepalcempomapie.pl/category/europa/wloch


Daniel z rodziną
==========================================================

GALERIA ZDJĘĆ Z POŁUDNIOWO-ZACHODNIEJ SARDYNII
Porto Paglia


karnawał w Oristanona wyspie San Pietro


cmentarz na wyspie San Pietro

basen skalny na wyspie Sant Antioco
============================================

WILLA KATERINA W PORTO PINO - klimatyzowany, wygodny sardyński om 500 m do długiej piaszczystej plaży - La seconda spiaggia, CZYLI TZW DRUGA PLAŻA, PRZYLEGA DO PEIRWSZEJ, JEST BARDZIEJ DZIKA, MA NA TYŁACH WYDMY, 
W DOMU 2 APARTA,MENTY, W KTÓRYCH RAZEM SĄ 4  SYPIALNIE I 3 ŁAZIENKI, 2 SALONY, 2 DOBZRE WYPOSAŻONE ANEKSY KUCHENNE, DUZY ZADBANY OGRÓD, UMEBLOWANA  WERANDA, DUZO PRWATNOŚCI , PRALKA, ZEWNĘTRZNY OGRODOWY PRYSZNUC DO SPŁUKANIA SIE Z PIASKU I SOLI PO POWROCIE Z PLAZY,  DOBRE MIESJCE NA WSPÓLNY POBYT DLA 2-3 RODZIN, 

przyklad ceny - tydzień w sierpniu dla 10 osób OK. 2700 euro + 100 sprzatanie + 10 euro od osoby ręczniki i pościel, jest limit zuzycia prądu ze względu na klimę, jesli pzrekroczycie załozone zuzycie dopłacicie, poradzę jak tego uniknać, 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza