Cala Gonone, zatoka Orosei


Zatoka Orosei,
Cala Gonone i okolice.


Zatoka Orosei, po włosku Golfo Orosei to duża, przepiękna zatoka w środkowej części wschodniego wybrzeża Sardynii. Miejsce gdzie w szczególny sposób morze łączy się z górami. Możecie tutaj zarowno leniuchowac na slicznych plażach jak i spędzić wakacje bardziej aktywnie - uprawiając trekking, wspinaczkę, kolarstwo górskie, nurkowanie, żeglowanie, jeżdżac konno...
   Od strony lądy zatokę otulają najwyższe góry Sardynii - Gennargentu. Pełne niezwykłych i widokowych tras turystycznych, niektóre z nich prowadzą do unikatowych plaż, takich na które można tylko albo dopłynąć łodzią albo dotrzeć pieszo przez góry np do Cala Luna czy Cala Goloritze'. Miasteczko Cala Gonone w którym czeka na Was kilka miejsc noclegowych, to świetny punkt wypadowy do zwiedzania licznych, unikatowych plaż a także wypraw w góry Gennargentu.  Są tu trasy i dla rodzin z dziećmi i dla wytrawnych znawców trekkingu i wspinaczki.
po 3,5 godzinnym trekkingu u celu - Cala Mariolu  z góry


Na końcu tego działu jest kilka zdjęć z moich wędrówek po górach w tym rejonie, a także relacje rodaków z wakacyjnych pobytów tutaj.

Tutaj filmik z naszej wędrówki górami na plażę Cala Luna -:

  TREKKING CALA LUNA

a tutaj relacja z trasy na Cala Goloritze', zima, ale też było pięknie:


płyniemy kajakiem pod klifami na południe z cala gonone - październik 2017
trekking w kanionie badde pentumas w  dolinie lanaitto

na ferracie badde  pentumas


TU FILM Z NASZEJ WSPINACZKI NA FERRACIE W KANIONIE BADDE PENTUMAS W DOLINIE LANAITTU  "TU NATOMIAST FILMOWA RELACJA Z WYPRAWY NA MAŁO ZNANĄ NIESAMOWITĄ PLAŻĘ CALA MUDALORU :
===========================================
Super szczegółowy opisy rego rejonu i całego wschodniego wybrzeża znajdziesz w moim przewodniku Sardynia Wschodnia, wersja cyfrowa, ponad 100 plaż, trekkingi przez góry do morza min na Cala Golorizte i Cala Luna, miasteczka, porty z oferta rejsową, lokalne targi, festy z degustacjami, atrakcje dla dzieci i duzo dużo więcej. Kupisz go szybko i wygodnie tu:

SKLEP ALICJA NA SARDYNII
=================================================================

PLAŻE NAD ZATOKĄ OROSEI

To specyficzny rejon Sardynii pod względem plaż, do sporej części z nich nie dojedziecie
 autem z powodu gór, które dosłownie "schodzą" tutaj do morza. Do tych plaż, a są one naprawdę unikatowe i bajeczne, macie 2 drogi dotarcia - pieszo pzrez góry ( można się częściowo wspomóc jeepem) lub łodzią, motorówką, stateczkiem, jachtem od strony morza. Jednak w miasteczkach nadmorskich nad zatoką Orosei,  takich jak Cala  Gonone, Santa Maria  navarrese, Orosei, są plaże dostepnę normalną drogą, są przy nich parkingi, dojeżdżają tam autobusy. Spędzić tutaj wakacje i nie zobaczyć tych plaż to wielka stsrata! Zaplanujcie więc albo rejs po zatoce ( polecam naszego przyjaciela Paolo, w dalszej częśći zakladki relacja z rejsu z nim) albo terkking przez góry. Na najłatwiejszą, najkrótszą trasę do plaży Cala Goloritze można iśc z dziećmi od lat ok. 7. Szczegółowe opisy tych tras w moim przewodniku.


NA REJSIE PO ZATOCE OROSEIFot. Według mnie najpiękniejsza w tym rejonie plaża - Cala Mariolu. Dopłyniecie tu turystycznym stateczkiem podczas rejsu po zatoce Orosei lub dojdziecie przez góry po 3,5 godzinnym forsownym trekkingu. Wypróbowałam oba warianty).

cala goloritze'

Cala Luna i jej słynne groty

jedna z plaż w Cala Gonone
Rys.Mapa zatoki Orosei i okolic.======================================================================
MÓJ AUTORSKI PRZEWODNIK PO WSCHODNIM WYBRZEŻU - te okolice są dokłądnie, plaża po plaży, miasteczka, porty, ciekawe miesjca, zabytki, opisane w moim najnow3szym pzrewodniku - Sardynia Wschodnia :

SPIS TREŚCI – SARDYNIA WSCHODNIA

ROZDZIAŁ I – PLAŻE, PORTY I MIASTECZKA – od Costa Rei, przez zatokę Orosei do Porto Ottiolu wzdłuż wschodniego wybrzeża, opisy 107 plaż, a między nimi kolejne miasteczka i porty turystyczne z ofertą rejsów. Kilka „skoków w bok” w głąb lądu, nuragi, domy wróżek, groby gigantów i menhiry , punkty widokowe i trasy panoramiczne.
ROZDZIAŁ II – ZWIEDZAMY OKOLICĘ – kilka propozycji jednodniowych wypadów nie tylko na plażę. Tu trasy piesze przez góry na słynne plaże ukryte pod klifami , min. Cala Luna, Cala Goloritze' oraz kanion Su Gorropu.
ROZDZIAŁ III – FESTE I SAGRE czyli zobaczmy, jak miejscowi potrafią się bawić…
ROZDZIAŁ IV– „NIEBO W GĘBIE” – czego koniecznie trzeba spróbować, gdzie zjeść, gdzie zrobić zapasy spożywcze, colokalnego ugotować samemu, co przywieźć do Polski.
ROZDZIAŁ V – GRUNT TO DOBRA ORGANIZACJA… - czyli kilka praktycznych rad , wskazówek i informacji o spędzaniu wakacji na Sardynii
ROZDZIAŁ VI– WSIĄŚĆ DO POCIAGU BYLE JAKIEGO… czyli o środkach transportu publicznego na Sardynii.
ROZDZIAŁ VII– NIE TYLKO NA MIGI… -czyli słowniczek polsko-włoski najpotrzebniejszych zwrotów i słówek z polską wymową. 


MOJE PRZEWODNIKI WYSYŁAM ZAINTERESOWANYM MAILEM W PDF, TU OPINIE OSÓB, KTORE Z NICH KORZYSTAŁY - http://wakacje-sardynia.blogspot.com/p/opinie-ral.html

==========================================
MIASTECZKA 
NAD ZATOKĄ OROSEI

W tym rejonie mozęcie zamieszkać na wakacjach w jednym z kilku nadmorskich miasteczek lub także w głebi lądu, jesli szuakcie lepszej bazy wypadowej w góry.

CALA GONONE - opis miasteczka i atrakcji w jego okolicy poniżej w tej zakładce, znajdziecie tu także kilka sprawdzonych miejsc noclegowych w samym miasteczku jak i w okolicy


SANTA MARIA NAVARRESE - południowy kraniec Zatoki Orosei, o ile Cala Gonone jest nieco odciete od reszty wybrzeża górami, to z S.M.Navarrese ( bo tak miejscowi w skrócie pisza dość długa nazwę miejscowości), łatwiej pojechać na okoliczne plaże, fajna baza wypadowa i w góry i na cała nizszą częśc wschodniego wybrzeża - Bari Sardo, Muravera, Costa Rei...
 tu opis miasteczka i okolicy oraz kilka sprawdzonych domów i mieszkań :
TORTOLI - Tortoli to zadbane i pełne życia nadmorskie miasteczko z centrum niemal przytulonym do brzegu morza, plaż oraz widokowego cypla Arbatax ze słynnym Czerwonymi Skałami. To największa miejscowość w prowincji Ogliastra, ma stałych mieszkańców ok. 10 tys. Ważny węzeł komunikacyjny z portem promowym i małym lokalnym lotniskiem. 
tu opis miasteczka i okolicy oraz kilka sprawdzonych domów i mieszkań :

 DOMY I MIESZKANIA W TORTOLI 
BAUNEI - miasteczko w głębi lądu, swietna baza wypadowa w góry Supramonte, leży na trasie SS125 , super panoramicznej drodze biegącej wzdłuz wschodniego wybrzeża, z baunei roztacza sie jeden z najpiekniejszych widoków na góry na wyspie! Miasteczko bardzo klimatyczne, w centrum kilka sklepów, barów, lokali, ciekawe festy regionalne kilka razy w roku, 5 km z centrum płaskowyz Golgo, z którego wychodza szlaki turystyczne, częśc z nich prowadzi nad morze do plaż ukrytych pod klifami.


panoramiczna trasa ss125 w pobliżu Baunei

=========================================

CALA GONONE to nadmorskie  miasteczko nad zatoka Golfo Orosei, blisko Dorgali.
Cala Gonone to dawna rybacka wioska, która  przekształciła się w miejscowość turystyczną. 
Zjeżdżając do miasteczka z góry, z  drogi SS125 , ujrzycie wspaniały widok na zatokę Orosei.
Cala Gonone to świetny punkt wypadowy do zwiedzania wschodniego wybrzeża i pięknych, najwyższych gór Sardynii - Parku Narodowego - Parco Nazionale del Glfo Orosei e del Gennargentu.
LUNGO MARE CZYLI GŁÓWNA ULICA MIASTECZKA BIEGNĄCA WZDŁUŻ MORZA, PEŁNA KNAJPEK, LODZIARNI I SKLEPIKÓW
główna plaża miasteczka - Palmasera


Widok na Cala Gonone od strony morza.
      W Cala Gonone można zobaczyć piękne akwarium,  spróbować jednego z najlepszych win Canonau z winnic Dorgali czy Olieny, zwiedzić urocze miasteczka interioru min Oliene, Dorgali, podziwiać bogatą sztukę tutejszych artystów: złotników.
Można cofnąć się w czasie do epoki nuragijskiej i prześledzić ślady tej tajemniczej cywilizacji min tombe dei giganti, nuraghi, (kamienne, stożkowate wieże rozsiane po całej wyspie - jedna z zagadek archeologicznych Sardynii).
     Można zajrzeć też do jednego z najbardziej znanych restauracji/hotelu i mini muzeum w Olienie gdzie przebywała Madonna kiedy kręcono film na pobliskich plażach Capo Comino.


akwarium w Cala Gonone, koniecznie je  odwiedźcie!


     Dla lubiących wspinaczki i przygodę można wybrać jeden z wielu szlaków, które przecinają wysokie klify wybrzeża od Cala Gonone do Santa Maria Navarese i odkryć dziką naturę, dotrzeć do pięknych zatoczek, które natura ukryła wśród skal. Aby do nich dojść trzeba się pogimnastykować ale kiedy dotrzemy do Cala Luna zapomnimy o 2 godzinach marszu i zabraknie nam słów...


Dla bardziej leniwych polecam opcję rejsową. W okresie letnim codziennie wypływają barki z La Caletta, Orosei, Cala Gonone, od południa z Arbatax i Santa Maria Navarese. Można również zajrzec do muzeum archeologii.W drugi weekend licpa w miasteczku jest organizowana widowiskowa festa - odbywa się barwna procesja na łodziach, do morza wrzuca się wieńce z kwiatów a potem całe miasteczko świętuje...


na płaskowyzu Golg zyja sobie połdzikie osiołki, sa bardzo towarzyskie... zabierzcie dla nich marchewki lub jabłko...w czasie trekkingu na Cala Luna, marzec 2018, cel naszej wędrówki już widać w dole
tablica z cenami biletów na całodniowe rejsy
po zatoce orosei lub dopłynięcie do konkretnej plazy
 i powrót po kilku goodzinach, uwaga - ceny z 2017!
Cala Fuili - sliczna plaża na końcu miasteczka Cala Gononezdjęcie wykonałam podczas naszego trekkingu
do kanionu Su Gorroppu w maju 2016
KANION SU GORROPPU 

Warto wybrać sie w tym rejonie do  kanionu Su Goroppu, jego pierwszy odcinek nadaje sie dla rodzin z dziećmi od lat ok. 7. W moim przewodniku Sardynia płn-wschodnia szczegołowy opis dotarcia do kanioniu i rady praktyczne na ten trekking. W końcowej części tej zakładki kilka zjdęć z wyprawy do kanionu,

FERRATY W OKOLICY

Jest kilka, my mieliśmy przyjemnośc przejść panoramiczną ferratę w Dolinie lanaitto ( koło Oliena) - ferrata badde pentumas , idzie się do niej niesamowitym kanionem zasypanym ogromnymi głazami - podobnym do Su Gorroppu, ale w ogóole nie znanym turystom.
na ferracie badde pentumas wrzesień 2018na szczycie nad doliną lanaittopanoramiczna droga SS125 w górach Gennargentu, gdy pada deszcz, w tym rejonie na bardzo krótko zakwita żółty żarnowiec


PANORAMICZNA DROGA SS125 - zatoka Orosei leży w połowie niezwykle panoramicznej drogi SS125 biegnącej wzdłuż wschodniego wybrzeża, poniżej kilka zdjęć z tej trasy wykonanych przeze mnie w czerwcu 2017, możecie otrzymać ode mnie szczegółową rozpiskę przejazdu wschodnim wybrzeżem Sardynii z postojami w najpiękniejszych i najsmaczniejszych miejscach,
przy SS125 wciąż stoją stare budynki - dawne zajazdy i stacje przesiadkowe,
 tworzą szczególny klimat tej drogi...
czerwone skały w Arbatax- jeden z najpiękniejszych
przystanków na wschodnim wybrzeżu

zagubione w górach śliczne agriturismo U Mario - pyszne zdrowe jedzenie, owce i kozy wciąż doi się tu ręcznie, atmosfera zagubienia w czasie, spacerem stąd resztki nuragi...

przy drogach w tym rejonie spotkacie kozy, owce, krowy, konie...

moje spotaknie z mieszkankami Oliena
DZIKA BARBAGIA - z cala Gonone i okolic macie  bardzo blisko do barbagia - to historyczny region Sardynii, ukryty wysoko w górach. Urokliwe i niezmienione od lat maisteczka i wioski, autentyczna sardyńska kultura, pyszne jedzenie, klimatyczne ghost towns, pasterze, wspaniałe sery, miasteczko murali Orgosolo, Muzeum masek śródziemnomorskich w Mamoiada, piękne lokalne barwne festyny. Warto zrobić tu sobie całodniową wycieczkę samemu ( mozecie otrzymac ode mnie szczegółową rozpiskę ) lub z polskim przewodnikiem. 

Orgosolo - miasteczko murali

=======================================================================
GDZIE ZAMIESZKAĆ NAD ZATOKA OROSEI  
 W rejonie zatoki Golfo di Orosei  polecam te sprawdzone przeze mnie osobiście lub przez znajomych rodaków, miejsca noclegowe:


dom Antolenno przy plaży
DOM ANTONELLO PRZY PLAŻY W OROSEI - na południe od Cala Liberotto, 12 km od miasteczka Orosei dom z 2 mieszkaniami, w każdym 3 sypialnie, przystępne ceny,  sliczny ogród, widok na morze no i plaża pod domem. Na plaży piaszczyste zejście do morza i sporo skałek - czyli idealny teren na snorkeling. przykład ceny - w lipcu 850 euro za  6 osób za  tydzien.

DOM SANDRA 200 m do plaży, 500 m od domu Antonello. Tutaj 2 mieszkania, w  każdym 2 sypialnie, ogród, widok na morze, także niedrogo. Opis obu domów;

odwiedziłam Pensjonat u Edyty w czerwcu 20108


PENSJONAT U POLKI EDYTY W TORTOLI  z super wycieczkami w ofercie-  
to śliczne, nowiutkie miejsce właśnie otwiera swoje podwoje po raz pierwszy na sezon 2018 dla polskich turystów i pasjonatów Sardynii. Prowadzi je mieszkająca tu od 10 lat nasza rodaczka Pani Edyta wraz z mężem Sardyńczykiem. 


spalismy w B&B U Mileny w marcu 2018
 - swietna baza wypadpowa w góry

B&B MILENA W BAUNEI - świetna baza wypadowa w góry Gennargentu, na trasy trekkigowe proeadzące min do ukrytych pod klifami i niedostepnych autem plaż, jak Cala Goloritze' czy Cala Luna. W wybraniu sie na szlak pomoże właścicielka Milena, świetnie znająca te tereny. Pyszne, obfite śniadania z dobrych lokalnych produktów, Opis i zdjęcia na końcu tej zakładki.B&B Augusta


prześliczne B&B "Augusta" w górskim miasteczku Baunei, z oszałamiającym widokiem z tarasu na dachu i z przesympatyczną gospodynią. Bardzo eleganckie i dopracowane wnętrza. szczegółowy opis i zdjęcia na końcu tej zakładki.

pierwszy dom na zdjęciu to U ANGELO
  - na końcu uliczki morze i śliczny deptak 
spacerowy pełen knajpek i sklepików

2 mieszkania 40 m, od plaży w samym miasteczku  U ANGELO - jedno 2 pokojowe, drugie 3 pokojowe. Nocowaliśmy tu kilka razy, ostatnio w październiku 2017.
szczegółowy opis i zdjęcia na końcu tej zakładki.agroturystyka  U MARIO pod Cala Gonone


- U MARIO - pokoje z łazienkami lub miejsce na małym polu namiotowym w klimatycznej agroturystyce pod miasteczkiem cala Gonone.szczegółowy opis i zdjęcia na końcu tej zakładki.


- UTTOLO - Schronisko w górach koło miasteczka Baunei , świetna baza wypadowa do trekkingów lub na krotki postój  na jazdę panoramiczną SS125 z północy na południe lub na odwrót :) spaliśmy tutaj przed wedrówką do kanionu Su Gorroppu. Blisko stąd do początku trasy w dół.
mieszkanie Eduardo


- 4 osobowe  MIESZKANIE EDUARDO W TORTOLI -  2 sypialnie, salon z kuchnią, klimatyzacja, moskitiery, ogródek 400 m wk. , pralka, umeblowana weranda, do plaży 10 minut spacerem, w pobliżu słynne Czerwone Skały w Arbatax, szczegółowy opis i zdjęcia na końcu tej zakładki.

======================
PIEKNE , SZCZEGOŁOWO OPISANE ZDJĘCIA Z  POBYTU W TYM REJONIE OD AGATY I JACKA - Bardzo dziękuję!!! :)


Copyright Alicja Stolarczyk - teksty na mojej stronie tworzę osobiście, proszę o konsultacje , jeśli chcecie ich użyć.
==============================================
=========================================================
 RELACJE Z WAKACJI POLSKICH RODZIN I GRUP W TYM REJONIE

Poniżej 3 wybrane relacje, więcej znajdziecie w zakładce  MORSKIE OPOWIEŚCI

===============================================================

SIERPIEŃ, POBYT W OROSEI Z PRZEWODNIKIEM ALICJI + POMOC W DOGRANIU ATRAKCJI

DEEP BLUE SOMETHING
Drugie wakacje na Sardynii, żeby dodać kolorów mojemu pobytowi chciałam zrobić coś, żeby wakacje się w pamięci doświadczeń zapisały. Wiedziałam, że w Golfo di Orosei drzemie wielki potencjał i mnóstwo zwalających z nóg zakątków.
Przedrukowywane "Pascale" prowadzą na zadeptane ścieżki. Potrzebowałam wiedzy "ludowej" i skorzystałam z Telefonu ratunkowego.  Noclegi znaleźliśmy sobie sami, ale nabyliśmy autorski przewodnik Alicji, pomogła nam także dograć atrakcje. Alicja poprowadziła prosto na ścieżkę niepowtarzalnych Wrażeń....
Przypadkowo spełnione Marzenia.... I zostałam wrzucona w WIELKI BŁĘKIT!
Cala Luna z pokładu na rejsie z Paolo
Rejs z Paolo to coś na co całe Życie czekałam, tylko o tym nie wiedziałam. Wymarzony dzień na dynamiczny rejs po lazurowych wodach, grotach i najbardziej uroczych plażach, których nie chce się opuszczać. Paolo to urodzony przewodnik - po angielsku opowie o geologii i historii wybrzeża i ekonomii bo dla uroków Sardynii porzucił Milano. Ma niesamowitego młodego pomocnika Lorenzo, który nas poprowadził do grot po tym jak wyposażeni w pletwy i maski zostaliśmy wrzuceni na głęboką, ciepluteńka toń. Co ważne: atmosfera, którą tworzyli Paolo i Lorenzo była tak przyjazna, ze wszystkim uczestnikom się to udzieliło. Cala Sicine to miejsce, gdzie bym mogła już pozostać, a Cala kryształ wody i pływanie wśród ławicy rybeczek....albo to były Karaiby.
Dodaj napis
Ukoronowaniem wycieczki było pływanie pod wapiennym anielskim lukiem przy Cala Goloritze. Ta gra Światła i Lazur Wody to scenografia wycięta z filmu Luca Bessona. Tyle Słońca, Wiatru, Lazurowej Wody w skaczącej motorowce to nagranie odtwarzane w głowie i mój PARADISiac na resztę roku!
A na koniec zdobyte cudem (tzn. przez Alicje) miejsce na uczcie Sardyńskiej w Agroturismo- U Mario przyczajone i z widokiem na zatokę . Zainteresowanie i kolejka proszących o wpuszczenie jak na 5th Avenue. Byłam w bezpośrednim kontakcie (tel,sms) z właścicielką bo musiałam być pewna, ze wejdziemy i menu zostanie dostosowane, i jestem pełna podziwu, jak cierpliwie za każdym razem odpowiadała. Serwis najwyższej klasy potwierdziła jakość wykonania potraw i obsługi, która uśmiechnięta spełniała wszystkie zachcianki i proponowała dokładki. Liberalnie podeszli do naszego psa i zapewnili warunki dla dziecka. Plejada potraw i ilość dała rady wszystkim z nas. Jak nie lubię mięsa to był najlepszy kozi gulasz, który przede mną położono. Specjalnie przygotowano dla jednej z nas osobne menu bezglutenowe: jeden zestaw na kilkadziesiąt osób, skrupulatnie przestrzegany a wymagające podniebienie zostało podbite. Wegetariańska alternatywa tez się znalazła. Wino niesamowicie udane! A na pamiątkę kupiłam zafoliowany kilogram zera koziego.
rezerwat Bidderosa

Ze wskazowkami Alicji odwiedziliśmy także piękny rezerwat Bidderosa - dzikie plaże nietknięte od dziesiątków lat żadnym ludzkim działaniem i dzika przyroda. Poszliśmy także  szlakiem przez góry na plażę Cala Luna - wsppaniała przygoda, nietrudny trekkiing.
Alicji dziękuję z całych sił nie tylko za udostepnienie cennej wiedzy, ale przede wszystkim za ogromną Otwartość, Cierpliwość , szybkość reakcji i kontakt z lokalnymi jednostkami oferującymi moc wrażeń!

Monika z przyjaciółmi

===============================================================

rodzina 2+2 , 10 dni sierpień Cala Gonone mieszkania u Angelo
Pani Alu,spędziliśmy bardzo fajny tydzień w sierpniu 2017 w Cala Gonone. Miasteczko urocze, w sam raz na pobyt na jeden tydzień. Troszkę turystyczne, ale różnorodne plaże, sklepy, knajpki itp.
Kwatera u Angelo w porządku, bardzo miły gospodarz, czysto i wygodnie. Mi brakowało tylko klimatyzacji, bo było bardzo gorąco.

Mieliśmy codziennie jeździć na długie wycieczki, ale tak naprawdę zwiedziliśmy tylko okolicę i było super. Poszliśmy na Cala Lunę, kąpaliśmy się w Cala Fuili, podjechaliśmy blisko do Cala Cartoe gdzie były boskie fale i ratownicy naprawdę czujnie pilnowali dzieci. Zawędrowaliśmy do groty Bue Marino, jeździliśmy do Dorgali.
Wybraliśmy się dalej na północ i nawet nie wiem, na jaką plażę zjechaliśmy, bo córka się źle poczuła w aucie, ale było tam bosko z piaskiem jak mąka. Zwiedziliśmy też Posadę i plaże Lu Impostu, gdzie zastał nas deszczyk. Generalnie było super. Sam wyjazd z miasteczka na autostradę zajmuję troszkę czasu i lepiej było zwiedzać okolicę. Teraz planujemy wypad większą ekipą. Dziękujemy Pani Alu ! Załączam kilka zdjęć.===========================================

12 dni na  początku czerwca w 2 miejscach, zatoka orosei + płn-wschód,  

- 6 noclegów w Słoneczniku w Golfo Aranci
 - wynajęty samochód
 - 2 dorosłe osoby


Jeszcze raz bardzo dziękujemy Tobie Alicjo za obszerny, szczegółowy, bardzo pomocny 
przewodnik, dzięki któremu przeżyliśmy mega przygodę, odkrywając uroki wschodniego wybrzeża ;)) Był to nasz drugi wyjazd na Sardynię, zauroczeni północną częścią, postanowiliśmy
wrócić.... Początkowo miałam dylemat, które miejsca wybrać, z taką pasją Alicja pisze
o wszystkich rejonach......

Wybór padł na nowiutki apartament u Edyty w Tortoli, drugi w Murta Maria.
 Wylądowaliśmy w Olbii, odebraliśmy samochód i ruszyliśmy na południe, panoramiczną  
trasą SS125, 175km. Góry Gennargentu i roztaczające się dookoła widoki nie pozwalały
nam (niestety lub właśnie stety) skupić się na prowadzeniu samochodu. Po drodze zwiedziliśmy
Cala Gonone i wstąpiliśmy po polecane przez Alicję sery niedaleko Urzulei, naprawdę pyszne !!!!!!

 Po dotarciu do celu bardzo serdecznie przywitali nas gospodarze, Edyta i jej mąż Marco :))
Zaprosili nas do siebie, poczęstowali winem. Od razu poczuliśmy sympatię, okazali się 
przemili i pomocni. Apartament był nowiutki i pięknie urządzony ;) Byliśmy pierwszymi ich gośćmi,i z tego powodu Marco podarował nam rejs ich stateczkiem po Zatoce Orosei, bardzo miło nas zaskoczył :)) Nie musieliśmy o nic się martwić, zawieźli nas do portu w Arbatax a po powrocie już czekali. Rejs po Zatoce Orosei w tym rejonie jest punktem obowiązkowym. Przepiękne plaże, zwłaszcza Mariolu z całą paletą turkusu i lazuru.
 Poznaliśmy też rodziców Marco, jego pogodną i kochaną mamę Lidię, która 
poczęstowała nas pysznym domowym ciastem :)) 

Codziennie po naszych powrotach prowadziliśmy z Edytą długie rozmowy, doradzała
gdzie jechać, którą plażę wybrać. A po moim niefortunnym pierwszym pobycie na plaży,
uratowałam mnie  super kremem z aloesu :))

Wybór był trafiony i przerósł nasze oczekiwania. Szczerze polecam pobyt u Edyty ;)))))
 Lokalizacja również  idealna, świetna baza  wypadowa w góry i nad morze, polecam plażę
Lido di Orri, czerwone skały w Arbatax, murale w Orgosolo, płaskowyż Golgo z osiołkami,
urokliwą górską wioskę w Baunei, góry Gennargentu,  zatokę Orosei z bajecznymi plażami.


Po 5 dniach trasą SS125 ruszyliśmy do Golfo Aranci, po drodze w deszczu, zwiedziliśmy miasto Orosei i Posadę.  Golfo Aranci przywitało nas już słońcem ;))  Apartament był bardzo wygodny i blisko do pięknych plaż. Spędziliśmy tutaj 6 dni robiąc objazdowe wycieczki, z przerwami na pobyt, na urokliwych plażach, Bianca, Moresca, Marinella (wszystkie polecam). Wieczorami robiliśmy  niezapomniane spacery wzdłuż wybrzeża, przechodząc przez 5 miejskich plaż aż do portu, miejscami przejście było tylko morze lub przez ostre skały. Zwiedziliśmy Costa Smeralda, San Pantaleo ( bardzo urokliwe ), Porto Cevro, Archipelag La Maddalena, La Cinta w San Teodoro, Porto Taverna z przepięknym widokiem na wyspę Tavolarę, Lu Impostu i wiele innych,  polecam te miejsca !!!!!!
Nie sposób opisać piękno sardyńskiej przyrody a  wiele miejsc mamy jeszcze  nieodkrytych.
( co mnie niezmiernie cieszy :))) ) 

Podsumowując słońce, turkusowo-lazurowa woda, piękne plaże, morze i jednocześnie góry,
naturalne piękno, przyjaźni mieszkańcy a wszystkie te słowa zawierają się w jednym......SARDYNIA :)

Aneta i Jacek

P.S.  Wyśmienite lody, które polecamy, jedliśmy w Porto San Paolo Gelanteria Artigianale

KOMENTARZ OD AUTORKI BLOGA - Aneta i Jacek przesłali mi tyle pięknych i proofesjonalnie podpisanych zdjjęć, że trudno było wybrać, które umieścić w relacji, więcej zdjęć mozna obejrzec w poście na fanpage Alicja na Sardynii na facebook'u. Bardzo się ciesze, że udało Wam się odwiedzic tyle pięknych miejsc i że osiołki na Golgo sa na swoim miesjcu :) 
===================================================

poniżej kilka zdjęć z trekkingu do kanionu Su Gorroppu z maja 2016 - najgłębszy kanion Europy jest przepiekny, dokąłdny opis trasy znajdziecie w moim przewodniku:
dojście do początku kanionu  z drogi SS125 - 1,5 godziny marszu w dół piękną widokową ścieżką

tablica informacyjna przy wejsciu do kanionu

w najwęższym miesjcu kanion ma 4,5 m. szerokosci a ściany 500 m. wysokości

na odcinku czerwonym jest kilka mejsc z linami


na koniec piekna chwila ochłody w rzece Fiumineddu

i powrót 2 godziny pod górę do auta.


=-----------------------------------------------------------------------==-=-

Poniżej kilka zdjęć z mojej włóczęgi wiosną 2014 w tej okolicy.
Fot. Plaża Cala Mariolu - dojdziecie tu na piechotę przez góry lub dopŁyniecie stateczkiem.
(według mnie najpiękniejsza w tej okolicy)

Fot.Su Gorroppu - najglębszy kanion Europy.
Fot. W okolicznych górskich miasteczkach starsze panie wciąż ubierają się na czarno.

Fot. Wizyta u górskich pasterzy.
Fot.Po lewej - Orgosolo - miasteczko słynące z malowideł
na niemal wszystkich jego Budynkach, po prawej -
 trekking w miejscowych górach dostarcza niezapomnianych wrażeń.


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ostre skalne kolumny nazywane przez miejscowych "obcasy" widoczne przed miasteczkiem Jerzu.

rejs po Golfo Orosei -podczas postoju na jednej z odwiedzanych plaz 
na rejsie po zatoce , 2012
Rejsy po zatoce Golfo Orosei z miasteczka Santa Maria Navarrese- ponizej informacje o rejsach 2 kompanii stateczkow turystycznych wozacych turystow po wielkiej i pelnej unikaowych, pod scsla ochrona plaz, piewrsza propozycja troche drozsza, druga tamsza, obie sprawdzone i bardzo piekne
Płynęłam w lipcu 2012,  rejs kosztowal 60 euro z obiadem bez obiadu 45, dzieci 30 euro, obiad naprawde warto kupic - byl przepyszny - slynna sardynska fregola, krewetki, owoce, wino, chlep, pane carasau...obiad gotowany przez obsluge statku, 3 postoje na przepieknych plazacj od 1-2 godzin, do tego zwiedzanie groty del fico  10 euro dorosly 6 dzieci, rowniez po angielsku w tej samej cenie, wyplynekismy z portu w santa maria navarrese o 8.45, wrocilismy o 18, malo ludzi na pokladzie, fajna atmosfera, po kazdym postoju zimne napije i przekaski, 3 razy kawa - wszystko w cenie biletu. czesc statku zadaszona, czesc gorna odkryta z materacami do opalania sie, duze i czyste toalety, kapitan omawia mijane miejsca przez megafon po wlosku i angielsku, obsluga przemila, polecam!!!Jesli chcecie sie wybrac z ta kompania, przyjdzcie przyanjmniej dzien wczesniej do kasy biletowej przy ulicy prowadzacej z miasteczka do portu, nad portem, niebieska budka na zdjeciu ponizej,upewnijcie sie ze nastepnego dnia jest rejs, budka otwarta od 8 do 9 rano, od 17.30 do 20. 30 i w szczycie sezonu od 22 do 23,30.  ponizej zdjecia  z tego rejsu: 


slynna cala goloritze mijana podczas rejsu

cala mariolu - jeden z postojow podczas rejsu- W okolicy  przejeżdża też kolejka widokowa -Trenino Verde[linia Mandas-Arbatax], urocza ciuchcia przemierza wzgórza z dala od uczęszczanych dróg, trasa ma dł. 160 km., zajmuje 5 godzin, ale warto!po drodze piękne widoki - łagodne wzgrza Trexenta, pionowe wapienne sciany masywu Barbagi di Seulo. Bilet kosztuje 25 euro.

trekking w Parku Narodowym del Golgo di Orosei e del Gennargentu.
 Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Sardynii - Punta La Marmora [1834 m n.p.m.]- jeżeli postanowicie go zdobyć, trudy wspinaczki wynagrodzi Wam oszałamiająca panorama całej wyspy., widok wapiennego masywu Supramonte należy do najbardziej spektakularnych w całych Włoszech.

na trasie w górach Gennargentu
urokliwy wąwóz rzeki Flumineddu w gorach Gennargentu - trasa na ok. 3,5 godz. w jedną stronę z możliwością zamowienia powrotu jeepem 15 euro od osoby.

lipiec - ruszamy o świecie w góry, tak by cześc trasy przejść jeszzce w miłym chłodzie...wąwóz Flumineddu - urofze puste nawet w sezonie miejsce,
wszyscy w okolicy idą w druga stronę - do Kanionu Su Gorroppu

pzred wejściem do kanionu su gorroppu, tu tzreba kierować sie na lewo!

czysta  gorka woda w kanionie fiumineddu, lipiec

cuille  - tradycyjne szałasy pasterskie - wciaz wiele ich rozsianych w górach i na pastwoskach na przedgórzu gór Gennargentu


Orgosolo - miasteczko murales - naściennych malowideł


jeden z rezerwatów w okolicy

rezerwat Biderosa na północ z Zatoki Orosei


===============================================================================
SZCZEGÓŁOWE OPISY KILKU MIESJC NOCLEGOWYCH W TYM REJONIE:


- U MARIO - pokoje z łazienkami lub miejsce na małym polu namiotowym w klimatycznej agroturystyce pod miasteczkiem cala Gonone 

kiedy wybieram się w najwyższe sardyńskie góry, zawsze choć na 1 noc zatrzymuję się w tym magicznym miejscu !

Muszę zacząć od tego, czym we Włoszech jest AGRITURISMO, to nie całkiem nasza poslka agroturystyka - czyli głównie pokoje do nocowania. Agriturismo we Włoszech to miejsce gdzie poza miastem, często na wsi,można zjeść obiad lub częściej kolację złożone wyłącznie z autentycznych lokalnych dań, które w dodatku zostały przyrządzone z produktów wyhodowanych, wyrosłych, przygotowanych z tego co w tym gospodarstwie się uprawia, hoduje, zbiera. Na kolację zjecie tutaj mnóstwo przystawek, kilka dań głównych , desery i do tego wina i nalewki - wszystko własnoręcznie przyrządzone z tego co wyrosło  i ze zwierząt wyhodowanych na miejscu. Mała rodzinna klimatyczna agroturystyka U Mario znajduje się pod miasteczkiem Cala Gonone, dookoła góry Gennargentu i widoki na nie i na morze, w tej okolicy przepiękne. W agroturystyce kilka pokoi z łazienkami i w cenie śniadanie. Lub miejsce na zaledwie 5 namiotów i max 15 osób na maleńkim kameralnym polu namiotowym, polanki pod starymi oliwami i fogowcami, łazienki z ciepłą bieżącą wodą, tanio, miło i prawdziwe sardyńskie klimaty :) No i oczywiście na miesjcu możliwość jedzenia tych wszystkich pysznych i zdrowych potraw - zdrowych , bo jak wiadomo, Sardynia należy do 3 miejsc na świecie, gdzie ludzie żyją najdłużej i na pewno w ogromnej mierze wynika to z odżywiania... cennik 2016 
pokoje z łazienkami - cena w euro za dobę ze śniadaniem / ze śniadaniem i obiado-kolacją
 kwiecień, maj , czerwiec - 32 / 52
lipiec, wrzesień - 36/56
sierpień - 38/58
dzieci do lat 3 gratis, w wieku 4-12 lat 50%
POLE NAMIOTOWE -
kwiecień, maj , czerwiec - 12 euro
lipiec, wrzesień - 14 euro
sierpień - 14 euro
dzieci do lat 2 gratis i w wieku 3-12 - 50%.rano mogą Was tu obudzić pobrzękiwania dzwoneczków kóz
wyprowadzanych na pastwisko, w okolicy podczas spacerów
możecie spotkać biegające wolno ( tzw "wolny wypas" )
 osiołki, dzikie swinki, krowy...
 

 

widok na kanion su gorroppu - jenda z najsłynniejszych atrakcji w tej okolicy - trekking możliwy także dla dzieci od lat 7.

Mario przy pracy...
 

 Oczywiścei U mario możecie zamieszkać ale możecie także wybrać się tu na sardyńską ucztę, najlepiej kolację, trzeba wczesniej zamówić stolik, np tel. żona Mario, Margherita mówi po angielsku.
===============================================================

- 4 osobowe  MIESZKANIE EDUARDO W TORTOLI - na połdunie z zatoki Orosei, w mieszkaniu  2 sypialnie, łazienka, salon z kuchnią, klimatyzacja, moskitiery, ogródek 400 m kw. , pralka, umeblowana weranda, do plaży 10 minut spacerem, w pobliżu słynne Czerwone Skały w Arbatax,
Mieszkanie dobrze wyposażone - w kuchni wszytsko, czego tzreba do przyrzadzenia i podania posilków, mikrofalówka, kuchenka, lodóka z zamrażarką. Pieszo z mieszkania sklepy, lokale, bary, pizzerie, port promowy i turystyczny.
najbliższe plaże - Spiaggia di Rocce Rosse, Spiaggia del Lido di Orri, Spiaggia di S'Orologiu, Spiaggia di Iscrixedda.
przykład ceny - tydzien w lipcu 540 euro

 

=====================================================


Widok z tarasu w B&B U Mileny w baunei

B&B MILENA W BAUNEI - świetna baza wypadowa w góry Gennargentu, na trasy trekkigowe proeadzące min do ukrytych pod klifami i niedostepnych autem plaż, jak Cala Goloritze' czy Cala Luna. W wybraniu sie na szlak pomoże właścicielka Milena, świetnie znająca te tereny. Pyszne, obfite śniadania z dobrych lokalnych produktów. Pokoje 2-3 osobowe z łazienkami, z części pokoi piekny widok na góry i miasteczko. Cey w zalezności od terminu i ilości nocy - od 25 do 40 euro za  noc.
 


ja w B&B U Mileny marzec 2018

Baunei

======================================================================

U ANGELO -  2 mieszkania 40 m, od plaży w samym miasteczku   - jedno 2 pokojowe, i 3 pokojowe.  w jednym budynku , ktory znajduje sie  przy bocznej uliczce od "lungomare" - czyli deptaku biegnącego wzdłuż brzegu morza i plaż, znajduja się  2 zadbane i wyposażone we wszystko co potrzebne do wygodnego spędzenia urlopu, mieszkania , na parterze mniejsze 2 pokojwe, na pietrze większe - 3 pokojowe. 

5 minut piechota z domu jest port turystyczmy, możecie z  niego popłynąc w całodniowy rejs po zatoce Orosei - odwiedzicie na nim najsłynniejsze sardyńskie plaże - Cala Goloritze', Cala mariolu, Cala Luna...możecie do nich dojśc także przez góry i otrzymacie ode mnei dokłądne opisy tych tras.
uliczka przy której stoi dom Angelo to boczna
 od tego głównego deptaka spacerowego miasteczka


250 m. od mieszkań jest port turystyczny, z ktorego odpłyaja w sezonie codziennie stateczki w rejsy po zatoce orosei - do przepi,eknych unikatowych plaż dostepnych tylko od strony morza lub po trekkingu przez góry - cala Goloritze', Cala Mariolu, Cala Luna...
W mieszkaniach Angelo nIE ma internetu ale 20m. od domu jest bar z darmowym wi-fi, darmowe wi-fi jest także na całym "lunghomare" ( wym. lungomare) czyli ulicy-deptaku biegnącej wzdłuż morza 40 m. od domu. w odległości 3-5 minut piechota z domu Angelo są 3 plaże , 
ostatnio nocowałam U Angelo w październiku 2016,
w miasteczku nadal działały knajpki, lodziarnie i sklepy

poniżej ich zdjęcia, które wykonałam podczas pobytu U Angelo w  2016:

główna plaża miasteczka - Palmasera


100 m. od mieszkania jest supermarket, 40 m. na przebrzeznym deptaku miasteczka mnóstwo knajpek, lokali, sklepików, punktów usługowych...
Znajomy Angelo wypożycza turystom maotrówki , tzw "gommoni" a także zabiera chętnych w bardziej kameralne rejsy po okolicy.


pierwsze zdjecia mieszkania na parterze 2 pokojowego

Mieszkanie jest w samym miasteczku, więc wszystko pod ręka - 150 m. sklep spożywczy, na piechotę knajpki, pizzerie, przystanek autobusowy. 200 m. od domu jest zielony park- plac, gdzie wieczorami urządzane sa festyny, koncerty i imprezy... Brat Angelo prowadzi pod miasteczkiem agriturismo - czyli miejsce gdzie można zjeść sardyńską ucztę, przyrządzoną wyłącznie z produktów hodowanych, uprawianych, wytwarzanych na miejscu w danym gospodarstwie, Angelo może was na taka ucztę zapisać.mieszkanie na parterze 2 pokojowe składa się z salonu z wyposażonym aneksem kuchennym i rozkładana 2 osobowa kanapa, sypialni malżeńskiej , lazienki.

CENNIK MIESZKAŃ U ANGELO - cenę podaje mi Angelo przy każdym zapytaniu o pobyt, ceny u niego są trochę niższe niż inne mieszkania w tym miasteczku.


jedna z okolicznych plaż

 ZDJĘCIA MIESZKANIA NA PIETRZE U ANGELO -  3 pokojowe , salon z kuchnia i 2 sypialnie

w mieszkaniu na pietrze jest umeblowany balkon
- miłe miejsce do spozywania posiłków i posiedenie wieczorami.
 ===============================================================

prześliczne B&B "Augusta" w górskim miasteczku Baunei, z oszałamiającym widokiem z tarasu na dachu i z przesympatyczną gospodynią. Pokoje z łazienkami w klimatycznym kamiennym domostwie w centrum miasteczka Baunei , po drodze jadąc np z południa na północ wschodnim wybrzeżem panoramiczna piękną drogą SS125, eleganckie i niezwykle "dopieszczone" pokoje z łazienkami, atmosfera gościnności, gospodyni mówiąca świetnie po angielsku, dobrze zna okolicę i dużo wam doradzi w kwestii zwiedzania. W cenie obfite śniadanie z lokalnych pysznych produktów. No i ten taras... - widać z niego sporą część wschodniego wybrzeża i dostojne góry Gennargentu i miasteczko, można na nim spędzić wspaniałe chwile relaksu i jeść posiłki.Pokoje 2 i 3 osobowe.Ceny w zależności terminu i długości pobytu od 25 do 45 euro za  noc ze śniadaniem, zniżki dla dzieci. 

 

 
  

=============================================
- UTTOLO - Schronisko w górach koło miasteczka Baunei , świetna baza wypadowa do trekkingów lub na krótki postój  na jazdę panoramiczną SS125 z północy na południe lub na odwrót :) 

nocowałam tu 2 razy - pzred trasa na Cala Mariolu oraz przed trasą do kanionu su gorrppu.
-  to ok. 2 km od miasteczka Baunei, dobra baza wypadowa na jakiś trekking czy wspinaczkę w górach Gennargentu lub spacer po płaskowyżu Golgo (mam opisy tych miejsc)
piekne miejsc, super panorama na góry, rano słychac było dzwoneczki wychodzących na pastwiska zwierząt...przemiły właściciel - Mariano, słabo mówi po angielsku w schronisku bar, mapy, przewodniki i książki o gennargentu a Mariano duzo wie o trasach i atrakcjach w okolicy (ale najlepiej o tym opowie niestety po włosku), ale zapytany o jakies miejsce, pokaże na mapie trasę , gdzie parkować itp... nam dobrze doradzil co do trasy na Calę Mariolu. Schronisko ma ciekawa hostorię - była tu "stacja dla koni", takie miejce gdzie ludzie wędrujący na koniach i wozami zatrzymywali się na odpoczynek czy wymianę koni, ze starych stajni Mariano stworzył przepiekne miejsce, wkomponowane w gorski krajobrac, schronisko otacza piekny zadbany ogórd, pokoje bardzo ładne z łazienkami,
                          

9 komentarzy:

 1. Witam, bardzo nas zainteresował Pani blog i wspaniałe miejsca,które Pani opisała. Czy może Pani przesłać na maila namiary na dom u Oliena? Pozdrawiam, Tomasz (topiorek@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. Chcielibyśmy się wybrać w grudniu na 10 dni do domku z bajki. Nasza rodzina dwie os. Dorosłe, córka 18.i dwóch synów 2 lata i 5. Czy to dla nas dobry pomysł. Chcielibyśmy spędzić święta w jakims magicznym miejscu.odp proszę przesłać na maila sylwia.rzepecka@gmail.com.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Chcielibyśmy się wybrać w grudniu na 10 dni do domku z bajki. Nasza rodzina dwie os. Dorosłe, córka 18.i dwóch synów 2 lata i 5. Czy to dla nas dobry pomysł. Chcielibyśmy spędzić święta w jakims magicznym miejscu.odp proszę przesłać na maila sylwia.rzepecka@gmail.com.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, co to dokladnie za miejsce na zdjeciu podpisane
  park narodowy, na którego terenie znajduje się miasteczko to i góry i unikatowe wybrzeże ?
  Chcemy sie wybrać na pozne wakacje do Sardyni jest szansa dostac jakis kontakt do Pani aby uzyskać pare wskazówek :) ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Ewo, proszę o maila - alicja73@vp.pl
  Alicja- autorka bloga

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, wybieramy się na początku września do Cala Gonone, jezeli jest taka mozliwosc bardzo prosilbym o podeslanie opisow tras pieszych do cala fuili cala luna oraz cala mariolu :) na maila b.wilczewski@wp.pl z gory dziekuje :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Najgłębszym w Europie kanionem jest Kanion rzeki Tara,który znajduje się w Czarnogórze!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. W tym roku wybieramy sie z zona do Cala Gonone i mialbym do Pani pare pytan. Prosze o kontakt na email kksmackoo2013@gmail.com pozdrawiam PS Swietny blog!

  OdpowiedzUsuń