Porto San Paolo i San Teodoro

W tej zakładce bloga opowiadam o 2 miasteczkach na północno-wschodnim wybrzeżu Sardynii - Porto San Paolo oraz na południe od niego modnym San Teodoro , w takiej właśnie kolejności. Przeczytacie tutaj podstawowe info o tych 2 miejscowościach, obejrzycie plaże w okolicy, dowiecie się gdzie można zamieszkać na wakacje, jakie atrakcje i ciekawe miejsca są w pobliżu Super szczegółowy opisy rego tego rejonu i całego północno wschodniego wybrzeża znajdziesz w moim przewodniku Sardynia Północno-wschodnia, wersja cyfrowa, ponad 90 plaż, miasteczka, porty z oferta rejsową, lokalne targi, festy z degustacjami, atrakcje dla dzieci ,trekkingi przez góry do morza min na Cala Golorizte i Cala Luna, i duzo dużo więcej. Kupisz go szybko i wygodnie tu:Jeśli masz jakieś pytanie, proszę, nie pisz go w komentarzu bo nie zaglądam do nich zbyt często ;) Skontaktuj się ze mną mailowo: alicjanasardynii@gmail.com

Porto San Paolo
to urokliwa portowa, nadmorska miejscowość na północy Sardynii. Zamieszkuje ja na stałe ok. 2000 osób, w czasie sezonu miasteczko i jego nadmorskie dzielnice wypełniają się turystami z całego świata, znajduje się 30 km od miasta Olbia, 40 km od słynnego Costa Smeralda - Szmaragdowego Wybrzeża.
W miasteczku sporo knajpek, sklepików, a także urokliwy port turystyczny, z którego można ( a nawet trzeba! ) wybrać się w mały rejs na wyspę Tavolara, gdzie  można spędzić cały dzień na bajecznych  plażach lub na trekkingu. Do miasteczka dojedziecie dalekobieżnym klimatyzowanym autokarem ARST z Olbii lub z Cagliari. Dookoła mnóstwo ślicznych plaż, wstukajcie w google grafika min takie nazwy - Capo Coda Cavallo, Cala Brandinchi, Porto Taverna, Porto Istana. Costa Corallina, Tavolara...
Większość lokali, sklepów jest w kwietniu otwierane, miasteczko wtedy ożywa, działają :
 bank, apteka, kioski ruchu, drogeria, 3 sklepy z pamiątkami-upominkami, 2 sklepy z ubraniami, 3 fryzjerzy, sklep medyczny, lodziarnie, bary,
knajpki, wypożyczalnia rowerów , wypożyczalnia motorówek, sklepy ze sprzętem plażowym i do sportów wodnych, centrum chińskie, kawiarenka internetowa, wieczorami od 15 czerwca do 15 wrzesnia w centrum odbywa się wieczorny "bazarek" - stoiska z rękodziełem, lokalnymi przysmakami itp...wieczorami w centrum urządzane są często występy, koncerty, festyny, przedstawienia dla dzieci, Porto San Paolo ma dobre połączenie autobusowe z lotnikiem, jeździ tu z lotniska bezpośrednia linia ARST.
lokalny targ odbywa się w czwartki do południa oraz w niedziele do południa. 3 km z miasteczka w Murta Maria jest centrum wind i kite surfingu.


wokół centrum miasteczka Porto San Paolo dzielnice rozłożone na wzgórzach pełne domków i apartamentów wakacyjnych

woda w morzu krystaliczna , błękitno-szmaragdowaISOLA TAVOLARA 
najbardziej charakterystyczny element morskiego krajobrazu w tym rejonie wybrzeża. Gdziekolwiek się na wybrzeżu nie ruszycie, ujrzycie wystającą z morza ogromna wyspę - góe, to wyspa Tavolara. Najbliżej na nia z portu w miasteczku Porto San Paolo. Z każdej plaży wygląda trochę inaczej. Warto się na nia wybrac, jest na niej kilka bajecznych plaż, trasy spacerowe, możliwość trekkingu i wspinaczki.


Isola Tavolara widoczna z plaży Cala Suaraccia


zdjęcie wykonałam na wyspie Tavolara  latem 2014 - 15 minut stateczkiem z portu w miasteczku,
jest kilka bajecznych plaż i trasy trekkingoweświetna restauracja na plaży Porto
 Taverna, zjecie tutaj pyszne dania rybne
 i nie tylko przy stoliku wprost nad brzegiem morza
 z cudownym widokiem na wyspę Tavolara :)
autorka  bloga na plaży maria marina kilka minut autem z Porto San Poalo
 - super miejsce na przygodę z surfowaniem...

PLAŻE W REJONIE PORTO SAN PAOLO I SAN TEODORO

Moim prywatnym zdaniem, tutaj jest najwięcej "karaibskich" plaż, piasek najjaśniejszy i najdrobniejszy, zdecydowanie uważam, że w tym rejonie jest więcej plaż zapierających dech w piersiach niz na słynnym Szmaragdowym Wybrzeżu. Poniżej trochę zdjęć wykonanych przeze mnie lub przesłanych mi przez poslkie rodziny po powrocie z wakacji w tym rejonie.Cala Bradinchi - wspaniała dla maluchów, woda płytka po łydkę na jakieś 30-40 m od brzegu, 

Jedna z okolicznych plaż - Porto Taverna.


Costa Dorata

główna plaża miejska w Porto  San Paolo

na wyspie Tavolara

na wielu plażach w  okolicy widać wyspę Tavolara
 z różnych perspektyw.

SAN TEODORO

 Jedno z większych nadmorskich miasteczek wakacyjnych na Sardynii, na południe od Porto San Paolo, z Olbii  30 km, dojedziecie także  autobusem. Do lat 70 mieszkancy San Teodoro trudnili sie pasterstwem, rolnictwem czy polowem ryb, jednak rozwój Szmaragdowego Wybrzeża - Costa Smeralda zmienił calkowicie oblicze także tego miasteczka. Muszę przyznać, że w żadnym z odwiedzanych w tym rejonie miasteczek nie spotkałam w sezonie wieczorem tak wielu stoisk z rękodziełem, lokalnymi przysmakami, pamiątkami, biżuterią i tylu otwartych do późna lokali i sklepików. W sezonie wieczorem w San Teodoro można godzinami krążyć po rozświetlonych uliczkach i placykach pełnych rozstawianych co wieczór stoisk i kramików... Wiosną i jesienia miasteczko jest oblegane przez turystów z Niemiec, usłyszycie tam wtedy więcej języka niemieckiego niż włoskiego. Samo centrum jest oddalone ok. 2 km od plaż, jest w nim mnóstwo lokali, restauracji, lodziarni, sklepów z pamiątkami, rękodziełem, są dyskoteki, w sezonie organizowane są imprezy, koncerty, degustacje. Miasteczko bardzo zadbane, eleganckie, takie rzekłabym "pod turystę". W obie strony , na północ i na południe z miasteczka ciągną się jedna za drugą śliczne plaże, są długie piaszczytse z barami i wypożyczalniami jak La Cinta, najbliższa z centrum, są i małe klimatyczne zatoczki zamknięte skałkami, ciekawe na snorkeling. W okolicy kilka ciekawych miasteczek - Berchidda, Budduso' , Aggius, Ala' dei Sardi, Pattada, Porto San Paolo z którego możecie popłynąć stateczkiem na przepiękną monumentalna wyspę-górę - Tavolarę. Na terenie san Teodoro blisko plaży La Cinta znajduje sie stadnina koni i można umówić się tam na konna przejażdżkę piękną długą plażą La Cinta.obok mapka tego fragmentu wybrzeża z nazwami kolejnych plaż, aby obejrzeć okoliczne plaże, wstukajcie w google grafica nazwy:

- Cala Brandinchi
- Capo Coda Cavallo
- Cala d'Ambra
- Lu Impostu
- Spiaggia del Dottore
- Spiaggia di Porto Istana
- Spiaggia Spalamtore sull'Isola Tavolara
- Spiaggia di Punta Molara


i jest ich jeszcze wiele....

 Główna plaża San Teodoro to słynna La Cinta - wymieniana w przewodnikach turystycznych jako jedna z najmodniejszych i lubianych przez młodzież. Jest długa, szeroka i piaszczysta z piękna turkusową wodą. Znajdziecie na niej bary, ratowników, miejsca gdzie można wynająć sprzęt wodny.


Jest długa, piaszczysta, a na jej tyłach leży ogromne 200 hektarowe jezioro i mokradła, można tam spotkać flamingi, kaczki , łyski, czaple  i wiele innego ptactwa wodnego. Częstym widokiem w okolicy są kołujące sokoły pustułeczki - jedne z najmniejszych ptaków drapieżnych Włoch.  Możecie odwiedzić  objęte ochroną tutejszego rezerwatu plaże , np wspaniała Cala Brandinchi. Na południe od San Teodoro spotkacie piękne szerokie plaże wokół Budoni otoczone lasam

        


San TeodoroATRAKCJE W OKOLICY PORTO SAN PAOLO ORAZ SAN TEODORO- w oddalonym o ok.25- 30 km La  Caletta jest port turystyczny, z którego odpływają stateczki wiozące turystów w całodniowe rejsy po Golfo Orosei - wielkiej i malowniczej zatoce rozciągającej się na południe .krążą po okolicznej Zona Protetta, czyli obszarze chronionym, gdzie zatrzymuje się przy  unikalnych plażach i miejscach - Ca la Luna, Cala Mariolu i Cala Sisine, podczas rejsu można zwiedzać jedną z 2 grot - Grotta di Bue Marino lub Grotta Del Fico (bilet 8 euro) , na plażach są ok. 1 godzinne postoje.


Olbia - oczywiście warto odwiedzić centrum miasta, latem wieczorami tętni ono życiem a główne ulice pełne są stoisk z pamiątkami, muzyki, ludzi , sklepy, kawiarenki i restauracje otwarte do późna.
 postój na jednej z wysepek podczas rejsu
 po Archipelagu La Maddalena

balli sardi - czyli tradycyjne grupowe tańce sardyńskie
 - częsty element na festach sardyńskich
- Festy i Sagre - jeśli terminy są zbieżne, warto wziąć udział w którejś z lokalnych festynów, nazywanych tutaj - "festa", lub "sagra" czyli hucznie obchodzonych przez każdą najmniejszą miejscowość Świąt Patrona lub organizowanych z innych powodów.
      Włosi, a również Sardyńczycy lubią świętować a ich małe lokalne święta są dla nas wielką atrakcją kulturalną.
O takich wydarzeniach dowiecie się z rozwieszanych po okolicy plakatach , jeśli na górze pisze" Festa di..." lub "Sagra di...", a pod spodem jest pasująca nam data, to znaczy, że warto się tym zainteresować. Jeśli zdecydujecie sie zarezerwować jedno z proponowanych na tym blogu miejsc, ja zorientuje się dla Was w temacie tego typu cyklicznych wydarzeń. Obok na zdjęciu piekna sierpniowa festa w Luogosanto. Festy i sagry to super okazja, żeby poznac prawdziwą sardyńska kulturę, obyczaje mieszkańców wyspy, muzykę  i folklor.
POMPIA - w tym rejonie kupicie nalewki i przetwory z  cytrusa, który jest symbolem Siniscolii i z którego od ponad 200 lat jest przygotowywany tradycyjny rarytas zwany" sa pompia intrea",  od 2004 należy do prezydium slow food. Pompia, rośnie tylko na równinach regionu Baronii (pln wschodnie wybrzeże) kształtem przypomina spłaszczonego grejpfruta z wypustkami, które nadają jej różne kształty, próbowałam kandyzowanego- pyszny!
y
cypel Coda Cavallo z lotu ptaka
- Capo... - spójrzcie na mapę Sardynii - linia brzegowa, jak widzicie jest poszarpana i bardzo nieregularna (stad mnóstwo małych uroczych plaż), w miejscach gdzie wąski cypelek lądy wysuwa się dalej w morze, "Capo...." , to zwykle bardzo widokowe miejsca, warto odwiedzić kilka z nich na północ i południe od San Teodoro , np  Capo Coda Cavallo i Capo Ceraso na północ od miasteczka, przy tych dwóch Capo znajdują się przepiękne plaże.


agroturismo - we Włoszech trochę inne miejsce niż nasza agroturystyka. To miejsce gdzie można zjeść naprawdę tradycyjne lokalne potrawy, zwykle kolacje. Działa to tak - trzeba zadzwonić, zarezerwować stolik, na miejscu wszyscy dostają to samo, najpierw mnóstwo przystawek, potem wino, danie pierwsze, drugie, deser, nalewki...Według prawa, takie agroturismo musi większość produktów z których gotuje potrawy produkować samo, więc jakość potraw jest doskonała, no a o kuchni sardyńskiej można by napisać kolejnego bloga. W moim przewodniku namiary na sprawdzone agroturystyki serwujące najlepsze sardyńskie uczty. 
go wieczoru nie jest przewidziany. bardzo urokliwe miejsce i przemiła obsługa.Obok na zdjęciu nasza wizyta na uczcie na wsi w maju 2016

- Porto Cervo - Olbia  sąsiaduje ze słynnym Szmaragdowym Wybrzeżem - Costa Smeralda - najbardziej luksusowym rejonem najdroższych kurortów Sardynii rozbudowanym w latach 60 przez arabskiego księcia Aga Khana. Sercem Costa Smeralda jest Porto Cervo, w którym cumują najwspanialsze prywatne łodzie na świecie. Latem odbywa się tam seria światowej klasy imprez sportowych. Wieczorna przechadzka nabrzeżem z designerskimi butikami po jednej i luksusowymi jachtami po drugiej stronie może stanowić piękne wspomnienie z wakacji... Jeśli chcecie podejrzeć wielki "vipowski" świat, mozna wybrać się tam na całodniową wycieczkę, także z poslką przewodniczką Moniką.
- FESTIWAL WINA W  SIERPNIU - w miejscowości Monti co roku w pierwszą niedziele sierpnia odbywa sie  Festa del Vino - Święto Wina , bardzo hucznie obchodzone, można tam spróbować różnych gatunków wina, przy wejściu za drobną opłatą każdy otrzymuje saszetkę z logo święta i miasteczka z pamiątkowym kieliszkiem w środku, dzięki czemu wygodnie jest krążyć po festynie i degustować wino a saszetka i kieliszek są piękną pamiątką. Polecam!!!mój ulubiony "plażowy pokoik" na Capo Comino :)
- Siniscola - 25km. od San Teodoro, CIEKAWE MIASTECZKO, WCIĄZ AUTENTYCZNE, , ważny ośrodek handlowy w XIV w. , dziś słynie z wyrobu ceramiki , w okolicach Siniscoli znajduje się Capo Comino - malowniczy przylądek z zaokrąglonymi skałami nad którym wznosi się latarnia.. Z Capo Camino można odbyć kilka ciekawych pieszych wycieczek - na plażę Berchida [ 2 godziny marszu brzegiem morza i przez las sosnowy]W pobliżu Siniscoli są ruiny nuraghicznej osady Conca Umosa - jedno z wielu miejsc na Sardynii związane z tajemniczą prehistoryczną cywilizacją, która istniała tylko na Sardynii.
- ok. 85 km. od San Teodoro rozciąga się przepiękny Park Narodowy -  Parco Nazionale del Golfo di Orosei e del Gennargentu, w okolicy, prócz sportów wodnych, możną uprawiać tu trekking, wspinaczkę wysokogórska, kolarstwo .Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Sardynii - Punta La Marmora [1834 m n.p.m.]- jeżeli postanowicie go zdobyć, trudy wspinaczki wynagrodzi Wam oszałamiająca panorama całej wyspy., widok wapiennego masywu Supramonte należy do najbardziej spektakularnych w całych Włoszech. w parku narodowym Gennargentu są miesjca dla rodzin z dziećmi - płaskowyż Golgo z wesołymi osiołkami, 
łatwe trasy pzrez góry do unikatowych, ukrytych pod klifami plaż np słynnej Cala Goloritze', czy najgłebszy w Europie kanion Su Gorropu. Jego pierwszy odcinek przejdą z łatwością i wielką frajdą dzieci do od lat 8. Szczegółowe opisy tych wycieczek do zrealizowania samemu w moim przewodniku. 

  
- szkoda byłoby odwiedzić Sardynię bez zobaczenia na własne oczu jednej ze słynnych "Nurag' - tajemniczych kamiennych wież - pozostałościach po tajemniczej cywilizacji z okresu 1800-500  lat p.n.e., można je zobaczyć tylko na Sardynii, koło miasteczka Arzachena, 55 km od San Teodoro, znajduje się Nurage Albucciu jadąc od strony Olbii 600 metrów przed miasteczkiem, które też warto odwiedzić - dawniej skromna pasterska wioska - dziś centrum jednego z najsłynniejszych ośrodków turystycznych świata - Costa Smeralda  

4 komentarze:

 1. Świetny blog, bardzo zachęcający do odwiedzin Sardynii :-)
  proszę o kontakt na maila magda@e-prezenty.com w sprawie noclegów w sierpniu dla 4 osób, dziękuję, pozdrawiam :-0

  OdpowiedzUsuń
 2. Blog ląduje do ulubionych , świetna idea.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie napisane. Super wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 4. dzieki, zycze pięknych wakacji w tym rejonie :)

  OdpowiedzUsuń