Pula, Chia, Teulada


Pula, Chia, Teulada na Sardynii

to nadmorskie miejscowości na południu Sardynii - na zachód z Cagliari. Zaznaczyłam je na mapce  obok. W tej części bloga przeczytacie trochę o tych miejscowościach i obejrzycie plaże, punkty widokowe, półwyspy oraz mieszkania i domki blisko plaż. 

Opowiadam także o atrakcjach i przygodach, które możecie tutaj przeżyć, a także  co poza plażowaniem, można w tych rejonach robić. Szczegółowe opisy tych rejonów znajdziecie w moim przewodniku Sardynia Południowa - opisy plaż kolejna jedna po drugiej wzdłuż wybrzeża, miasteczek i wiosek, scenariusze całodniowych wycieczek, które sami możecie wykonać, informacje o lokalnych targach, o festynach z degustacjami, ofertę rejsową poszczególnych marin i portów turystycznych i wiele innych konkretnych wiadomości. Niemal wszystkie zdjęcia, jakie tu obejrzycie wykonaliśmy podczas naszych podróży na wyspie lub otrzymaliśmy od rodaków, którzy spędzili tu wakacje, ich relacje można przeczytać i obejrzeć na końcu tej zakładki.

SUPER SZCZEGÓŁOWY OPIS TEGO REJONU ORAZ CAŁEGO POŁUDNIOWEGO WYBRZEŻA, 110 PLAŻ, MIASTECZKA, PORTY Z OFERTA REJSOWĄ, LOKALNE TARGI, FESTY Z DEGUSTACJAMI I WIELE INNYCH KONKRETNYCH INFO,ZNAJDZIESZ W MOIM PRZEWODNIKU SARDYNIA POŁUDNIOWA, ZAKUPISZ GO SZYBKO I WYGODNIE TU W WERSJI CYFROWEJ  :


Jeśli masz jakieś pytanie, proszę, nie pisz go w komentarzu bo nie zaglądam do nich zbyt często ;) Skontaktuj się ze mną mailowo: alicjanasardynii@gmail.com

Jeśli zainteresuje Was ten rejon wyspy i postanowicie spędzić wakacje właśnie tutaj, poniżej podaję link do mojej strony gdzie opisuję pensjonat znajdujący się w tej okolicy.
Napiszcie do mnie a pomogę Wam zorganizować wakacje właśnie w tym miejscu!
Poniżej znajdziecie opisy miasteczek oraz ciekawych atrakcji w tych rejonach wyspy :)MIASTECZKO PULA

PULA 

35 km z Cagliari na zachód, to pełne życia w sezonie nadmorskie miasteczko na południe od Cagliari w stronę Chia. 35 km. z lotniska. Wieczorem uliczki miasteczka  wieczorami pełne ludzi.  Sklepy i lokale  są otwarte do późna. Można tu kupić sardyńskie rękodzieło lokalne (bez naklejki „made in china”).      W sezonie w miasteczku organizuje się wiele ciekawych imprez, festynów , wydarzeń. W miasteczku znajduje się słynna, bardzo ładna plaża Nora z wykopaliskami fenickimi, ponieważ Nora była starożytnym miastem założonym przez Fenicjan - kiedyś  głównym portem, nawet ważniejszym niż Cagliari. Na plaży Nora działa centrum nurkowe i centrum przyrodnicze, bardzo ciekawe dla dzieci i młodzieży -  są tam akwaria z morskimi zwierzętami, muzeum wielorybów i delfinów oraz szpital dla żółwi. Przy plaży , otoczony gajem palmowym, stoi słynny,  związany z największym folklorystycznym świętem Sardynii romański kościółek z 1080 roku pod wezwaniem  Św. Efisio.

miasteczko Pula - zdjęcie od Neli z Warszawy, dzięki :)CHIA 

Fot. Jedna z plaż w Chia - zdjęcie wykonałam w lipcu 2014
 (wymowa - "kija")  leży w prowincji Cagliari, na zachód od stolicy Sardynii, 55 km. od lotniska Elmas. Chia to nadmorska dzielnica większego maisteczka leżącego wgłąb lądu - Domus de Maria. Te okolice słyną przed wszystkim z przepięknych i mało zatłoczonych również w sezonie plaż. Sama byłam nimi zauroczona, gdy pierwszy raz trafiłam na Sardynię.jeżdżąc w tych okolicach bocznymi drogami często spotkacie stada kóz i owiec


przydrożny warzywniak w rejonie Chia                                                       
Teulada
 TEULADA  

 
patrząc na południowe wybrzeże Sardynii, na samym dole pośrodku widać 2 wysuniete ostro w morze cyple  - Cypel Teulada i Cypel Spartivento - to piekny, wciąz bardzo naturalny i pełen małych plaż- zatoczek fragment wybrzeża, główne miasteczko w tej części wybrzeża to Teulada, to z Cagliari 65 km,  - jest w nim sporo knajpek, lokali, sklepików, często są tu organizowane barwne lokalne święta, festyny, degustacje itp, na przykład w pierwszy weekend czerwca odbywa sie tu organizowane od wielu lat lokalne święto - Primavera Sulcitana, 16 lipca jest świeto patronki miasteczka – św Marii del Carmine, w trzeci weekend lipca święto teatralne – Festival del teatro del animazione, na początku sierpnia Sagra Del Pescatore – Święto Rybaka, w trzeci weekend sierpnia Dni Św. Isidora – patrona rolników a 4 października święto Św. Franciszka. Bardzo więc możliwe, że spędzając w okolicy wakacje, traficie na jakis barwny lokalny festynZ miasteczka jeżdżą na najbliższe plaże autobusy, min na plaże Tramatzu, Budello, Malfatano , na słynną Tueredda, w rejon Chia, srednio 2 trasy dziennie. Okolice doskonałe na uprawianie sportów wodnych, plażowanie, trekking, jazdę na rowerze, zwiedzanie grot...Z centrum miasteczka do portu turystycznego Porto Teullada jedzie się autem 3 minuty, do najbliższych plaż podobnie, można dojechać rowerem, autobusem lub dojść długim spacerem. przewodniki o Sardynii wśród najlepszych restauracji na wyspie wymieniają restaurację Ristorante Sebera w Teuadzie, piszą, że można tam zjeść doskonałe sardyńskie dania, min słynną "fregola", restauracja znajduje się przy ul. via San Francesco. Dobry kierunek na szczyt sezonu - między Teulada a Chia jest sporo małych dzikich plaż, blisko stąd  w rejon Chia ale i na Costa Verde...
TRASY I PUNKTY PANORAMICZNE W TEULADA I CHIA 
w tym rejonie warto przejechać się drogą SP71 biegnącą wzdłuż wybrzeża, widoki są fantastczne, miajcie kilka wysunietych w morze małych półwyspów, na ich bzregach też ukryte mae plaże-zatoczki, linia brzegowa jest tu bardzo powykręcana, dzięki temu znajdziecie tutaj wiele zakątków z niesamowitymi widokami i łatwo uciec od tłumów nawet w szczycie sezonu.

trasa widokowa na cyplu Capo Malfatano


CO ROBIĆ PRÓCZ PLAŻOWANIAMuzeum Lalek w Santadi
ZWIEDZAĆ CIEKAWE MIASTECZKA
w głębi lądu, w nich zwykle życie toczy się od wieków tym samym rytmem, często są organizowane festyny i święta folklorystyczne, są w nich ciekawe muzea i urokliwe starówki.  Na przykład Santadi - bardzo sardyńska miejscowość w głębi lądu, starówka miasteczka została zbudowana ze skały wulkanicznej, można tu kupić prawdziwe lokalne rękodzieło, w muzeum etnograficznym obejrzeć znaleziska z epoki nuragicznej, w sierpniu odbywa się tu piękny folklorystyczny festyn - Matrimonio Mauretano" - mauretańskie wesele - mający swe historyczne korzenie w czasach rzymskich i przybyłych tu wtedy osiedleńców z Afryki, na festynie  mieszkańcy występują w prawdziwych historycznych, przechowywanych w rodzinach od pokoleń strojach ludowych, nierzadko taki strój jest wart kilka tysięcy euro... Inne ciekawe miejscowości w okolicy, które warto odwiedzić to Santadi, Sant''Anna Arresi, Tratalias, Siliqua...


PODRÓŻ W CZASIE ZIELONĄ CIUCHCIĄ TRENINO VERDE
jeśli jesteście amatorami starych pociągów i kolejek wąskotorowych, możecie odwiedzić Muzeum Kolejnoctwa w Monserrato, do którego dojedziecie pociągiem  z Cagliari oraz przejechać się jedną z 4 lini tzw. Zielonej Ciuchci - Trenino Verde, którego liniami można zwiedzać bardziej niedostępne zakątki Sardynii, w głąb lądu. W okolicach Cagliari przebiega linia Isili-Sorgono.
GROTY IS ZUDDAS
grobiwiec Gigantów w Santadi
koło Santadi , najstarsze groty we Włoszech , miłe ochłodzenie (w grotach jest zawsze ok. 16 stopni C) w upalne wakacyjne dni, groty pełne niesamowitych i rzadkich formacji skalnych. Niedaleko grot Tomba dei Giganti czyli Grób Gigantów - zbiorowy grobowiec sprzed kilku tysięcy latTREKKINGI I TRASY ROWEROWE/SPACEROWE

na północ od Pula, Chia i Teulada, w  głębi lądu ciągną się piękne góry, z kilkoma szczytami o wysokości nieco ponad 1000 m n.p.m. Są w nich przepiękne trasy trekkingowe, niektóre całkiem łagodne. Można także uprawiać piesze wędrówki krótsze i dłuższe wzdłuż wybrzeża,, ciesząc oczy widokami szmaragdowego morza. Niektóre z  tych tras biegną częściowo starymi rzymskimi drogami z czasów antycznych - np trasa biegnąca z plaży w Santa Margherita di Pula na  południe w stronę Chia. Jeśli traficie w okres gdy górskie strumienie nie będą wyschnięte, napotkacie na szlaku piękne kaskady i wodospady. Inna niezwykle widokowa trasa to Trasa Teulada – Monte Marira – is crabonaxus .W ok 4,5 godziny zataczacie górami przepiękne kółeczko z widokiem na góry i morze. 


Foto 
trasa spod wieży Torre di Chia do nekripolii Santa Chiara, po prawej trasa Monte mariraNA KONIEC SPÓJRZCIE  JAKIE PLAŻE CZEKAJĄ NA WAS W TYM REJONIE:

plaża w Santa margehrita di Pulana plaży Tueredda koniec września 2018
wymy is arenas biancas w Teulada
plaża w Chia


plaża Nora w  Pula


ślub na plaży w Nora


plaża Tuereddaplaża Piscinni  w Teulada wrzesień 201812 komentarzy:

 1. Witam! Gdzie w okolicy Pula można najtaniej wynająć samochód? Jaka to cena? Dziekuje za informacje!:)

  OdpowiedzUsuń
 2. witam, internet pokazuje jakaś mała wypozyczalnię w Pula na ulicy via Alfonso Lamarmora 60.

  OdpowiedzUsuń
 3. dzien dobry, czy można prosić o namiary na noclegi u Agi i Tomka??? wybieramy sie po raz pierwszy na Sardynię na przełomie czerwca i lipca i szukam apartamentów w tym terminie.
  poproszę o info na maila ila1@tlen.pl
  z góry dziękuję:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Prośba o namiar na apartamenty u Roberto.
  mail: and.marchewka@gmail.com
  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam
  Czy możemy prosić o namiary na tani nocleg na południu Sardynii dla 4 osób + dwuletnie dziecko( termin 10-17.05).
  mail:iloneks1@gmail.com
  Z góry dziękujemy i pozdrawiamy:) Ilona i Konrad

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam .
  czy można prosić o namiary na noclegi blisko spotu kitesurfingowego dla 9 osób.
  mail.twn1@interia.pl
  pozdrawiam Tomek

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzień Dobry, Czy można poprosic o namiary do Agi i Tomka?
  mail: mahorowska.julianna@gmail.com
  Z góry dziękuje :)
  Pozdrawiam
  Julianna

  OdpowiedzUsuń
 8. witam
  Wybieramy się na Sardynię (2 osoby) w dniach 18.06 do 25.06, lecimy z Krakowa i lądujemy w Cagliari. Szukamy 2-3 osób oczywiście bezkonfliktowych :) w celu wspólnego wynajęcia noclegu, samochodu i ogarnięcia planu działania. W grupie zawsze raźniej, bezpieczniej i taniej :)
  mail : mlodybriku@wp.pl
  Pozdrawiam
  Bartosz

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, wybieramy się z rodziną do Poto Pino i szukając informacji na temat miejsca trafiłam na Państwa Blog.
  Ogromnie proszę o kontakt do Pani Ewy, pomoże nam to w zorganizowaniu atrakcji na miejscu oraz przede wszytkim noclegu.

  Będę ogromnie wdzięczna.
  Mój mail: edyta.kaczkan@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Witamy,
  Chcieliśmy sie zapytać o namiar na domek naprzeciwko złotego domku w Porto Pino, lub inny wolny apartament od 6 do 13 września na południu Saedynii dla 2 osób dorosłych z 4letnim dzieckirm. Mail: labe@onet,eu
  Z gory dziękujemy za odpowiedz
  Sabina i Paweł

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzień dobry
  Zainteresowała mnie Willa Franciszka. Czy mogę dostać kontakt. Bardzo dziękuję i pozdrawiam Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w zakładce kontakt znajdzie Pani adres mailowy, proszę do mnie napisać :)

   Usuń