Porto Pino, Costa Verde, Oristano


Jedna z najciekawszych zakładek tego bloga – najmniej znany i najmniej “skażony” dużą turystyką fragment sardyńskiego wybrzeża.  Zapraszam na zachodnie wybrzeże, od samego „lewego dołu”, gdzie przycupnęły przy sardyńskich brzegach 2 spore wyspy – Sant Antioco i San Pietro do środka jego wysokości , od półwyspu Sinis do Gdybym ( co jest naprawdę bardzo trudne) miała wyznaczyć 3 rejony mojej ukochanej wyspy, które najbardziej mnie fascynują, na pewno znalazły by się tam właśnie te okolice. Jeśli jesteście pasjonatami Sardynii, a jeszcze tam nie byliście, JEDŹCIE!!!. 

Jeśli planujecie pierwszą podróż na Sardynię, a szukacie niesamowitych krajobrazów, bardzo różnorodnych plaż, w tym wielu kompletnie dzikich, nienaruszonej przyrody, niemal zero zorganizowanej turystyki i autentyczności w folklorze, kuchni, kulturze to szukajcie noclegów właśnie tam. Spójrzcie na mapę – zaznaczyłam na niej ten fragment wybrzeża, zajrzymy także w głąb lądu, bo jest po co. 90% zdjęć zrobiliśmy podczas  naszych podróozy w te rejony, reszte przysłali nam rodacy, którzy spędzili tam pobyty z pomoca mojego bloga i moich przewodników. 




SUPER SZCZEGÓŁOWY OPIS TEGO REJONU ORAZ CAŁEGO POŁUDNIOWEGO WYBRZEŻA, 110 PLAŻ, MIASTECZKA, PORTY Z OFERTA REJSOWĄ, LOKALNE TARGI, FESTY Z DEGUSTACJAMI I WIELE INNYCH KONKRETNYCH INFO,ZNAJDZIESZ W MOIM PRZEWODNIKU SARDYNIA POŁUDNIOWA ORAZ W PRZEWODNIKU SARDYNIA ZACHODNIA , ZAKUPISZ GO SZYBKO I WYGODNIE TU W WERSJI CYFROWEJ:







Jeśli masz jakieś pytanie, proszę, nie pisz go w komentarzu bo nie zaglądam do nich zbyt często ;) Skontaktuj się ze mną mailowo: alicjanasardynii@gmail.com




Poniżej podaję linki do filmów na moim kanale YouTube, które nagrywałam właśnie w tych rejonach Sardynii: 








Jeśli zainteresuje Was ten rejon wyspy i postanowicie spędzić wakacje właśnie tutaj, poniżej podaję link do mojej strony gdzie opisuję domki i mieszkania znajdujące się w tej okolicy.
Napiszcie do mnie a pomogę Wam zorganizować wakacje właśnie w tych miejscach! 





Poniżej znajdziecie opisy różnych ciekawych atrakcji w tych rejonach wyspy :)




w samym Porto Pino i okolicy sa stawy ,gdzie
moznaspotkac flamingi ,czaple, perkozy...

FLAMINGI

w tym rejonie Sardynii, jak wszędzie indziej, możecie uprawiać sporty wodne, trekking, kolarstwo, wspinaczkę, jeździć jeepami czy motorami po bezdrożach, zwiedzać ciekawe muzea, brać udział w lokalnych festach z degustacjami, odwiedzić winnicę, obserwowac flamingi i inne ptactwo wodne w ich naturalnym środowisku lub po prostu relaksować się na pięknych plażach


CYPEL PUNTA MENGA W  PORTO PINO 

cypel widokowy Punta Menga w Porto Pino
pieszo z centrum miasteczka Porto Pino  dojdziecie na widokowe, niewysokie klify, wzdłuż wybrzeża biegnie na nich ścieżka, jest tam słynna w  okolicy Grotta Dei Baci – grota pocałunków, miejscowi skaczą tam do morza z wysokiego klifu. My wpłynęliśmy do groty kajakiem. Na cyplu Punta Menga są zagubione pod skałami małe zatoczki, niektóre z piaszczystym zejściem do morza, oraz stare stanowiska strzelnicze z II wojny światowej i bunkry. Są tam także  przepiękne zachody słońca.








Wyprawy kajakowe
w tym rejonie w kilku miejscach wybrzeża można wynająć kajaki i spędzić cudowny dzień - na zdjęciach nasza kajakowa wycieczka w okolicach półwyspu Sinis.



LOKALNE FESTY I SAGRY w okolicy w każdym miasteczku i wiosce kilka razy w roku odbywa sie jakas barwna lokalna festa, często z tradycyjna procesją, pysznymi degustacjami, tańcami. Osobom korzystającym z mojej pomocy w organizacji pobytu na Sardynii chętnie wyszukam konktretne  informacje  - kiedy i gdzie w  czasie pobytu takie wydarzenia się toczą. Wiosna w każdy weekend w innym miasteczku regionu Sulcis ( a te tereny częściowo do niego należą) toczy sie objazdowy festiwal kulinarno-folklorystyczny Primavera Sulcitana.  

festa w Sant'Anna Arresi

na feście tuńczyka w portoscuso

 
















W pierwszy weekend sierpnia toczy sie SAGRA DELLA PECORA NERA DI ARBUS – święto czarnej owcy w Arbus – Arbus to miejscowośc w głębi ladu na południowym zachodzie, słynąca z tradycyjnych sardyńskich noży, których rękojeści są wyrabiane z jendego kawałka rogu, świeto trwa 3-4 dni, można na nim degustować wszelkie wyroby związane z hodowlą owiec –mleka  i serów i mięsa, jest tez coś w rodzaju gry terenowej „ w poszukiwanie czarnej owcy...”. W Portoscuso, portowym maisteczku na wysokości wysp Sant Antioco i San Pietro w czerwcu jest bardzo fajne swięto tuńczyka - Sagra del Tonno, jest duży wsppólny posiłek przy porcie, stoiska z rekodziełem i lokalnymi przesymakami, gra muzyka, ludzie tańcza sardyńskie Ballo a tondo czyli tańce w kręgu. Byliśmy na tym swięcie w czerwcu 2017. Loklanych fest są setki, to wspaniała okazja do poznania autentycznej lokalnej kultury i zwykłych ludzi, turyści z zagranicy bardzo rzadko na te małe, mniej populrne festy trafiają i są zawsze ciepło witani. 


JAZDA KONNA W REJONIE PORTO PINO
W pobliżu Porto Pino jest stadnina koni, można pojechac do nich i wybrać sie na konna przejażdżkę  w teren, jedzie z Wami przewodnik na koniu. My pojechaliśmy na 2 godzinną wyprawę w końskim siodle ze stadniny przez zielone pola, łąki i zagajniki aż do brzegu morza, gdzie naprzeciw wyspy san Antioco ciągną się laguny i stawy solankowe. Niezwykłe środowisko przyrodnicze, mnóstwo ptaków, w tym sokoły i jastrzębie. Nasz przewodnik Manolo był bardzo sympatyczny, zrobił nam przepiękne zdjęcia podczas jazdy i przesłał potem na WhatsAp. Stadnina ma duży bus i auto do przewożenia koni, można umówić się  z nimi na jazdę konna w innych rejonach południowego zachodu i zamówić także transfer.







WYSPA SAN PIETRO 
czyli Isola San Pietro, czyli wyspa Św. Piotra. Sama Sardynia to już miejsce oddalone od centrum Europy, od wielkich miast i cywilizacji, ale wysepka San Pietro to już naprawdę "koniec świata" . Wyspa ma  tylko 50 km. kw.,  żyją tu bardzo gościnni i przyjacielscy ludzie, mieszkańców jest mało i wszyscy bardzo sobie pomagają. Na wyspie jest jedno miasteczko - portowe Carloforte,  w miasteczku spory port, glówna ulica Cavour obsadzona palmami, odchodzą od niej urokliwe wąskie uliczki Starego Miasta. 

W miasteczku jest 
Wyspa San Pietro
kilka świetnych restauracji oferujących głównie dania oparte na rybach i owocach morza. Ludzie żyjący na wyspie na stałe zajmują się rybołówstwem, rolnictwem, wytwarzaniem tkanin, turystyka.na wyspie wciąż śpiewa się pieśni w miejscowym dialekcie, kultywuje stare zwyczaje,
  na wyspie jest dośc oryginalny odrębny dialekt – tabarkino, mający korzenie w Ligurii, która kiedyś wyspą zarządzała. . Jest kilka widowiskowych do oglądania z klifów i wybrzeża , grot i jaskiń na południu – Grotta dei Colombi,    Wybrzeże wysepki jest poszarpane i bardzo widokowe, min Punta delle Colonne – Przylądek Kolumn, gdzie wystają z morza ostre trachitowe skały. Na najdalej wysuniętym na zachód cyplu wyspy – Capo Sandalo stoi ładna latarnia morska – piękne miejsce widokowe. 
Na wysepce kilkanaście ślicznych plaż, min. Spiaggia di Punta Nera, Spiaggia La Bobba, Spiaggia Guidi, Spiaggia di Genio...

Miasteczko Carloforte na wyspie San Pietro


CAPO PECORA 
niesamowicie panoramiczny i sugestywny cypel w dolnej części Costa Verde. Na plażach spotkacie tam róznej wielkości głazy i kamienie tak wyślizgane przez  morze i wiatr, że  przypominają jaja dinozaurów i właśnie tak są nazywane – Plaże z  jajami dinozaurów. Na cyplu parking dla kamperów. Pod wodą bajka, jeśli lubicie snorkeling, wiele osób łowi tam także ryby. Jest tam także śliczny mały basen skalny, utworzony przez skały i morze, otoczony wysokimi skalnymi ścianami, bardzo zaciszne i urokliwe miejsce, na Capo pecora mało ludzi nawet w szczycie sezonu.









PLAŻA CALA DOMESTICA 
jedna z najoryginalniejszych plaż w  tym rejonie, wchodzimy na nia przez "skalne oko". Prowadzi do niej droga z małego nadmorskiego miasteczka Buggeru, kiedyś pręznej górniczej osady, dzis miesjcowości coraz bardziej turystycznej. Plaża  jest cudowna, zamknieta z obu stron wysokimi skalnymi scianami, w jej pobliżu scieżka panoramiczna biegnąca górą klifów - Sentiero dei Miniatori. 


na plażę Cala Domestica wchodzi sie przez "skalne oko"



PLAŻA MASUA I PAN DI ZUCCHERO, czyli Kostka Cukru
Plaża Masua to miesjce gdzie na 100% warto pojechać! Z morza wystaje tutaj największa w Europie i druga pod względem wielkości na świecie "faraglione" - czyli skalna kolumna wystająca z morza. To pan di Zucchero, co mozna przetłumaczyc jako Kostka Cukru. Prócz niej wystaja z morza w tej okolicy jeszzce inne mniejsze  faraglione. dzieki nim trasa wzdłuz wybrzeża  jest super panoramiczna.

Kostka Cukru







REJON IGLESIAS I STARE KOPALNIE
ten rejon to kraina starych kopalni, które powstały w czasie boomu na początku XX wieku. Ale wcześniej tutaj i w innych rejonach Sardynii wydobywano i przetwarzano miedź, cynk, Na początku XX wieku ściągnęło tu wielu górników z kontynentalnych Włoch wydobywano węgiel, cynk, miedź i srebro. Powstawały całe górnicze miasta, jak na przykład zaprojektowana przez faszystów i otwarta w 1938 roku przez Mussoliniego – Carbonia. Złoża okazały się zbyt płytkie i okoliczne kopalnie, jedna po drugiej, zaczęły plajtować.  Dziś kopalnie stoją puste, są trochę straszne, stanowią gratkę dla miłośników „postindustrialnych smaczków. Jadąc przez te tereny na pewno zobaczycie stojące przy drodze sugestywne ruiny, świetne miejsca dla fotografów,  część kopalń można zwiedzać. Niedawno powstał na tych terenach Parco Geominerario Storico e Ambientale della Sardegna, czyli Park Geomineralny, Historyczny i Przyrodniczy Sardynii. Ma na celu wykorzystanie potencjału starych kopalni jako atrakcji turystycznych.


Podobny obraz
kopalnia Henry, jedna z udostępnionych do zwiedzania



ANTYCZNE MIASTO THAROSS
na południowym krańcu półwyspu Sinis bardzo ciekawe stanowiska archeologiczne – rozłożone wprost nad brzegiem morza runy antycznego miasta  Thaross - założonego przez Fenicjan pod koniec XVIII wieku przed nasza erą, piękne szczególnie białe kolumny stojące na tle morza, był tu kwitnący port, prężne miasto, kwitł handel, z boku miasta resztki o wiele starczych zabudowan z epoki nuragicznej, bilet niedrogi, jeśli lubicie antyk, warto się tu wybrać,jest możliwość zwiedzania z przewodnikiem angielskojęzycznym ale  fajnie się też chodzi samemu po tym terenie, wśród „duchów przeszłości”.





GIGANTI Z MONTE PRAMA 
Na  półwyspie Sinis w miejscu o nazwie Monte Prama, na terenie gminy Cabras, odkryto niesamowite znalezisko archeologiczne , w 1974 rolnik orząc  pole natknął się na wielką kamienną głowę, w efekcie plac archeologicznych wykopano tam prawie 30 ogromnych posągów ( niektóre w częściach) od 2m do 2,6 m. Dziś można je oglądać w Civico Museo Aercheologico w Cabras oraz Muzeum narodowym w Cagliari.
Robią wrażenie.

ja i giganci z Monte Prama w muzeum w Cagliari




Costa Verde 
czyli Zielone Wybrzeże to odcinek wybrzeża o dł ok 50 km w dolnej części zachopdniego wybrzeża Sardynii. To mało znana cześć wyspy, nawet w sezonie trafia tam niewielu turystów. Costa Verde słynie z zielonego koloru wzgórz i pagórków, dzikiej przyrody nietkniętej rękami człowieka, wysokich wydm na plażach i panoramicznych klifów.
 Nie jest mocno rozreklamowana i dobrze, niech tak zostanie, ja uwielbiam Costa Verde!!!




Na północnym krańcu półwyspu widokowe klify, na jednym z nich urokliwa  wieża Torre Scala e’Sali. Inne piękne miesjce widokowe to , także na północy półwyspu – cypel CapoMannu. Tam tez stoi dumnie hiszpańska wieża i strzeże wybrzeży od kilku wieków.








POZZO DI SANTA CRISTINA
To jedna z ok. 50 świętych studni, mają ok. 5-6 tysięcy lat, to prehistoryczne miejsca kultu i uzdrowiska, badania potwierdzają, że  energia ziemi jest tam bardzo wysoka i ma właściwości uzdrawiające.
studia Santa Cristina
W tym rejonie możecie także poleżeć za opłata lub za  darmo w rzymskich termach, my wybraliśmy opcję za darmo. To Termy w Fordongianus - miejsce niesamowite, relaks nie do opisania.

W tej okolicy nieco w  głębi wyspy  necropoli Su Prunittu – kompleks ok. 20 domów wróżek , czyli domus de Janas. To grobowce sprzed ok. 5 tysięcy lat wykute w skałach. Zachowujcie się tam należycie, bowiem według sardyńskich legend, wróżki z domus de janas nie zawsze są życzliwe...





Poniżej znajdziecie zdjęcia plaż na zachodnim i południowo zachodnim wybrzeżu Sardynii


plaża Portixeddu

na plażę Cala Domestica wchodzi sie przez "skalne oko"

ja i Krzyś na Porto Paglia



Porto Pinetto





Masua

Porto Paglia

dzikie plaże w Nebida





dzikie plaże w Porto Pino


plaża z jajami dinozaurów Costa Verde

Capo Pecora


plaża Lucchese na wyspie San Pietro



caletta del genio na wyspie San Pietro



plaża di Porto Pinetto



jedna z dzikich zatoczek w Porto Pino


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz