Zatoka Orosei


Zatoka Orosei i okolice.

Zatoka Orosei, po włosku Golfo Orosei to duża, przepiękna zatoka w środkowej części wschodniego wybrzeża Sardynii. Miejsce gdzie w szczególny sposób morze łączy się z górami. Możecie tutaj zarówno leniuchować na ślicznych plażach jak i spędzić wakacje bardziej aktywnie - uprawiając trekking, wspinaczkę, kolarstwo górskie, nurkowanie, żeglowanie, jeżdżąc konno...

   Od strony lądy zatokę otulają najwyższe góry Sardynii - Gennargentu. Pełne niezwykłych i widokowych tras turystycznych, niektóre z nich prowadzą do unikatowych plaż, takich na które można tylko albo dopłynąć łodzią albo dotrzeć pieszo przez góry np do Cala Luna czy Cala Goloritze'. Miasteczko Cala Gonone w którym czeka na Was kilka miejsc noclegowych, to świetny punkt wypadowy do zwiedzania licznych, unikatowych plaż a także wypraw w góry Gennargentu.  Są tu trasy i dla rodzin z dziećmi i dla wytrawnych znawców trekkingu i wspinaczki.
Super szczegółowy opisy tego rejonu i całego wschodniego wybrzeża znajdziesz w moim przewodniku Sardynia Wschodnia, wersja cyfrowa, ponad 100 plaż, trekkingi przez góry do morza min na Cala Golorizte i Cala Luna, miasteczka, porty z oferta rejsową, lokalne targi, festy z degustacjami, atrakcje dla dzieci i duzo dużo więcej. Kupisz go szybko i wygodnie tu:

Jeśli masz jakieś pytanie, proszę, nie pisz go w komentarzu bo nie zaglądam do nich zbyt często ;) Skontaktuj się ze mną mailowo: alicjanasardynii@gmail.comPoniżej podaję linki do filmów na moim kanale YouTube, które nagrywałam właśnie w tych rejonach Sardynii:


Jeśli zainteresuje Was ten rejon wyspy i postanowicie spędzić wakacje właśnie tutaj, poniżej podaję link do mojej strony gdzie opisuję domki i mieszkania znajdujące się w tej okolicy.
Napiszcie do mnie a pomogę Wam zorganizować wakacje właśnie w tych miejscach! 


PLAŻE NAD ZATOKĄ OROSEI

To specyficzny rejon Sardynii pod względem plaż, do sporej części z nich nie dojedziecie
 autem z powodu gór, które dosłownie "schodzą" tutaj do morza. Do tych plaż, a są one naprawdę unikatowe i bajeczne, macie 2 drogi dotarcia - pieszo przez góry ( można się częściowo wspomóc jeepem) lub łodzią, motorówką, stateczkiem, jachtem od strony morza. Jednak w miasteczkach nadmorskich nad zatoką Orosei,  takich jak Cala  Gonone, Santa Maria  navarrese, Orosei, są plaże dostępne normalną drogą, są przy nich parkingi, dojeżdżają tam autobusy. Spędzić tutaj wakacje i nie zobaczyć tych plaż to wielka strata! Zaplanujcie więc albo rejs po zatoce albo terkking przez góry. Na najłatwiejszą, najkrótszą trasę do plaży Cala Goloritze można iść z dziećmi od lat ok. 7. Szczegółowe opisy tych tras w moim przewodniku.


NA REJSIE PO ZATOCE OROSEIWedług mnie najpiękniejsza w tym rejonie plaża - Cala Mariolu. Dopłyniecie tu turystycznym stateczkiem podczas rejsu po zatoce Orosei lub dojdziecie przez góry po 3,5 godzinnym forsownym trekkingu. Wypróbowałam oba warianty).

cala goloritze'

Cala Luna i jej słynne groty

jedna z plaż w Cala Gonone

MIASTECZKA 
NAD ZATOKĄ OROSEI

W tym rejonie możecie zamieszkać na wakacjach w jednym z kilku nadmorskich miasteczek lub także w głębi lądu, jeśli szukacie lepszej bazy wypadowej w góry.

CALA GONONE - opis miasteczka i atrakcji w jego okolicy poniżej w tej zakładce.


SANTA MARIA NAVARRESE - południowy kraniec Zatoki Orosei, o ile Cala Gonone jest nieco odcięte od reszty wybrzeża górami, to z S.M.Navarrese ( bo tak miejscowi w skrócie piszą dość długa nazwę miejscowości), łatwiej pojechać na okoliczne plaże, fajna baza wypadowa i w góry i na całą niższą część wschodniego wybrzeża - Bari Sardo, Muravera, Costa Rei...
TORTOLI - Tortoli to zadbane i pełne życia nadmorskie miasteczko z centrum niemal przytulonym do brzegu morza, plaż oraz widokowego cypla Arbatax ze słynnym Czerwonymi Skałami. To największa miejscowość w prowincji Ogliastra, ma stałych mieszkańców ok. 10 tys. Ważny węzeł komunikacyjny z portem promowym i małym lokalnym lotniskiem. 

BAUNEI - miasteczko w głębi lądu, świetna baza wypadowa w góry Supramonte, leży na trasie SS125 , super panoramicznej drodze biegnącej wzdłuż wschodniego wybrzeża, z Baunei roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na góry na wyspie! Miasteczko bardzo klimatyczne, w centrum kilka sklepów, barów, lokali, ciekawe festy regionalne kilka razy w roku, 5 km z centrum płaskowyż Golgo, z którego wychodzą szlaki turystyczne, część z nich prowadzi nad morze do plaż ukrytych pod klifami.panoramiczna trasa ss125 w pobliżu Baunei

=========================================

CALA GONONE 
to nadmorskie  miasteczko nad zatoka Golfo Orosei, blisko Dorgali.
Cala Gonone to dawna rybacka wioska, która  przekształciła się w miejscowość turystyczną. 
Zjeżdżając do miasteczka z góry, z  drogi SS125 , ujrzycie wspaniały widok na zatokę Orosei.
Cala Gonone to świetny punkt wypadowy do zwiedzania wschodniego wybrzeża i pięknych, najwyższych gór Sardynii - Parku Narodowego - Parco Nazionale del Glfo Orosei e del Gennargentu.

LUNGO MARE CZYLI GŁÓWNA ULICA MIASTECZKA BIEGNĄCA WZDŁUŻ MORZA, PEŁNA KNAJPEK, LODZIARNI I SKLEPIKÓW
główna plaża miasteczka - Palmasera


Widok na Cala Gonone od strony morza.
      


W Cala Gonone można zobaczyć piękne akwarium,  spróbować jednego z najlepszych win Canonau z winnic Dorgali czy Olieny, zwiedzić urocze miasteczka interioru min Oliene, Dorgali, podziwiać bogatą sztukę tutejszych artystów: złotników.
Można cofnąć się w czasie do epoki nuragijskiej i prześledzić ślady tej tajemniczej cywilizacji min tombe dei giganti, nuraghi, (kamienne, stożkowate wieże rozsiane po całej wyspie - jedna z zagadek archeologicznych Sardynii).
     Można zajrzeć też do jednego z najbardziej znanych restauracji/hotelu i mini muzeum w Olienie gdzie przebywała Madonna kiedy kręcono film na pobliskich plażach Capo Comino.


akwarium w Cala Gonone, koniecznie je  odwiedźcie!


    

 Dla lubiących wspinaczki i przygodę można wybrać jeden z wielu szlaków, które przecinają wysokie klify wybrzeża od Cala Gonone do Santa Maria Navarese i odkryć dziką naturę, dotrzeć do pięknych zatoczek, które natura ukryła wśród skał. Aby do nich dojść trzeba się pogimnastykować ale kiedy dotrzemy do Cala Luna zapomnimy o 2 godzinach marszu i zabraknie nam słów...

Dla bardziej leniwych polecam opcję rejsową. W okresie letnim codziennie wypływają barki z La Caletta, Orosei, Cala Gonone, od południa z Arbatax i Santa Maria Navarese. Można również zajrzeć do muzeum archeologii. W drugi weekend lipca w miasteczku jest organizowana widowiskowa festa - odbywa się barwna procesja na łodziach, do morza wrzuca się wieńce z kwiatów a potem całe miasteczko świętuje...na płaskowyzu Golg zyja sobie połdzikie osiołki, sa bardzo towarzyskie... zabierzcie dla nich marchewki lub jabłko...
Cala Fuili - sliczna plaża na końcu miasteczka Cala Gononezdjęcie wykonałam podczas naszego trekkingu
do kanionu Su Gorroppu w maju 2016
KANION SU GORROPPU 
Warto wybrać się w tym rejonie do  kanionu Su Goroppu, jego pierwszy odcinek nadaje się dla rodzin z dziećmi od lat ok. 7. W moim przewodniku Sardynia płn-wschodnia szczegołowy opis dotarcia do kanionu i rady praktyczne na ten trekking. W końcowej części tej zakładki kilka zdjęć z wyprawy do kanionu.

FERRATY W OKOLICY
Jest kilka, my mieliśmy przyjemnośc przejść panoramiczną ferratę w Dolinie lanaitto ( koło Oliena) - ferrata badde pentumas , idzie się do niej niesamowitym kanionem zasypanym ogromnymi głazami - podobnym do Su Gorroppu, ale w ogóole nie znanym turystom.

na ferracie badde pentumas wrzesień 2018na szczycie nad doliną lanaittopanoramiczna droga SS125 w górach Gennargentu, gdy pada deszcz, w tym rejonie na bardzo krótko zakwita żółty żarnowiec


PANORAMICZNA DROGA SS125 
zatoka Orosei leży w połowie niezwykle panoramicznej drogi SS125 biegnącej wzdłuż wschodniego wybrzeża, poniżej kilka zdjęć z tej trasy wykonanych przeze mnie w czerwcu 2017, możecie otrzymać ode mnie szczegółową rozpiskę przejazdu wschodnim wybrzeżem Sardynii z postojami w najpiękniejszych i najsmaczniejszych miejscach.

przy SS125 wciąż stoją stare budynki - dawne zajazdy i stacje przesiadkowe,
 tworzą szczególny klimat tej drogi...

czerwone skały w Arbatax- jeden z najpiękniejszych
przystanków na wschodnim wybrzeżu

zagubione w górach śliczne agriturismo U Mario - pyszne zdrowe jedzenie, owce i kozy wciąż doi się tu ręcznie, atmosfera zagubienia w czasie, spacerem stąd resztki nuragi...

przy drogach w tym rejonie spotkacie kozy, owce, krowy, konie...moje spotaknie z mieszkankami Oliena
DZIKA BARBAGIA 
z Cala Gonone i okolic macie  bardzo blisko do barbagia - to historyczny region Sardynii, ukryty wysoko w górach. Urokliwe i niezmienione od lat miasteczka i wioski, autentyczna sardyńska kultura, pyszne jedzenie, klimatyczne ghost towns, pasterze, wspaniałe sery, miasteczko murali Orgosolo, Muzeum masek śródziemnomorskich w Mamoiada, piękne lokalne barwne festyny. Warto zrobić tu sobie całodniową wycieczkę samemu ( możecie otrzymać ode mnie szczegółową rozpiskę ) lub z polskim przewodnikiem. 

Orgosolo - miasteczko murali


poniżej kilka zdjęć z trekkingu do kanionu Su Gorroppu z maja 2016 
 najgłębszy kanion Europy jest przepiękny, dokładny opis trasy znajdziecie w moim przewodniku:

dojście do początku kanionu  z drogi SS125 - 1,5 godziny marszu w dół piękną widokową ścieżką


w najwęższym miesjcu kanion ma 4,5 m. szerokosci a ściany 500 m. wysokości

na odcinku czerwonym jest kilka mejsc z linami


na koniec piekna chwila ochłody w rzece Fiumineddu

i powrót 2 godziny pod górę do auta.W okolicy  przejeżdża też kolejka widokowa -Trenino Verde[linia Mandas-Arbatax], urocza ciuchcia przemierza wzgórza z dala od uczęszczanych dróg, trasa ma dł. 160 km., zajmuje 5 godzin, ale warto! po drodze piękne widoki - łagodne wzgórza Trexenta, pionowe wapienne ściany masywu Barbagi di Seulo. Bilet kosztuje 25 euro.

 Na terenie parku znajduje się najwyższy szczyt Sardynii - Punta La Marmora [1834 m n.p.m.]- jeżeli postanowicie go zdobyć, trudy wspinaczki wynagrodzi Wam oszałamiająca panorama całej wyspy., widok wapiennego masywu Supramonte należy do najbardziej spektakularnych w całych Włoszech.

na trasie w górach Gennargentu
urokliwy wąwóz rzeki Flumineddu 
w górach Gennargentu - trasa na ok. 3,5 godz. w jedną stronę z możliwością zamówienia powrotu jeepem 15 euro od osoby.
wąwóz Flumineddu - urofze puste nawet w sezonie miejsce,
wszyscy w okolicy idą w druga stronę - do Kanionu Su Gorroppu

przed wejściem do kanionu su gorroppu, tu tzreba kierować sie na lewo!

czysta  górska woda w kanionie fiumineddu, lipiec


                          

9 komentarzy:

 1. Witam, bardzo nas zainteresował Pani blog i wspaniałe miejsca,które Pani opisała. Czy może Pani przesłać na maila namiary na dom u Oliena? Pozdrawiam, Tomasz (topiorek@gmail.com)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam. Chcielibyśmy się wybrać w grudniu na 10 dni do domku z bajki. Nasza rodzina dwie os. Dorosłe, córka 18.i dwóch synów 2 lata i 5. Czy to dla nas dobry pomysł. Chcielibyśmy spędzić święta w jakims magicznym miejscu.odp proszę przesłać na maila sylwia.rzepecka@gmail.com.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Chcielibyśmy się wybrać w grudniu na 10 dni do domku z bajki. Nasza rodzina dwie os. Dorosłe, córka 18.i dwóch synów 2 lata i 5. Czy to dla nas dobry pomysł. Chcielibyśmy spędzić święta w jakims magicznym miejscu.odp proszę przesłać na maila sylwia.rzepecka@gmail.com.

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam, co to dokladnie za miejsce na zdjeciu podpisane
  park narodowy, na którego terenie znajduje się miasteczko to i góry i unikatowe wybrzeże ?
  Chcemy sie wybrać na pozne wakacje do Sardyni jest szansa dostac jakis kontakt do Pani aby uzyskać pare wskazówek :) ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Pani Ewo, proszę o maila - alicja73@vp.pl
  Alicja- autorka bloga

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, wybieramy się na początku września do Cala Gonone, jezeli jest taka mozliwosc bardzo prosilbym o podeslanie opisow tras pieszych do cala fuili cala luna oraz cala mariolu :) na maila b.wilczewski@wp.pl z gory dziekuje :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Najgłębszym w Europie kanionem jest Kanion rzeki Tara,który znajduje się w Czarnogórze!

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam. W tym roku wybieramy sie z zona do Cala Gonone i mialbym do Pani pare pytan. Prosze o kontakt na email kksmackoo2013@gmail.com pozdrawiam PS Swietny blog!

  OdpowiedzUsuń