Villasimius i Costa Reiw tym dziale bloga opowiadam o rejonie Villasimius oraz w dalszej cześci działu, o leżącym na północ od niego Costa Rei - Królewskim Wybrzeżu. 

Villasimius to typowo turystyczne nadmorskie miasteczko na wschodnim krańcu południowych wybrzeży Sardynii. Leży u nasady długiego , wysunietego w morze cypla - Capo Carbonara.
Wybrzeże w tym rejonie usiane jest przepieknymi plażami-zatoczkami, woda w morzu krystaliczna i bardzo szmaragdowa, pod wodą, pod wodą piękny świat do obserwowania przez maskę i rusrkę, sprawna infrastruktura turystyczna, centra sportów wodnych i niewielka odległość z lotniska w Cagliari ( 50-60 km)  - wszystko to powoduje, że jest to jeden z kilku najbardziej obleganych i lubianych miejsc na wakacje.

Tutaj obejrzycie nagrany pzrez nas w lipcu 2018 film z plaży Simius w Villasimius - PLAŻA SIMIUS Z LOTU PTAKA 


na rejsie w rejonie Villasimius
Tutaj szczegółowe opisy i zdjęcia 7 sprawdzonych miejsc noclegowych w tym rejonie , od  4 do 8 osobowych :
woda w tym rejonie ma niesamowity kolor...

autorka bloga na plaży Is Punta Molentis
Jeśli chcecie pooglądać sobie te plaże na google grafika, wstukajcie takie nazwy - SPIAGGIA DEL RISO, CALA CATERINA, SPIAGGIA DI CAMPUS, SPIAGGIA CAMPULONGU, CALA TRAMATZU', CALA BURRONI , IS PUNTA MOLENTIS, SCOGLIO DI PEPPINO, SPIAGGIA SIMIUS, SPIAGGIA PORTO GIUNCO, SPIAGGIA COSTA REI, - w moim przewodniku opisy, wskazowki dojazdu i info o parkingach przy wszytskich plażach w tym rejonie. Spędzając wakacje w tym rejonie możecie plażować na przepięknych plażach, zwiedzać ciekawe miasteczka i miasta w tym oczywiście stolicę Sardynii - Cagliari, możecie odwiedzić któreś z licznych stanowisk archeologicznych i obejrzeć pozostałości nurag - tajemniczych prehistorycznych wież - zagadnienie zniknięcia tej dziwnej, występującej tylko na Sardynii cywilizacji do dziś pozostaje tajemnicą dla archeologów... 


SUPER SZCZEGÓŁOWY OPIS TEGO REJONU ORAZ CAŁEGO POŁUDNIOWEGO WYBRZEŻA, 110 PLAŻ, MIASTECZKA, PORTY Z OFERTA REJSOWĄ, LOKALNE TARGI, FESTY Z DEGUSTACJAMI I WIELE INNYCH KONKRETNYCH INFO,ZNAJDZIESZ W MOIM PRZEWODNIKU SARDYNIA POŁUDNIOWA, ZAKUPISZ GO SZYBKO I WYGODNIE TU W WERSJI CYFROWEJ  :

================

poniżej kilka zdjęć plaż w tym rejonie wykonane przeze mnie oraz przesłanych mi przez polskie rodziny po wakacjach w tej okolicy:


plaża Simius


scoglio di Peppino w Costa Reiplaża Geremeas

plaża w Costa Rei

costa rei lipiec 2017


Cala Sinzias

plaża Simius
Santa Giusta

kolor wody w tym rejonie ...
Is Punta MolentisSUP na plaży torre delle stelle

CZY W TYM REJONIE SĄ TOTALNIE DZIKIE, NIEDOSTEPNE PLAŻE? OCZYWIŚCIE !!!, NA FILMIKU PONIZEJ PRZYKŁAD -  niewielka trasa trekkingowa na dziką plażę Cala Sirene, pusto nawet w szczycie sezonu :)======================================= Na jednej z plaż  w rejonie Villasimius możecie wziąć ślub :) 

NASZA RODACZKA ANIA ZORGANIZUJE WAM ŚLUB NA SARDYNII    
                                             
Anna mieszka na Sardyni ponad 20 lat. zna uroki wyspy,piękne plaże, zakątki. Przekazuję jej zarposzenie:

Jeśli planujesz ślub na plaży w słońcu, albo po prostu chcesz wziąć ślub z dala od domu, to . Twój ślub za granicą będzie jednym z najbardziej romantycznych i ekscytujących chwil w życiu. Pomagam zorganizować rowniez przyjęcie weselne, dodatkowe atrakcje, transport i noclegi. Zapewniam profesjonalną obsługę podczas załatwiania formalności. Ceremonia ślubna może odbywać się na plaży, w ogrodzie albo innym wybranym przez Parę Młoda miejscu. Zachęcam do połączenia ślubu z pobytem. Sluby organizujemy na poludniu Sardyni.   

=====================================================================


port w Villasimius- wrzesień 2016

W Villasimius działa centrum nurkowe. Można tu wynająć sprzęt do głębokiego nurkowania, nurkować z przewodnikiem, także w strefach z reliktami historycznymi, zrobić jednodniowy mini kurs PADI.
Fot. Villasimius - centrum miasteczk

transport publiczny:
 Na okoliczne plaże dojedziecie także małym autobusem [tzw "navetta"], który odbywa codziennie 6 kursów tam i z powrotem [3 do południa i 3 popołudniu -  rozkład znajdziecie w moim przewodniku po Sardynii płd. Navetta jeździ od 15.06do 15.09.
W każdą sobotę w miasteczku odbywa się lokalny targ, kupicie na nim świeże ryby, owoce i warzywa od rolników, sery, wędliny itp... na pewno warto sie na niego wybrać! Jak na turystyczne centrum przystało, w Villasimius są dyskoteki - "El Peyote" i "SmailasVillasimius" w centrum oraz "For Fun" trochę dalej w dzielnicy Santa Maria. Otwierają je zwykle w ostatni weekend maja i sa czynne przez całe lato. Wieczorami na wielu okolicznych plażach są urządzane potańcówki i wieczory z muzyką na żywo. Na samym końcu przylądka, ma którym leży Villasimius, stoi latarnia morska,z której roztacza sie widok na wybrzeże i odległe wysepki - Serpentara i Cavoli.

Fot. Port w Villasimius
Nieopodal wyspy Cavoli na głębokości 10 m. spoczywa "Madonna dei Fondali" - "Madonna z dna morza" dłuta sardyńskiego rzeźbiarza Scioli, aby zobaczyć posag można wybrać się na wycieczkę łodzią ze szklanym dnem wyruszająca z mariny w Porto Giunco lub zanurkować z maską i rusrką w oznaczonym boją miesjcu podczas rejsu w tym rejonie. My tak zrobiliśmy - kilkumetrowy posa madonny pod wodą robi wrażenie...
Pośrodku przylądka znajdują się mokradła Notteri , na których można zobaczyć flamingi.
- w trzecią niedzielę lipca w Villasimius odbywa się święto regionalne - Festa della Madonna del Naufrago. Procesja niesie figurę Madonny Wraków Okrętów z kościoła do portu.Innym lokalnym świętem jest Festa Santa Maria - 7 i 8 wrzesień.
W pobliskiej miejscowości Castiadas wcentrum Skydive mozna skakać ze spadochronu, latać na paralotni lub odbyć minikurs pilotażu szybowca, a to  wszystko nad terenem  z niesamowitymi pejzażami...
Zaraz na początku jazdy na północ z Villasimius jest słynna plaża Cala Sinzias - wielu twierdzi, że to najpiękniejsza plaża w tym rejonie.
Miasteczko jest ładne i zadbane, spore centrum z głównym placerm z palmami i fontannami, sporo lokali, lodziarnie, bary, sklepiki z rękodziełem. Wieczorem w sezonie główna ulica wypełnia się stoiskami i budkami z pamiatkami, bizuterią, lokalnymi przysmakami, gra muzyka, centrum wypełnia się ludźmi. 


Villaismius - modne i pełne życia miasteczko,


Możecie tutaj uprawiać wiele sportów wodnych - żeglować, nurkować, wybrać się w piękny rejs po morzu żaglowcem, stateczkiem lub motorówką, wziąć udział w  którymś z lokalnych barwnych festynów z degustacjami, zrobić zakupy na lokalnym targu, wybrać się na wielką sardyńską ucztę do agriturismo - czyli do miejsca, gdzie zjecie wielką kolację złożoną z kilkunastu dań wyłącznie lokalnej kuchni i przyrządzonych wyłącznie z produktów wytworzonych, wyhodowanych w danym gospodarstwie...
mapka najważniejszych okolicznych plaż ,
ścieżki turystyczne i spacerowe w Villasimius

MIĘDZY CAGLIARI A VILLASIMIUS

Bliżej Cagliari, na zachód od Villasimius leży kilka malenkich nadmorskich miasteczek - Porto Sa Ruxi, Solanas, Torre delle Stelle, Geremea. Można w  nich spędzić piekne, spokojniejsze niz w modnym Villasimius, wakacje. Dojeżdża do nich autokar dalekobieżny z Cagliari, mija je wszytskie po kolei  , jedzie do Villasimius i dojeżdża aż do Costa Rei. W dalszej część zakąłdki opis miasteczka Torre delle Stelle, w  którym spędziliśmy wakacje w lipcu 2015. 
plaża  Torre delle Stelle


  ===================================================================
Jeśli potrzebujecie transferu np z lotniska w te rejony Sardynii, polecam te usługi m- Mercedes V classe 7 osobowy (6+kierowca) wyposażenie vip ze stolikiem do pracy i internetem na pokładzie,
fotele skórzane, do dyspozycji pasażerów środki dezynfekcji, wersja przedłużona na dodatkowe bagaże. Auto z pełnym ubezpieczeniem OC, AC, NNW. Kierowca Marc, mówiący po niemiecku, angielsku i włosku.

rezerwacja po polsku - 604 363 313 Sylwia===========================================

REJSY Z GIUSEPPE I ROBERTO Z MARINY W CAPITANA - 

 
SNORKELING PODCZAS REJSU
w tym rejonie możecie wynająć motorówkę lub wybrać się w kilkugodzinny rejs ze skipperem - tzw "gommone" (taki  ponton z motorem), LUB STATECZKIEM MOTOROWYM 7 OSOBOWYM LUB ŻAGLOWCEM,  wypływaja z mariny w Capitana - 19 km na wschód z Cagliari, do mariny można dojechać autobusem, Miałam przyjemność płynąć z Giuseppe oraz z Roberto już kilka razy, kilka polskich rodzin i grup płynęło z nim i byli bardzo zadowoleni. Ceny w zależności od długości rejsu oraz czy z obiadem w cenie - motorówka ze skiperem min 4 osoby cena 45 euro w godz. 9-13, w cenie napoje, lub całodniowy ( ten polecam bardziej!) w godz. 10-17 z obiadem w cenie 65-75 euro od osoby, znizki dla dzieci, min 5 osób,   Jeśli jest was mniej niż 4 osoby, wyjdzie drożej, ale możecie się ze mną wcześniej skontaktować i spróbuję was dołączyć do innej rodziny, pary. W czasie rejsu przepłyniecie wzdłuż ślicznego wybrzeża w rejonie Villasimius , widokowe klify, domki przyklejone do opadających ku morzu skalnych scian, tonące w kwiatach wzgórza i bardzo szmaragdowe morze pełne ryb, będą postoje przy plażach z możliwością zejścia na nie,i w miejcach ciekawych do nurkowania, w zależności od pogody, może się udać dopłynać do wyspy kapuścianej - Isola dei Cavoli, na jednym z rejsów  udało nam się zobaczyć pod wodą Madonnę del Neufraggio - zatopiona w morzu statuę opiekunki rozbitków morskich. rejs z Giuseppe to super przygoda, dobra opieka, płynęły z nami już maluchy w wieku 4 lat , możecie skontaktować się ze mna i pomogę umówić się z Józkiem na rejs, będę w kontakcie w razie potrzeby zmiany terminu ze względu na warunki na morzu itp...Podam adres parkingu przy porcie oraz info o dojeździe na miejsce autobusem. Na rejsach możliwość postoju na ślicznej plaży Torre delle Stelle z wypożyczalnią SUP i spróbowania tego nowego, modnego sportu wodnego.Cześć skipperów u Józka mówi po angielsku. kontakt do mnie w sprawie zapisania się na rejs z Giuseppe - 0048 508 437 923

tutaj więcej zdjęc z tych rejsów - REJSY W REJONIE VILLASIMIUS


 

zdjęcie ryb wykonane podczas rejsu z Giuseppe,
było pięknym przeżyciem móc nurkować wśród nich :)


================================================
Jeśli lubicie trekking, rowery, motory, enduro lub jazdę jeepem panoramicznymi górskimi trasami, z Villasimius i Costa Rei macie blisko w góry Sette Fratelli. Sa tam piękne trasy trekkingowe, punkty panoramiczne, kaniony, wodospady, ciekawe stanowiska archeologiczne. 

=============================================
Zaraz za rejonem Villasimius na północ zaczyna się kolejny piękny fragment wybrzeża - Królewskie Wybrzeże czyli Costa Rei..Costa Rei  czyli Królewskie Wybrzeże to przepiękna część wybrzeża w rejonie turystycznego miasta Muravera , południowa część wschodniego wybrzeża, na północ od  Villasimius  z Cagliari to ok.  60 km. Plaże w tym rejonie są długie, szerokie i piaszczyste. Domki i apartamenty toną w zieleni i kwiatach i są rozmieszczone zwykle na okalających plaże wzgórzach. Miasteczko trochę mniejsze niz Villasimius, centrum rozłozone wzdłuż głównej ulicy, 2 markety, kilka lokali, restauracji, dobra lodziarnia, małe wesołe maisteczko, wypozyczalnie motorówek, rowerów wodnych, na plażach leżaki i parasole do wynajęcia i bary. Od tej głównej ulicy odchodzą uliczki w strone plaży.  W weekendy w centrum rozkładaja swoje stoiska sprzedawcy pamiatek, bizuterii, rękodzieła. Plaże w Costa Rei są głównie długie, szerokie, piaszczyste. Piasek jest drobny i jasny, woda  bardzo szmaragdowa, płytka, świwetna na plażowanie z maluchami, widoki piekne, na tyłach plaż w Costa Rei teren sie wznosi i łagodne wzgórza są pokryte domkami tonącymi w kwiatach, wszystko zadbane i bardzo urokliwe. 
          To doskonały punkt startowy do zwiedzania tej cześć wybrzeża jak i dolin w głębi wyspy, blisko stad do słynnej i przepięknej zatoki Orosei, gdzie można odbyć niezapomniany rejs po zatoce lub uprawiac trekking w górach Gennargentu, niedaleko do Barumini, gdzie zwiedzicie słynne nuragi. Jeśli pojedziecie stą na północ wzdłuż wybrzeża, miniecie Arbatax ze słynnymi Czerwonymi Skałami - widoki jak w Arizonie. 

costa rei
 Małe wesołe miasteczko w Costa Rei

placyk ze sklepami i restauracją w Costa Rei
uliczka w Costa Rei


w Costa Rei lipiec 2014
dzięki umiejscowieniu na wzgórzach, większoość domków w Costa Rei ma super widok na morze


plaża w Costa Rei

centrum Costa Rei wieczorem w sezonie

plaża Is Punta Molentis, między Villasimius a Costa Rei


plaża w Costa Rei - lipiec 2016
===============================================
GDZIE ZAMIESZKAĆ W VILLASIMIUS I COSTA REI

Tutaj szczeg.ołowe opisy i zdjęcia 7 sprawdzonych miejsc noclegowych w tym rejonie , od  4 do 8 osobowych :

MIESZKANIA I DOMY W VILLASIMIUS

Wszystkie te miejsca są ok. 45-75 km od lotniska od Cagliari. Do wszystkich tych miejsc da się dojechać autokarem klimatyzowanym ARST , jest od 2017 nowe połączenie autobusowe prosto z  lotsnika w Cagliari do Villasimius!!większośc właścicieli zapewnia swoim gościom tani transfer z lotniska i na lotnisko , ja doradzę w kwestii wynajmu auta w lokalnej, sprawdzonej uczciwej wypożyczalni z niską kaucją w gotówce.MIESZKANIA BETI W VILLASIMIUS -  2 klimatyzowane mieszkania 3 pokojowe obok siebie, każde 6-7 osobowe, UWAGA – właścicielka wynajmu swoim gościom auto, odbiera z lotniska,
szczegółowy opis i zdjęcia na końcu tej zakładki oraz w linku tu powyżej.


 
6-8 OSOBOWY DOM ZIA LUISA W COSTA REI 800 METRÓW DO PLAŻY, PIESZO DO CENTRUM MIASTECZKA.

więcej info -DOM ZIA LUISA

6-7 osobowa WILLA ANTONELLA W TORRE DELLE STELLE - elegancki sardyński dom z ogrodem, super widok na morze, 3 sypialnie, klima, pralka, zmywarka, tu szczegóły:

                   WILLA ANTONELLAMIESZKANIE 4-5  OSOBOWE 3 POKOJOWE  "Julianna"  W MIASTECZKU VILLASIMIUS, 15  MINUT PIECHOTĄ DO PLAŻY SIMIUS - niedrogie mieszkanie , dobre na pobyt bez auta, weranda, w pobliżu przejeżdża "navetta" - miejski busik krążący między miasteczkiem a plażami i portem turystycznym od 15 czerwca do 15 września. Z mieszkania do centrum miasteczka 3-5  minut piechotą. supermarket 200 m. tutaj więcej info -  JULIANNA

1050893DANUTA -  dom 6-8 osobowy, 3 sypialnie,  możliwość czwartej sypialni w dolnym drugim salonie,
 300 m do plaży, klimatyzacja w sypialniach, 300 m do plaży Sol3 sypialnie, ogródek, weranda

 Na głównym parterze 2 sypialnie małżeńskie, trzecia sypialnia z 2 łóżkami poj., łazienka, salon , mała kuchnia, ogródek, miejsce parkingowe wewnątrz posesji, weranda zadaszona i umeblowana, na obniżonym parterze obszerny salon z 2 kanapami rozkładanymi 2 osobowymi. razem max 8 miejsc noclegowych. Ogródek 200 m. kw. Pralka, toster, mikrofalówka, kuchnia gazowo-elektryczna, żelazko, blender, odkurzacz, leżak. Na piechotę sklep spożywczy, bar, pizzeria, apteka, kiosk. 16 km do miasteczka Villasimius opis i więcej zdjęć tutaj -  DOM DANUTA 
mieszkanie odwiedziłam w czerwcu 2017

MIESZKANIE RITA
   czyste i zadbane 5-6 osobowe , do centrum Villasimius 1 km, do plaży Simius pieszo 3 km, 200 m z domu przystanek „navetta” – miejski busik wożący turystów na plaże – łączy kilka plaż z miasteczkiem,możliwość transferu z lotniska w Cagliari, OPIS I ZDJĘCIA TUTAJ - MIESZKANIA I DOMY W VILLASIMIUS


4-5 osobowy domek "Andrea" 150 m. do plaży pomiędzy stolicą Sardynii a miasteczkiem Villasimius. przytulny i klimatycznie urządzony , z prywatnym miejscem parkingowym na zamkniętym osiedlu, spokojne niedrogie miejsce, najbliższa plaża piaszczysta, dobra baza wypadowa w rejon Villasimius i Costa Rei a jednocześnie blisko do stolicy. Raczej dla osób z autem. OPIS I ZDJĘCIA TUTAJ -  domek andrea


wygodny i zadbany DOMEK 3 pok. FRANCISZKA W COSTA REI 950 m. do plaży, z dostępem do basenu, 100 m. do restauracji, z ogrodem, werandą zadaszona i umeblowana, możliwość transferu z lotniska, na piechotę supermarket i centrum miasteczka, opis i zdjęcia tutaj -  DOMEK FRANCISZKA W COSTA REI


=======================================================================

RELACJE Z WAKACJI POLSKICH RODZIN I GRUP W TYM REJONIE

Poniżej 2 wybrane relacje, więcej znajdziecie w zakładce  MORSKIE OPOWIEŚCI
rodzina 4+3 pobyt w Costa Rei przełom lipca/sierpnia,noclegi znalezione samodzielnie + przewodnik Alicji z pomocą w organizacji atrakcji

Alicjo, przesyłam kilka słów po naszym pobycie na Sardynii.
Nasze wakacje na Sardynii dzięki pomocy Alicji były lepiej zorganizowane! Jadąc na wyspę samochodem mieliśmy juz zaplanowane część atrakcji oraz noclegi w miejscowości Costa Rei. Noclegi znaleźlismy dami, na bloga Alicji natknęliśmy się próbując zaplanować zwiedzanie i attrakcje, dokupiliśmy obszerny pzrewondik jej autorstwa, w jego cenie Alicja pomogła nam dograć kilka szczegółów organizacyjnych. Pomogła nam w odnalezieniu się na miejscu i wybraniu 
na rejsie z Roberto
najładniejszych plaż w naszej okolicy. W sumie wszystkie były piekne z cudownie ciepłą i błękitną wodą. Choć nam najbardziej odpowiadały plaże ze skałkami - nukowanie wśród kolorowych ryb i nie tylko... sprawiało ogromną frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Najbardziej wszyskim podobał się rejs 
z Roberto z portu Capitana,na który umówiła nas Alicja. Polecam wszystkim, którzy lubią wodę, nurkowanie i żeglowanie. Stateczek malutki byliśmy tylko sami tj. 7 osób + Roberto z dziewczyną. Po kapieli w lazurowej zatoce zostaliśmy nakamieni i napojeni. Zabawa trwała od 10.00-17.00.Cudowy sposób na spędzenie czasu i pooglądanie wybrzeża od strony morza, wrażenia niezapomniane. Dzięki Alicji spotkaliśmy w Cagliari naszą rodaczkę, przeuroczą i sympatyczna Olę. Razem z Olą poszliśmy na Czarcie Siodło bardzo przyjemny, lekki trekking na punkt widowkowy w okolicach Cagliari. W towarzystwie Oli zwiedzaliśmy również Cagliari, gdzie widzieliśmy obiekty historyczne, w tym Castelo i Bazylikę di Nostra Signora di Bonaria, port, stare, urokliwie wąskie uliczki oraz zjedliśmy pyszne lody w Piotrusiu Panie.

Dzięki Alicji dowiedzieliśmy się o możliwości zjedzenia prwadziwie sardyńskiego posiłku w prywatnym domu. Zdecydowaliśmy się na kolację w Oleandrze, kilkanaście kilometrów od Cagliari. Kolacja wspaniała, warto było się wybrać !!! Alicjo - jedyny minus to to, że gospodarz policzył nas drożej niż było umówione za dzieci - tyle ile za dorosłego, a prawda jest taka, że one zjadły naprawdę symbolicznie. Zabierał z naszego stołu pełne talerze i pytał czy nam nie smakuje? Oczywiście wszystkim smakowało, ale nie byliśmy w stanie zjeść wszystkiego.  
Wakacje na Sardynii będziemy jeszcze długo wspominać w jesienne wieczory i na pewno jeszcze się na nia wybierzemy.
Gabrysia z Piotrem i Joasią oraz Rodzina Pyrków: Ela i Jacek oraz ich dzieci Amelka i Wojtek.


sardyńska uczta

10508937 osób, 9 dni lipca, dom Danuta w Solanas, bez auta

Witam serdecznie pani Alu.
Aż nie wiem od czego zacząć.  To może od początku.
Piękne widoki nad Sardynią z okna samolotu. Przejście z lotniska do stacji kolejowej i dojazd do  Piazza Matteottii bez problemu. Bardzo dobra komunikacja miejska, więc bez problemu dotarliśmy do mieszkania pani Franceski na Via Santa Chiara. Byliśmy tam tydzień i codziennie jeździliśmy do centrum na zwiedzanie, spacery, na plażę Poetto,  itp. Nie spytaliśmy o bilet tygodniowy i kupowaliśmy codziennie jednorazowe. Bilet tygodniowy jest bardzo opłacalny i wyszło by nas o wiele taniej i miej problemu z kupowaniem, bo jak wiadomo sjesta i pozamykane punkty.
Zwiedziliśmy Cagliari dość dokładnie, byliśmy w ogrodzie botanicznym, zobaczyliśmy amfiteatr, Castello, w porcie, w rezerwacie flamingów i tak sobie spacerując po uliczkach. Oczywiście byliśmy wielokrotnie w lodziarni polecanej przez panią. Lody tam przepyszne, różnorodność smaków, kilka kulek trudno zjeść - takie duże. Nie jedliśmy w restauracjach, więc trudno mi powiedzieć o cenach i smakach. Sami sobie coś tam przygotowywaliśmy albo pizza.  Będąc w Cagliari pojechaliśmy ARST  na wycieczkę do Chia - cudowna plaża, spędziliśmy tam cały dzień i wróciliśmy z powrotem ARST. Bilet tani. 

plaża w Solanas 300 m z domu
Drugi tydzień w Solanas. Dojechaliśmy tam ARST. Wysiedliśmy na przystanku Solanas i tu przez chwilę mieliśmy problem, bo to była pora sjesty o czym oczywiście zapomnieliśmy i nie było żywej duszy by spytać o ulicę i mieszkanie pani Danieli (nie wydrukowałam sobie mapki adresu), Ale na szczęście nieopodal w stronę Willassimus była otwarta knajpka - podeszłam by spytać w którym kierunku mamy się udać, bo kompletnie nie wiedziałam.  Był tam przemiły pan, mieszkaniec  Solanas, który grzecznościowo zawiózł nas wszystkich do domu pani Danieli. Pani Daniela z całą rodziną serdecznie nas przywitała i oddała domek do dyspozycji. Domek śliczny, wszystko w nim było co potrzeba, a nawet więcej. Blisko plaża, bardzo ładna, mało ludzi ale od brzegu za szybko robiło się głęboko i mój 8 letni syn się bał kąpać. Miasteczko zadbane. spokojne, przemili ludzie i bardzo dobra lokalna pizza, bezpiecznie.
Z Solanas jeżdziliśmy ARST do Willasimus i dalej w stronę Costa Rei. Nie mieliśmy auta, więc faktycznie trudno nam było dojechać w fajne miejsca ale tam gdzie był możliwy dojazd ARSTem to jechaliśmy, min. do Cala Sinzias , plażę Simius. Autobusy punktualne.

Przewodnik Pani Alu towarzyszył mi codziennie, bardzo, bardzo przydatny i wszystko szczegółowo opisane. Z internetem faktycznie trochę bieda, kupiliśmy będąc w Solanas w Willassimus w punkcie Voodafone ale był drogi bo ok 50e, i nie za dużo giga.
Na szczęście dużo nie korzystaliśmy z neta, bo na tydzień na pewno by nie starczyło przy częstym używaniu.

Bardzo przydały mi się wydrukowane jeszcze w Polsce rozkłady jazdy ARST (linki były w Pani przewodniku) , mapy różnego rodzaju miejsc do których zamierzałam dojechać, no i to chyba najważniejsze dla osób podróżujących bez auta i będących po raz pierwszy na Sardynii.
I myślę też, że osoby, które chcą przeznaczyć pieniądze na poznawanie i zwiedzanie Sardynii a nie wydawanie w restauracjach to warto wziąć trochę jedzenia z Polski. Nam bardzo przydało jedzenie przywiezione z Polski, bo niestety nasze dzieci to niejadki - i to był by problem. Chodź Sardynia nie wydała mi się jakoś szczególnie droga to jednak wiadomo drożej niż w Polsce.  

Podsumowując mój 2 tyg pobyt, jestem bardzo zadowolona ale mam ogromny niedosyt. Nie udało mi się zrealizować tego, co sobie zaplanowałam a mianowicie nie byliśmy na żadnym rejsie (chodź mieliśmy zabukowany u Roberto ale mojej koleżanki syn źle się poczuł i spóźniliśmy się na statek i pomimo moich próśb że się się spóźnimy 15 min, pan Roberto nie mógł czekać) i faktycznie bez auta bieda (nie wszędzie da się dojechać ARST).
Ale pomimo wszystko urlop był wspaniały, Sardynia cudowna, plaże , kolory morza, pizza, lody, cudowni ludzie i przede wszystkim czuliśmy się bardzo bezpiecznie.
Na pewno przylecę jeszcze na Sardynię i tym razem wypożyczę auto i udam się w kierunku Porto Pino.

Dziękuję Pani Alu z całego serca za pomoc.

Pozdrawiam serdecznie
Renata z rodziną=============================================

MIEJSCOWOŚĆ TORRE DELLE STELLE

Torre Delle Stelle to bardzo ładna, spokojna, mała nadmorska miejscowość, na czytelnej mapce na początku tego działu znajdziecie jej położenie  w stosunku do Cagliari i VIllasimius. Sppędziłam w niej kilka dni w lipcu 2015 więc mam świeże informacje - w miejscowości są supermarkey , sklep rybny i sklep z odzieża i dodatkami,, 2 bary, 2 restauracie-pizzeriae. 2 główne plaże w Torre Delle Stelle to Spiaggia di Canne' e Sisa oraz Spiaggia di Genn'e Mari.Plaże w tej okolicy, ciągnące się od Quartu do Villasimius to większe lub mniejsze piaszczyste zatoczki z piekną turkusową wodą poprzedzielane skalnymi cypelkami czy gesta roślinnościa. Znajdą się wsrod nich takie z barami i wypozyczalniami sprzetu, parasoli itd oraz takie prawie nie uczęszczane, gdzie nawet w sezonie mozecie spotkać nielicznych lub żadnych wspołplażowiczów.

Fot. Plaże w Torre Delle Stelle
 W Torre delle Stelle jest zabytkowa hiszpańska wieża z granitu. Cała oklica to łagodnie wznąszące się wzgórza pokryte domkami z ogrodami, bardzo ładna architektura, żadnych wielkich budynków i bardzo duzo zieleni i kwiatów. Pieknie wygląda to także nocą - mnóstwo swiatelek rozsianych na róznych wysokościach na wzgórzach...
widoczek z plaży w torre delle stelle  - biale domki jak
z 1001 nocy rozsiane na zielonych łagodnych wzgórzach...
Na tej większej gównej plaży - Sppiaggia di genne Mari działa bar, toaleta, centrum PALM BEACH - wypozyczaja motorówki, słupy, windsurfing. Druga plaże znajdująca się na prawo od tej głownej jest mniejsza, bardziej dzika, mniej na niej ludzi, nie ma baru, obie plaże nie są połączone ścieżką wzdłuz morza, trzeba objechac autem lub sporo obejśc na piechotę dookoła.

jeden z 2 supermarketow w miejscowości, obok niego bar i restauracja,
po drodze do niego w małym parku do południa
rozstawiany jest przydrożny warzywniak - dobre świeże owoce i warzywa.

 ==============================================


Fot. Woda na okolicznych plażach jest turkusowa i krystaliczna.

Fot. Plaża w Torre Delle Stelle
------------------------------------------------------------------------------

jak na wszystkich plażach w  tej okolicy - piaszczyste zejście do wody ale gdzies oobok troche skałek, moża połazic, pozbierać morskie skarby, jest co oglądac pod wodą - maski i rurki obowązkowe!!!
========================================================================

                                                         Jak dotrzeć z Polski do Villasimius?

- najprościej lotem bezpośrednim Ryanair z Krakowa lub Warszawy lub Wrocławia lub easyjet z berlina   do Cagliari, 2,5 godziny lotu i potem albo wynajętym autem albo publicznymi ,środkami transportu np klimatyzowane autokary ARST [taki nasz PKS], których gęsta sieć łączy ze sobą miasta i miasteczka całej Sardynii. z lotniska w caglairi do villasimiu godzinka jazdy autrem, troche dłuzej autobusem,
- właściciele oferowanych w Villasimius i okolicach mieszkań i domów oferują swoim klientom transport z lotniska.
- można też dolecieć przez Berlin,Frankfurt,   Rzym, Mediolan, Pizę czy Wenecję.
- możecie dolecieć do Alghero lub do Olbii [ lotniska na północy Sardynii] , zwiedzić północ, przejechać wyspę [całą Sardynie przejedziecie autem z północy na południe w ok. 3,4 godziny], zwiedzając po drodze ciekawe miejsca.
Z lotniska w Cagliari do Villasimius jest ok. 50km, istnieje mozliwość skorzystania z transportu 7 osobowym busem, który odbierze Was z lotniska z bagażami i zawiezie na miejsce. Możecie dojechać własnym autem i przepłynąć na wyspę promem z Civitavecchia koło Rzymu do Cagliari c lub z Livorno do Olbii. Chętnie doradzimy, jak zorganizować podróż, kiedy i gdzie najtaniej kupić bilety, jak wynająć auto itp...

Copyright Alicja Stolarczyk - teksty na mojej stronie tworzę osobiście, proszę o konsultacje , jeśli chcecie ich użyć.


===============================================================
11 DNI LIPCA RODZINA 2+2 SANTA MARIA NAVARRESE

Na Sardynii byliśmy po raz pierwszy, zachęceni bardzo ciekawym blogiem Pani Alicji Stolarczyk.
Nawiązałam kontakt z Panią Alicją i pomogła mi wybrać odpowiedni region Sardynii, udało nam się trafić w bardzo malownicze miejsce. Wynajęliśmy apartament z zachwycającym widokiem na morze i Arbatax w otoczonej górami niewielkiej miejscowości Santa Maria Navarrese.
Zakochałam się w Sardynii, jej różnorodności, szmaragdowej wodzie, gościnnych, serdecznych mieszkańcach, zachwycających krajobrazach.


Już na początku naszego pobytu przez przypadek natknęliśmy się w Santa Maria Navarrese na niesamowite widowisko. Poprzebierani mężczyźni szli w szpalerze ulicami miasteczka. Z przodu pochód otwierali panowie ubrani w czarne habity, pobrzękujący wielkimi łańcuchami, za nimi szli inni ubrani w czarne opończe w czarnych maskach z wielkimi nochalami, podpierający się kosturami. Jeden z nich trzymał na skórzanym pasku chłopca ubranego w skórę dzika. Pochód zamykali mężczyźni przebrani w koźle skóry, maski z koźlimi rogami i przytwierdzonymi do pleców pasterskimi dzwonkami. Szli podskakując, dzwonki im dzwoniły. Pochód co jakiś czas zatrzymywał się i odgrywał scenkę zabijania dzika, ludzie potwory sypali w turystów ryżem, którym na niby karmili kozły z dzwonkami. Wśród mężczyzn podskakiwali przebrani za koziołki, mali, kilkuletni chłopcy- uroczo wyglądali. 
 

Pani Alicja przygotowała nam świetny przewodnik, dopasowany do naszych preferencji i możliwości, opisała plaże, restauracje i atrakcje w naszej miejscowości i jej pobliżu. Bardzo się przydał!
Jeszcze przed urlopem załatwiła nam rejs wzdłuż urokliwej zatoki Orosej ze snorkelingiem w jaskiniach, niesamowite przeżycie… Nasz przewodnik wpływał z nami do jaskiń, był bardzo opiekuńczy i tak barwnie i ciekawie opowiadał, że trudno się było z nim rozstać…

Z przewodnika dowiedzieliśmy się, że blisko nas znajduje się słynna Cala di Pedra Longa i to była nasza ulubiona plaża w okolicy. Ze strzelistą skałą nad głową, plażowaliśmy na wielkich głazach, pływając  w szmaragdowych wodach Sardynii.

Nie udało nam się zobaczyć wszystkiego z propozycji wycieczek w otrzymanym od Pani Alicji przewodniku, ale to co zwiedziliśmy i tak wywarło na nas niesamowite wrażenie. 
Podobała nam się wycieczka do miasteczek Lollove, Oliena i Orgosolo. Już sama droga w górach była niesamowita, wijąca się jak włoski makaron wśród postrzępionych, wysokich skał i malowniczych dolin. 
W prawie całkowicie opustoszałej Lollove naliczyliśmy tylko 5 zamieszkanych domów, reszta budynków opuszczona przez mieszkańców, porośnięta roślinnością, robiła niepokojące wrażenie, zupełnie jak w filmach grozy… …

Oliena i Orgosolo to senne miasteczka z wąskimi uliczkami, starymi kamieniczkami, nam zdecydowanie bardziej podobało się to drugie z licznymi, pięknymi muralami na ścianach domów. 

Do Arbataxu mieliśmy rzut beretem, widzieliśmy go z okien naszego apartamentu.
Widok „kosmicznych”, postrzępionych, wybarwionych na czerwono skał  psuł mi całkowicie wybetonowany plac przylegający do nich…
Pani Alicja zarezerwowała nam stolik w agroturystycznym gospodarstwie niedaleko Cala Gonone. Siedzieliśmy wśród Włochów, smakując pysznych lokalnych dań, popijając domowe wino, porozumiewając się  na migi z resztą gości. Cudownie było obserwować ekspresyjne włoskie rodziny, żywo gestykulujące, wesoło pokrzykujące do siebie. Trzy godziny zleciało nie wiadomo kiedy… 
 Pani Alicjo dziękujemy za pomoc w organizacji naszego pobytu, Pani wskazówki były bardzo cenne
a propozycje wycieczek ciekawie opisane. To fajnie,, że chce
się Pani dzielić z innymi swoją Sardynią,
Małgosia


woda w tym rejonie jest krystaliczna i szmaragdowa

10 komentarzy:

 1. Niesamowicie pomocny i przejrzysty post, dziękuję bardzo, na pewno się przyda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję za słowa uznania Pani Marto, polecam mój przewodnik po Sardynii południowej, opisałam w nim 99% plaż na południu z dojazdem, info o parkingach, ciekawe miejsca, oferty portów turystycznych na rejsy po morzu l lokalne festy targi w miasteczkach, info o komunikacji publicznej , scenariusze gotowych objazdówek i wiele innych konkretnych info, jeśli uznacie, że Wam się przyda taki przewodnik, proszę o maila - alicja73@vp.pl, pozdrawiam :)

   Usuń
 2. Witam. Planujemy rodzinne wakacje w Villasimius grupą około 20-25 osób z czego prawie połowa to dzieci. Zależy nam na tanich wakacjach i co najważniejsze abyśmy wszyscy byli blisko siebie. Bardzo proszę o jakiś namiar dla tak dużej grupy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam. Planujemy rodzinne wakacje w Villasimius grupą około 20-25 osób z czego prawie połowa to dzieci. Zależy nam na tanich wakacjach i co najważniejsze abyśmy wszyscy byli blisko siebie. Bardzo proszę o jakiś namiar dla tak dużej grupy.
  Pozdrawiam.
  Agnieszka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo prosze o maila do mnie, na adres - alicja73@vp.pl, postaram się cos doradzić :)

   Usuń
 4. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

  OdpowiedzUsuń
 5. dzięki :) jesli potzrebuejcie szczegółowych opisów wybzreża w tych okolicach, spójrzcie tu - https://www.sardynia-wakacje.com/sardynia-przewodniki-alicji

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń